EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Dohovor o jadrovej bezpečnosti

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTOM:

Dohovor o jadrovej bezpečnosti – Vyhlásenie Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu podľa ustanovení článku 30 ods. 4 podods. iii) Dohovoru o jadrovej bezpečnosti

Rozhodnutie 1999/819/Euratom – pristúpenie Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu (Euratom) k Dohovoru o jadrovej bezpečnosti

AKÝ JE CIEĽ DOHOVORU A ROZHODNUTIA?

  • Dohovor o jadrovej bezpečnosti je medzinárodný dohovor, ktorého cieľom je zvýšenie jadrovej bezpečnosti na celom svete. Stranami dohovoru sú všetky krajiny EÚ. Spoločenstvo založené Zmluvou o založení Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu (Euratom) sa delí o právomoci s krajinami EÚ v oblastiach upravovaných dohovorom.
  • Rozhodnutím sa schvaľuje pristúpenie Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu (Euratom) k dohovoru. Rozhodnutie bolo zmenené v roku 2004 s cieľom zohľadniť pristúpenie nových členských krajín do EÚ.

HLAVNÉ BODY

Úlohy Euratomu

Ciele

  • Cieľom dohovor je:
    • dosiahnuť a udržať vysokú úroveň jadrovej bezpečnosti prostredníctvom rozšírenia vnútroštátnych opatrení a technickej spolupráce,
    • ustanoviť a udržať účinnú ochranu v jadrových zariadeniach proti radiačnému riziku s cieľom chrániť ľudí a životné prostredie atď.,
    • predchádzať jadrovým haváriám a zmierňovať ich následky.
  • V dohovore sa nestanovujú podrobné bezpečnostné normy, dohovor však znamená záväzok uplatňovať základné bezpečnostné princípy na jadrové zariadenia.

Rozsah pôsobnosti

Dohovor sa vzťahuje na bezpečnosť pozemnej civilných jadrových elektrární vrátane zariadení na skladovanie, manipuláciu a spracovanie rádioaktívnych materiálov nachádzajúcich sa v tej istej lokalite a priamo súvisiacich s prevádzkou jadrovej elektrárne.

Plnenie

  • Strany dohovoru sa zaviazali vytvoriť legislatívny, dozorný a správny rámec na zaistenie bezpečnosti jadrových zariadení. Týmto rámcom sa zabezpečuje:
    • vytvorenie dostatočných požiadaviek a predpisov národnej bezpečnosti,
    • systém udeľovania licencií vzťahujúcich sa na jadrové zariadenia a na zákaz prevádzky bez licencie,
    • systém inšpekcií a hodnotenia. Pred výstavbou a uvedením zariadenia do prevádzky a počas celého obdobia jeho životnosti sa musí vykonávať komplexné a systematické vyhodnocovanie,
    • opatrenia na presadzovanie predpisov a podmienok licencií (pozastavenie alebo zrušenie licencií atď.).
  • Strany musia zriadiť nezávislý dozorný orgán na udeľovanie licencií a na zabezpečenie správneho vykonávania predpisov. Povinnosti tohto orgánu sa musia účinne oddeliť od povinností akejkoľvek inej organizácie, ktorej úlohou je podpora alebo využívanie jadrovej energie.
  • Držitelia licencie musia stanoviť postupy, ktoré uprednostňujú bezpečnosť, a musia vypracovať program zabezpečovania akosti na zabezpečenie plnenia požiadaviek. Zaviesť sa musia aj protihavarijné opatrenia, ktoré musia obsahovať podrobný opis postupov informovania príslušných orgánov, ako sú nemocnice.
  • Každá strana dohovoru musí ostatným zmluvným stranám predložiť správu o opatreniach, ktoré prijala na splnenie každého zo záväzkov prijatých v tomto dohovore. Správy sa posudzujú na pravidelných zasadaniach zmluvných strán.

Bezpečnosť zariadení

  • Dozorný orgán je poverený udeľovaním prevádzkových licencií jadrovým zariadeniam. V dohovore sa stanovujú kritériá vyhodnocovania pre každú fázu životnosti zariadenia: výber lokality, projekt a výstavba a prevádzka.
  • Pri výbere lokality sa okrem iného musí zohľadniť jej vplyv na bezpečnosť zariadeniaúčinky zariadenia na jednotlivcov a životné prostredie. V prípade pravdepodobnosti, že zariadenie bude vplyv na ostatné zmluvné strany v blízkosti zariadenia, sa musia uskutočniť konzultácie s týmito zmluvnými stranami.
  • Pokiaľ ide o projekt a výstavbu, musia sa zaviesť bezpečnostné opatrenia proti úniku rádioaktívnych materiálov a použité postupy a zariadenia musia byť overené skúsenosťami alebo testovaním.
  • Oprávnenie prevádzkovať jadrové zariadenie je založené na bezpečnostnej analýze a na programe uvedenia do prevádzky. Správa zariadenia sa musí riadiť podľa predpisov stanovených vnútroštátnymi orgánmi. Zaviesť sa musia aj programy na zber a analýzu údajov.
  • Každé zariadenie musí mať aj vnútorné a vonkajšie havarijné plány na ochranu pracovníkov, verejnosti, životného prostredia atď. pre prípad radiačného ohrozenia.

Organizačné opatrenia

Zmluvné strany sa stretávajú aspoň každé tri roky. Na týchto zasadnutiach, na ktorých zmluvné strany predkladajú správy o opatreniach, ktoré prijali na splnenie zmluvných záväzkov, Európska komisia zastupuje spoločenstvo Euratom. Sekretariát na účely dohovoru zriaďuje Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE).

DÁTUM NADOBUDNUTIA PLATNOSTI

Dohovor nadobudol platnosť štvrtok, 24. októbra 1996.

KONTEXT

Ďalšie informácie:

HLAVNÉ DOKUMENTY

Dohovor o jadrovej bezpečnosti – Vyhlásenie Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu podľa ustanovení článku 30 ods. 4 podods. iii) Dohovoru o jadrovej bezpečnosti (Ú. v. ES L 318, 11.12.1999, s. 21 – 30)

Rozhodnutie Komisie 1999/819/Euratom zo 16. novembra 1999 o pristúpení Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu (Euratom) k Dohovoru o jadrovej bezpečnosti z roku 1994 (Ú. v. ES L 318, 11.12.1999, s. 20)

Následné zmeny rozhodnutia 1999/819/Euratom boli zapracované do pôvodného textu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.

SÚVISIACE DOKUMENTY

Smernica Rady 2009/71/Euratom z 25. júna 2009, ktorou sa zriaďuje rámec Spoločenstva pre jadrovú bezpečnosť jadrových zariadení (Ú. v. EÚ L 172, 2.7.2009, s. 18 – 22)

Pozri konsolidované znenie.

Posledná aktualizácia 12.05.2020

Top