EUR-Lex Prieiga prie Europos Sąjungos teisės

Grįžti į „EUR-Lex“ pradžios puslapį

Šis dokumentas gautas iš interneto svetainės „EUR-Lex“

Aplinka ir klimato kaita

environment

Klimato kaita ir aplinkos būklės blogėjimas kelia egzistencinę grėsmę Europai ir pasauliui. Siekdama įveikti šiuos iššūkius Europos Sąjunga (ES) įgyvendina Europos žaliąjį kursą ir taps modernia, efektyviai išteklius naudojančia ir konkurencinga ekonomika. Bus užtikrinta, kad:

  • iki 2050 m. nebūtų išmetama grynojo šiltnamio efektą sukeliančių dujų;
  • ekonomikos augimas būtų atsietas nuo išteklių naudojimo;
  • nė vienas žmogus ar vieta neliktų nuošalyje.

Taip pat siekiama apsaugoti, išsaugoti ir stiprinti ES gamtinį kapitalą bei apsaugoti piliečių sveikatą ir gerovę nuo su aplinka susijusių pavojų ir poveikio.

Mūsų sveikata, ekonomika ir gerovė priklauso nuo aplinkos būklės, kuri susiduria su keliais rimtais iššūkiais, įskaitant klimato kaitą, netausų vartojimą ir gamybą bei įvairių formų taršą.

ES aplinkos strategijomis, pavyzdžiui, naujuoju žiedinės ekonomikos veiksmų planu, 2030 m. biologinės įvairovės strategija, strategija „Nuo ūkio iki stalo“ ir Nulinės taršos veiksmų planu, bei teisės aktais saugomos natūralios buveinės, palaikomas švarus oras ir vanduo, užtikrinamas tinkamas atliekų šalinimas, gerinamos žinios apie nuodingąsias chemines medžiagas ir padedama įmonėms pereiti prie tvarios ekonomikos, kurioje žmonės gyvena gerai pagal planetos išgales.

ES kovoja su klimato kaita ir aplinkos būklės blogėjimu vykdydama plataus užmojo politiką savo viduje ir glaudžiai bendradarbiaudama su tarptautiniais partneriais. ES rengia ir įgyvendina klimato politiką ir strategijas, imdamasi vadovaujančio vaidmens tarptautinėse derybose dėl klimato. Ji yra įsipareigojusi užtikrinti sėkmingą Paryžiaus susitarimo įgyvendinimą ir įgyvendinti ES apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemą.

Europos klimato teisės akte įtvirtintas Europos žaliajame kurse nustatytas tikslas, kad Europos ekonomika ir visuomenė iki 2050 m. taptų neutralaus poveikio klimatui. Šiame teisės akte taip pat nustatytas tarpinis tikslas – iki 2030 m. sumažinti grynąjį šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį bent 55 proc., palyginti su 1990 m. lygiu. ES siekia užtikrinti, kad kitose politikos srityse (visų pirma transporto ir energetikos) būtų atsižvelgiama į susirūpinimą keliančias klimato problemas, ir skatina mažo anglies dioksido kiekio technologijų bei prisitaikymo priemonių naudojimą.

Darnus vystymasis yra pagrindinis Europos Sąjungos sutarties principas ir prioritetinis ES vidaus ir išorės politikos tikslas. Jungtinių Tautų 2030 m. darbotvarkė ir jos darnaus vystymosi tikslai yra visuotinis įsipareigojimas panaikinti skurdą ir iki 2030 m. bei vėliau kurti darnų pasaulį, kurio centre – žmonių gerovė ir sveika planeta.