EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Правила относно възлагането на поръчки от възложители, извършващи дейност в секторите на водоснабдяването, енергетиката, транспорта и пощенските услуги до 2016 г.

Директива 2004/17/ЕО разглежда необходимостта от осигуряване на отварянето на пазара, както и на справедлив баланс при реализирането на обществени поръчки в секторите на водоснабдяването, енергетиката, транспорта и пощенските услуги. Директива 2014/25/EС замени горната директива, която обаче остава в сила до транспонирането на директивата от държавите членки, което трябва да се извърши не по-късно от 18 април 2016 г.

АКТ

Директива 2004/17/EО на Европейския парламент и на Съвета от 31 март 2004 година относно координиране на процедурите за възлагане на обществени поръчки от възложители, извършващи дейност във водоснабдяването, енергетиката, транспорта и пощенските услуги.

ОБОБЩЕНИЕ

Директива 2004/17/EО относно специалните сектори на водоснабдяването, енергетиката, транспорта и пощенските услуги (така наречените специални сектори) се прилага за обществените поръчки, обявявани от възложител във въпросните сектори за:

  • доставки;
  • услуги;
  • строителство.

Тя обаче не се прилага за концесии за строителство или за услуги, регулирани от Директива 2014/23/EС.

Възложители

Директивата относно специалните сектори се прилага за:

  • всеки възлагащ орган или обществено дружество, което развива дейност в секторите на енергетиката (газ, електричество, добив на изкопаеми горива), водоснабдяването, транспорта (включително осигуряване на транспорт на пристанища или летища) и пощенските услуги;
  • всеки възложител, който развива дейност в един (или няколко) от горните сектори и се ползва със специални или изключителни права, дадени му от компетентен орган на държава членка.

Приложенията на директивата съдържат неизчерпателен списък на възложителите.

Засегнати дейности

Директивата се прилага по-специално за осигуряване или управление на фиксирани мрежи, които имат за цел предоставяне на услуги на обществеността в следните сектори:

  • производство, пренос или разпределението на газ, топлинна енергия, електричество или питейна вода. Тя се прилага също така за снабдяването с газ, топлинна енергия, електричество, питейна вода на такива мрежи, както и за поръчки, свързани със снабдяването или преработването на вода, използвана за хидротехнически проекти, напояване или отводняване;
  • железопътен транспорт, автоматизирани транспортни системи, трамваи, тролейбуси, автобуси (при определени условия) или въжени линии.

Освен това тя се прилага за:

  • предоставянето на пощенски услуги;
  • разработването на дадена географска област за целите на търсене или добив на изкопаеми горива, или за снабдяване на летища и морски или вътрешни пристанища или други терминални бази на превозвачи по въздух, море или вътрешноводен транспорт с изкопаеми горива.

Важно е да се отбележи, че поръчките, възложени във въпросните сектори, престават да бъдат обект на директивата, ако съществува действаща конкуренция, одобрена срешение на Комисията относно действащата конкуренция в дадена държава членка или за даден сектор.

Прагове, които се преразглеждат на всеки две години

Директивата се прилага за обществени поръчки, чиято прогнозна стойност, без включен ДДС, се равнява или е по-голяма от следните прагове:

  • 414 000 евро за поръчки за доставки и услуги;
  • 5 186 000 евро за поръчки за строителство.

Критерии за възлагане на обществени поръчки

Критериите, на които се базират възложителите, са:

  • или най-ниската цена;
  • или, когато възлагането се предлага на икономически най-изгодната оферта, различни критерии, свързани с предмета на възлагане, сред които: качеството, цената, техническата стойност, екологичните характеристики и т.н.

Задължение за публикуване и прозрачност

Това задължение е свързано по-специално с публикуването на информационни обявления съгласно стандартните формули на Комисията, които можете да намерите в информационната система за европейските обществени поръчки (SIMAP). Има няколко вида:

  • обявление за съобщаване за публикуването на периодично обявление (незадължително);
  • периодично индикативно обявление (което може да се използва като начин за покана за конкурс);
  • обявление за обществена поръчка или конкурс (задължително, когато начинът за покана за участие в конкурс не е нито периодично обявление, нито обявление за съществуването на квалификационна система);
  • обявление за възлагане на поръчка или обявление за резултат от конкурс (задължително);
  • обявление за съществуване на квалификационна система (което може да се използва като начин за покана за конкурс).

