EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Konwencja bezpieczeństwa jądrowego

 

STRESZCZENIE DOKUMENTÓW:

Konwencja bezpieczeństwa jądrowego – Deklaracja Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej zgodnie z postanowieniami artykułu 30 ustęp 4 punkt iii) Konwencji bezpieczeństwa jądrowego

Decyzja 1999/819/Euratom – przystąpienie Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (Euratom) do Konwencji bezpieczeństwa jądrowego

JAKIE SĄ CELE KONWENCJI I DECYZJI?

  • Konwencja bezpieczeństwa jądrowego to międzynarodowa konwencja, której celem jest poprawa bezpieczeństwa jądrowego na całym świecie. Jej stronami są wszystkie państwa UE. Wspólnota, która powstała na mocy Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Energii Atomowej (Euratom), dzieli z państwami UE kompetencje w dziedzinach objętych zakresem stosowania konwencji.
  • W decyzji zatwierdza się przystąpienie przez Europejską Wspólnotę Energii Atomowej (Euratom) do konwencji. Decyzja została zmieniona w 2004 r. w celu uwzględnienia przystąpienia nowych państw członkowskich do UE.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Obowiązki Euratomu

Cele

  • Cele konwencji są następujące:
    • osiągnięcie i utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa jądrowego przez poprawę wykorzystania środków krajowych oraz współpracę techniczną;
    • ustanowienie i utrzymanie w obiektach jądrowych skutecznych zabezpieczeń przed powstaniem zagrożeń radiologicznych, aby chronić ludność i środowisko naturalne;
    • zapobieganie awariom jądrowym i ograniczanie ich skutków.
  • W konwencji nie ustanowiono szczegółowych norm bezpieczeństwa, natomiast zawarto w niej zobowiązanie do stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa w odniesieniu do obiektów jądrowych.

Zakres

Konwencja ma zastosowanie do położonych na lądzie cywilnych siłowni jądrowych, w tym do obiektów i urządzeń służących do magazynowania, przemieszczania i obróbki materiałów promieniotwórczych, które znajdują się na tym samym terenie i są bezpośrednio związane z eksploatacją siłowni jądrowej.

Wdrażanie

  • Strony konwencji są zobowiązane ustanowić ramy ustawodawcze, wykonawcze i administracyjne w celu zapewnienia bezpieczeństwa obiektów jądrowych, które uwzględniają:
    • określenie wystarczających krajowych wymagań i przepisów dotyczących bezpieczeństwa;
    • system udzielania zezwoleń dotyczących obiektów jądrowych oraz zakaz ich eksploatacji bez zezwolenia;
    • system inspekcji i oceny obiektów. Przed przystąpieniem do budowy i rozruchu obiektu jądrowego oraz w czasie jego istnienia należy przeprowadzać szerokie i systematyczne oceny;
    • środki pozwalające na egzekwowanie postanowień i przestrzeganie warunków zezwoleń (zawieszenie lub cofnięcie zezwolenia itp.).
  • Strony powołują niezależny organ nadzorujący, który jest odpowiedzialny za wydawanie zezwoleń i zapewnianie prawidłowego wdrażania ram wykonawczych. Obowiązki tego organu muszą być skutecznie rozdzielone od obowiązków dowolnego innego podmiotu zajmującego się promocją lub wykorzystywaniem energii jądrowej.
  • Posiadacze zezwoleń ustanawiają zasady postępowania nadające priorytet bezpieczeństwu jądrowemu oraz opracowują program zapewniania jakości gwarantujący spełnienie określonych wymagań. Należy również wprowadzić środki postępowania na wypadek awarii. Określają one procedury informowania odpowiednich podmiotów, na przykład szpitali.
  • Każda ze stron konwencji przekazuje pozostałym stronom sprawozdanie na temat kroków podjętych w celu wdrożenia zobowiązań wynikających z konwencji. Sprawozdania te są poddawane przeglądowi podczas regularnych spotkań umawiających się stron.

Bezpieczeństwo obiektów

  • Organ nadzorujący odpowiada za wydawanie zezwoleń na eksploatację obiektów jądrowych. W konwencji opisano kryteria oceny dotyczące poszczególnych etapów istnienia obiektu, jakimi są lokalizacja, projektowanie, budowa i eksploatacja.
  • Przy wybieraniu lokalizacji należy uwzględnić między innymi jej wpływ na bezpieczeństwo obiektu oraz wpływ obiektu na ludzi i środowisko. Należy przeprowadzić konsultacje z umawiającymi się stronami sąsiadującymi z planowanym obiektem, jeżeli prawdopodobne jest, że mogą one odczuwać skutki jego istnienia.
  • Na etapie projektowania i budowy należy wdrożyć środki ochrony przed uwolnieniem materiałów promieniotwórczych. Z kolei zastosowane technologie i urządzenia muszą być wypróbowane w praktyce lub sprawdzone za pomocą testowania.
  • Zgoda na eksploatację obiektu jądrowego jest wydawana na podstawie analizy bezpieczeństwa i programu rozruchu. Zarządzanie obiektem musi się odbywać w sposób zgodny z postanowieniami wydanymi przez organy krajowe. Należy także wprowadzić programy zbierania i analizowania danych.
  • Ponadto w odniesieniu do każdego obiektu muszą istnieć plany postępowania w przypadku awarii, obejmujące zarówno same obiekty, jak i teren poza nimi. Pozwala to zapewnić ochronę pracowników, ludności, środowiska itp. w razie wystąpienia zdarzenia radiacyjnego.

Ustalenia organizacyjne

Strony konwencji spotykają się co najmniej raz na trzy lata. Komisja Europejska reprezentuje Euratom na spotkaniach, na których strony przedstawiają sprawozdania dotyczące podjętych przez siebie kroków w celu wdrożenia zobowiązań wynikających z konwencji. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) organizuje sekretariat w celu spotkań stron konwencji.

DATA WEJŚCIA W ŻYCIE

Konwencja weszła w życie 24 października 1996 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

GŁÓWNE DOKUMENTY

Konwencja bezpieczeństwa jądrowego – Deklaracja Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej zgodnie z postanowieniami artykułu 30 ustęp 4 punkt iii) Konwencji bezpieczeństwa jądrowego (Dz.U. L 318 z 11.12.1999, s. 21–30)

Decyzja Komisji 1999/819/Euratom z dnia 16 listopada 1999 r. dotycząca przystąpienia Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (Euratom) do Konwencji bezpieczeństwa jądrowego z 1994 r. (Dz.U. L 318 z 11.12.1999, s. 20)

Kolejne zmiany decyzji 1999/819/Euratom zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

DOKUMENTY POWIĄZANE

Dyrektywa Rady 2009/71/Euratom z dnia 25 czerwca 2009 r. ustanawiająca wspólnotowe ramy bezpieczeństwa jądrowego obiektów jądrowych (Dz.U. L 172 z 2.7.2009, s. 18–22)

Zobacz tekst skonsolidowany.

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020

Top