EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Západní Balkán: posilování evropské perspektivy

Ve svém sdělení Západní Balkán: posilování evropské perspektivy z roku 2008 Komise znovu zavázala Evropskou unii (EU) vzhledem k západnímu Balkánu. Zvláště vyjadřuje svou podporu tomu, aby většina zemí v této oblasti postupně získala statut kandidátské země.

AKT

Sdělení komise Evropskému parlamentu a Radě ze dne 5. března 2008 - Západní Balkán: posilování evropské perspektivy (KOM(2008) 127 - nebylo zveřejněno v Úředním věstníku).

PŘEHLED

Sdělení navrhuje rámec opatření na posílení závazku EU vůči západnímu Balkánu, kam patří Albánie, Bosna a Hercegovina, Chorvatsko, Bývalá jugoslávská republika Makedonie, Černá Hora, Srbsko a Kosovo (podle statutu dle rezoluce 1244 Rady bezpečnosti OSN).

Cílem je přivést tyto země blíže k EU a zajistit, aby jejich evropská perspektiva byla hmatatelnější.

POSÍLENÍ REGIONÁLNÍ SPOLUPRÁCE

S cílem přivést tyto země blíže k EU sdělení navrhuje řadu opatření, která mají posílit:

  • regionální spolupráci;
  • dobré sousedské vztahy mezi zeměmi na západním Balkáně;
  • spolupráci s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY);
  • dosahování priorit stanovených v přístupových partnerstvích;
  • uzavírání a provádění dohod o stabilizaci a přidružení s každou ze zemí.

ÚSILÍ O USMIŘOVÁNÍ A SPOLUPRÁCI MEZI LIDMI

Strategie navržená ve sdělení má také za cíl podporovat mezilidské kontaktys EU v regionu a usilovat o usmiřování mezi lidmi. Dalším cílem je zajistit, aby se příslušné země více seznámilys EU , a to podporou lepších poznatků o EU.

Spolupráce mezi zeměmi v regionu a EU pokrývá celou řadu oblastí, jako je věda, výzkum, kultura, vzdělávání, mladí lidé a média. Byla zavedena opatření, která mají balkánským zemím umožnit účast na některých programech a agenturách Společenství včetně studentských výměnných programů, jako je Erasmus.

Kromě toho bezvízový režim, který je součástí příprav na členství a účast v schengenském prostoru, má za cíl usnadňovat mobilitu. Společně s readmisními dohodami jsou dohody o usnadnění vízového režimu prvním krokem k celkové liberalizaci víz.

HOSPODÁŘSKÝ ROZVOJ A POMOC EU

Pokud jde o hospodářský a sociální rozvoj, region stojí před celou řadou problémů. Tyto problémy se týkají konkurenceschopnosti, snižování nezaměstnanosti, účasti na trhu práce, infrastruktury a také lidského rozvoje a sociální soudržnosti se zřetelem k udržitelnému rozvoji. Spolupráce se zaměřuje na tři oblasti: mikropodniky a malé a střední podniky (MSP), infrastruktura a energetická účinnost.

Region má rovněž užitek z přímé finanční podpory od EU prostřednictvím nástroje předvstupní pomoci (NPP). Tento program pomáhá příjemcům přijímat a provádět reformy, které jsou nutné k přizpůsobení se hodnotám EU a postupnému začleňování právních předpisů EU s ohledem na členství. Evropská investiční banka (EIB) také poskytuje půjčky v různých oblastech (doprava, energetika, MSP, životní prostředí, komunální infrastruktura, vzdělávání a zdravotnictví).

NPP také podporuje přeshraniční spolupráci.

DOBRÁ SPRÁVA VĚCÍ VEŘEJNÝCH A OBČANSKÁ SPOLEČNOST

EU podporuje rozvoj občanské společnosti na místní úrovni s cílem posilovat svou úlohu a umožňovat jí plně se zapojit do procesu reforem.

Dobrá správa věcí veřejných je klíčový aspekt snahy o přiblížení zemí Západního Balkánu k EU.

Mimořádný význam má pokrok v oblasti spravedlnosti, svobody a bezpečnosti a týká se zejména těchto činností:

  • boj proti organizovanému zločinu, korupci a terorismu a reforma soudnictví a policie;
  • správa hranic;
  • regionální a přeshraniční spolupráce (Frontex);
  • opatření v oblasti azylové, imigrační a vízové politiky;
  • spolupráce s Europolem.

Kontext

Po rozpadu Jugoslávie EU zavedla Pakt o stabilitě pro jihovýchodní Evropu s cílem podpořit hospodářské a politické reformy, a to zejména na západním Balkáně. Na zasedání Evropské rady ve Feira v roce 2000 a Soluni v červnu 2003 byly všechny země na západním Balkáně považovány za potenciální budoucí členy EU. Od té doby se pokrok ve snaze o integraci do EU v jednotlivých zemích liší.

Další informace: Kroky k připojení.

SOUVISEJÍCÍ AKTY

Nařízení Rady (ES) č. 1085/2006 ze dne 17. července 2006, kterým se zřizuje nástroj předvstupní pomoci (NPP) (Úř. věst. L 210 ze dne 31.7.2006).

27.11.2014

Top