EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Oktatás és képzés a nukleáris energia területén

Napjainkban a nukleáris energia európai és nemzetközi szintű viták tárgya a 2011 márciusában a fukusimai atomerőműben bekövetkezett baleset óta. Nélkülözhetetlenné vált az olyan tapasztalt személyzet jelenléte, amely felelősen képes használni a nukleáris energiát és képes kezelni a nukleáris hulladékokat, valamint az atomerőművek bezárását. Ez a közlemény tehát több javaslatot tesz a hivatalos képzési lehetőségekre vonatkozóan az ágazat személyzeti kompetenciájának erősítése és annak érdekében, hogy többé ne ismétlődhessenek meg a fukusimaihoz hasonló nukleáris balesetek.

JOGI AKTUS

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak (2011. szeptember 16.): „Első helyzetjelentés az Európai Unióban a nukleáris energia területén zajló oktatásról és képzésről” [COM(2011) 563 végleges – a Hivatalos Lapban még nem tették közzé].

ÖSSZEFOGLALÓ

Ez a közlemény a nukleáris ágazatban dolgozó személyzet képzésével kapcsolatos jelenlegi helyzetről számol be. Több lehetőségre tesz javaslatot annak érdekében, hogy az Európai Unió (EU) jól képzett és megfelelő létszámú személyzettel rendelkezzen a nukleáris energia felelősségteljes felhasználásához.

A nukleáris ágazat emberi erőforrásainak jelenlegi helyzete

2008-ban az Európai Bizottság tanulmányt indított és tett közzé „Nukleáris biztonság nukleáris szaktudásvesztés esetén” címmel (EN), amelynek célja a nukleáris biztonsággal foglalkozó személyzet rendelkezésre állásának elemzése volt. Ez a tanulmány rámutatott, hogy a helyzet a 2020-ig terjedő időszakot tekintve aggasztó, ami a következő tényekkel magyarázható:

  • túl kevés a nukleáris tudományokban nagy jártassággal rendelkező egyetemi hallgató és diplomás;
  • a nukleáris ágazat nem vonzó az egyetemi diplomával rendelkezők számára;
  • nincs biztosítva a nukleáris ágazatban dolgozó személyzet folyamatos képzése.

A tanulmány az alábbiak szükségességét tette nyilvánvalóvá:

  • az EU-ban fennálló kínálat és a keresleti oldalon az új munkaerő iránti minőségi és mennyiségi igények rendszeres elemzése;
  • a felismert kihívások folyamatos nyomon követése.

Javasolt kezdeményezések

A Bizottság úgy ítéli meg, hogy fejleszteni kell a nukleáris tudományok és technikák egyetemi oktatását. Ebben a 2003-ban alapított Európai Atomenergetikai Oktatási Hálózat (ENEN) játszik szerepet. A hálózatnak 60 egyetem a tagja, és a nukleáris ismeretek szabad áramlásának biztosításán munkálkodik.

A Bizottság ösztönző intézkedéseket kíván továbbá hozni annak érdekében, hogy a diplomások a nukleáris ágazatban helyezkedjenek el. 2010 januárjában az alábbi európai vállalatok megalapították az „Európai Nukleáris Energetikai Vezetőképző Akadémiát (EN) (ENELA)”:

  • AREVA (EN) (FR);
  • Axpo (DE) (EN) (FR);
  • EnBW (DE) (EN);
  • E.ON Kernkraft (EN);
  • URENCO (EN);
  • Vattenfal (EN).

Az ENELA célja a tudományos ágazat pályakezdő diplomásainak, valamint a már tapasztalattal rendelkező vezetőknek lehetővé tenni azon készségek és szakismeretek elsajátítását, amelyekre szükségük lesz ahhoz, hogy a jövőben vezető szerepet töltsenek be a nukleárisenergia-iparban.

Ugyancsak létfontosságú a posztgraduális képzés és szakképzés fejlesztése, valamint a készségek és a mobilitás növelése. Ez a közlemény háromféle kezdeményezést állapít meg, amelyek ezeknek a célkitűzéseknek az elérésére vonatkoznak:

  • Az EU kezdeményezései: a Bizottság „európai készségútlevelet” kíván létrehozni a mobilitás és az egész életen át tartó tanulás támasztotta elvárások integrálása érdekében. Indokolt lenne továbbá a nukleáris területen az európai szakképzési kreditrendszer (ECVET), valamint az Euratom vagy az ENEN képzési programjainak használata. A nukleáris biztonság célját szolgáló, harmadik országokkal való együttműködési eszköz (INSC) hozzájárulhat a harmadik országok technikai tudásállományának és felkészültségének növeléséhez, akárcsak a Fenntartható Nukleáris Energia Technológiai Platform (SNETP) (EN).
  • Nemzetközi kezdeményezések: Az ENEN csatlakozott a Nemzetközi Nukleáris Egyetemhez (WNU) (EN), amelynek célja a nukleáris tudomány és technológia oktatásának és irányításának fejlesztése. A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) (EN) rendkívül aktív az információterjesztésben nukleáris területen. A NAÜ támogatja a Nemzetközi Nukleáris Jogi Akadémiát, amelyet 2001-ben hozott létre az OECD/NEA (EN), és amely intenzív tanfolyamokat tart a nemzetközi nukleáris jog tárgykörében.
  • Tagállami kezdeményezések: bizonyos tagállamok (nevezetesen Belgium, Dánia, Franciaország vagy Románia) nemzeti oktatási hálózatokat, valamint posztgraduális programokat hoztak létre nukleáris területen.

2009 óta a Nukleárisenergia-ágazatbeli Európai Humánerőforrás-megfigyelő Központ (EHRO-N) folyamatosan nyomon követi a helyzet alakulását és adatokat szolgáltat a humán erőforrásra vonatkozóan.

See also

  • Energiaügyi Főigazgatóság – Nukleáris energia (EN)

Utolsó frissítés: 02.12.2011

Top