За всяка поръчка възложителят трябва да е в състояние да обоснове своите решения и да запази цялата съответна информация за период от най-малко четири години. Той следва да информира възможно най-скоро:

  • всеки неуспешен кандидат за причините за отхвърлянето му;
  • всеки кандидат, чиято оферта е отворена, за предимствата на успешния кандидат, както и името на избрания икономически оператор.

Технически спецификации

Техническите спецификации определят характеристиките, които се изискват от даден материал, доставка или услуга, за да изпълнят своето предназначение. Те следва да са посочени в документацията за поръчката (обявление за обществена поръчка, спецификация или допълнителни документи) и не трябва да създават необосновани пречки пред конкуренцията.

Условия за участие

Европейското законодателство относно обществените поръчки предвижда условията, които могат да се изискват за участие в обществена поръчка. Тези условия имат за цел да установят до колко икономическите оператори са подходящи за участие в поръчката на основата на критерии, свързани с икономическите и финансовите възможности, и с професионалните и техническите възможности.

Освен това условията за участие имат за цел да се борят с измамите и корупцията. Всеки икономически оператор, за който се установи, че е участвал в престъпна организация, корупция, измама или пране на пари системно се изключва от възлагане на обществена поръчка от възлагащ орган.

Даден икономически оператор може да бъде изключен от участие в обществена поръчка също, ако той:

  • е в състояние (или в процес на обявяване) на несъстоятелност, ликвидация, преустановяване или спиране на дейността или на съдебно уреждане;
  • е обявен за виновен за престъпление, свързано с неговото професионално поведение;
  • е извършил акт на сериозно професионално нарушение;
  • не е изпълнил нормативни актове, свързани с плащане на социални осигуровки и данъци.

Процедури за възлагане на обществена поръчка

Съществуват различни процедури за възлагане на обществена поръчка:

  • открита процедура: всички заинтересовани икономически оператори могат да подадат оферта;
  • ограничена процедура: всички икономически оператори могат да проявят интерес за участие, но само онези, които са поканени, могат да подадат оферта;
  • процедура на договаряне: възложителите се консултират с икономически оператори по техен избор и договарят условията на доставка с тях.

Възложителите могат също така да възложат обществена поръчка без предварителна покана за участие в конкурс при някои конкретни случаи, посочени в директивата.

Конкурси в сектора на услугите

Директивата се прилага за конкурси за доставка на услуги на стойност над 414 000 евро.

Възложителят следва да публикува обявление за конкурс, което съответства на наредбите за процедурата за възлагане на обществена поръчка, и той следва да узнае за проектите едва след изтичането на крайния срок за планираното представяне.

Критериите за възлагане са ясни, недискриминативни и гарантират лоялна конкуренция. Журито трябва да се състои единствено от независим персонал с технически квалификации.

ПРЕПРАТКИ

Акт

Влизане в сила

Краен срок на транспониране в държавите членки

Официален вестник

Директива 2004/17/EО

30.4.2004 г.

31.1.2006 г.

OВ L 134, 30.4.2004 г.

Акт/актове за изменение

Влизане в сила

Краен срок на транспониране в държавите членки

Официален вестник

Директива 2005/51/EО

21.10.2005 г.

31.1.2006 г.

OВ L 257, 1.10.2005 г.

Регламент (ЕО) № 2083/2005

1.1.2006 г.

-

OВ L 333, 20.12.2005 г.

Регламент (ЕО) № 1422/2007

1.1.2008 г.

-

OВ L 317, 5.12.2007 г.

Директива 2009/81/EО

21.8.2009 г.

21.8.2011 г.

OВ L 216, 20.8.2009 г.

Регламент (ЕО) № 1177/2009

1.1.2010 г.

-

OВ L 314, 1.12.2009 г.

Регламент (ЕС) № 1251/2011

1.1.2012 г.

-

OВ L 319, 2.12.2011 г.

Регламент (ЕС) № 1336/2013

1.1.2014 г.

-

OВ L 335, 14.12.2013 г.

Последващите изменения и допълнения на Директива 2004/17/EО са инкорпорирани в основния текст. Тази консолидирана версия е само за справка.

СВЪРЗАНИ АКТОВЕ

Директива 2014/25/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 26 февруари 2014 година относно възлагането на поръчки от възложители, извършващи дейност в секторите на водоснабдяването, енергетиката, транспорта и пощенските услуги и за отмяна на Директива 2004/17/ЕО (ОВ L 94, 28.03.2014 г.).

Последна актуализация: 02.06.2014

Top