EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Tarpvalstybiniai elektros energijos mainai

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Reglamentas (EB) Nr. 714/2009 dėl prieigos prie tarpvalstybinių elektros energijos mainų tinklo sąlygų

KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?

Šiuo reglamentu siekiama nustatyti tarpvalstybinių elektros energijos mainų taisykles siekiant padidinti konkurenciją ir suderinimą ES bendroje elektros energijos rinkoje.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Perdavimo sistemos operatorių (PSO) sertifikavimas

Nacionalinės reguliavimo institucijos praneša Europos Komisijai apie savo sprendimus dėl perdavimo sistemos operatorių (PSO)* sertifikavimo. Komisija per du mėnesius pateikia nacionalinei reguliavimo institucijai savo nuomonę. Tuomet institucija priima galutinį sprendimą dėl PSO sertifikavimo.

Europos elektros energijos perdavimo sistemos operatorių tinklas (ENTSO-E)

ENTSO-E atsako už elektros energijos perdavimo sistemos valdymą ir leidimą prekiauti elektros energija bei ją tiekti už ES ribų.

ENTSO-E užduotys

ENTSO-E parengia ir (arba) priima:

  • tinklo kodeksus*, jei to prašo Komisija, taip pat remdamasis Energetikos reguliavimo institucijų bendradarbiavimo agentūros (ACER) arba Komisijos parengtomis gairėmis;
  • bendras tinklo eksploatavimo priemones;
  • dešimties metų tinklo plėtros planą;
  • ES PSO techninio bendradarbiavimo koordinavimo rekomendacijas;
  • metinę veiklos programą;
  • metinę ataskaitą;
  • metinę vasaros ir žiemos generacijos adekvatumo prognozę.

ACER peržiūri visus ENTSO-E parengtus kodeksus. Įsitikinusi, kad kodeksas atitinka gaires, ACER pateikia jį Komisijai, rekomenduodama jį patvirtinti.

Regioninis perdavimo sistemos operatorių bendradarbiavimas

PSO turi užtikrinti, kad ENTSO-E būtų bendradarbiaujama regionų lygmeniu, ir kas dvejus metus skelbti regioninį investicijų planą, kuriuo remiantis gali būti priimami sprendimai dėl investavimo.

Perdavimo sistemos operatorių tarpusavio kompensavimo mechanizmas ir prieigos prie tinklų mokesčiai

PSO gauna kompensaciją už išlaidas, patirtas priimant tarpvalstybinius elektros energijos srautus savo tinkluose. Kompensaciją moka nacionalinių perdavimo sistemų, iš kurių tarpvalstybiniai srautai ateina, operatoriai. Šios išlaidos yra nustatomos remiantis prognozuojamomis išlaidomis. Tinklo operatoriai taip pat taiko prieigos prie tinklų mokesčius.

Perkrovos valdymo bendrieji principai

Tinklo perkrovos* problemos turi būti sprendžiamos nediskriminaciniais sprendimais, paremtais mechanizmais, kurie teikia efektyvius ekonominius signalus rinkos dalyviams ir PSO. Paskirsčius pajėgumus, PSO gali juos apriboti tik nepaprastosios padėties atvejais, kai problemai spręsti jau panaudotos visos kitos pagrįstos alternatyvos. Tais atvejais, kai pajėgumai yra apribojami, rinkos dalyviams yra išmokama kompensacija, išskyrus force majeure atvejus.

Taisyklės dėl naujų jungiamųjų linijų

Jeigu pateikiamas prašymas, naujoms jungiamosioms linijoms* laikinai gali būti netaikomos taisyklės dėl perkrovos pajamų, paskirstymo sistemų ir PSO atskyrimo* ir trečiųjų šalių prieigos. Išimtis būtų taikoma su sąlyga, kad:

  • investicijos didina konkurenciją elektros energijos tiekimo srityje;
  • nebūtų investuojama, jeigu nebūtų suteikta išimtis;
  • nuosavybės teisė į jungiamąją liniją priklauso fiziniam ar juridiniam asmeniui, kuris yra nepriklausomas nuo atitinkamų PSO;
  • tos jungiamosios linijos naudotojai moka naudojimosi mokestį;
  • išimtis negali turėti neigiamo poveikio konkurencijai ar vidaus rinkos arba reguliuojamos sistemos, su kuria jungiamoji linija sujungta, veiksmingam veikimui.

Yra bendras įpareigojimas rinkos dalyviams suteikti didžiausius tinklų sujungimo pajėgumus, kurie turi įtakos tarpvalstybiniams srautams, tuo pačiu laikantis saugaus tinklų eksploatavimo saugos standartų.

Nacionalinės reguliavimo institucijos siunčia Komisijai sprendimų projektus dėl naujos jungiamosios linijos atleidimo nuo visų ar dalies taisyklių dėl:

  • nuosavybės atskyrimo;
  • tarifų reguliavimo;
  • trečiųjų šalių prieigos;
  • perkrovos pajamų naudojimo.

Per dviejų mėnesių laikotarpį Komisija gali paprašyti, kad nacionalinė reguliavimo institucija iš dalies pakeistų arba atšauktų sprendimą suteikti išimtį. Tuomet institucija priima galutinį sprendimą dėl išimties suteikimo.

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

Reglamentas taikomas nuo 2011 m. kovo 3 d. Nuo 2011 m. kovo 2 d. juo panaikinamas Reglamentas (EB) Nr. 1228/2003.

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Perdavimo sistemos operatorius (PSO): įmonė, atsakinga už tinklus, naudojamus elektros energijai perduoti.
Tinklo kodeksai:
  • taisyklės ir procedūros, pavyzdžiui, dėl:
    • tinklo saugumo ir patikimumo;
    • keitimosi duomenimis;
    • pajėgumų paskirstymo ir perkrovos valdymo;
    • prekybos, susijusios su tinklo prieigos paslaugų teikimu ir sistemos balansavimu;
    • skaidrumo;
    • suderinto perdavimo tarifo sudedamųjų dalių;
    • energijos vartojimo efektyvumo, susijusio su elektros energijos tinklais.
  • Tinklo kodeksai priimami taikant komitologijos procedūrą. Jie tampa privalomais Komisijos reglamentais.
Perkrova: kliūtys, kurios gali kilti, kai jungiamoji linija, jungianti nacionalinius perdavimo tinklus, negali priimti visų fizinių srautų, atsirandančių dėl rinkos dalyvių reikalaujamos tarptautinės prekybos. Taip gali nutikti, nes trūksta atitinkamų jungiamųjų linijų ir (arba) nacionalinių perdavimo sistemų pajėgumų. Perkrova mažinama kainų nustatymo mechanizmais.
Jungiamoji linija: perdavimo linija, kuri kerta ar driekiasi per dviejų ES šalių sieną ir sujungia jų nacionalines perdavimo sistemas.
Atskyrimas: energijos perdavimo ir paskirstymo tinklų nuosavybės atskyrimas. Taip užtikrinamas jų nepriklausomumas organizacijos ir sprendimų priėmimo atžvilgiu.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2009 m. liepos 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 714/2009 dėl prieigos prie tarpvalstybinių elektros energijos mainų tinklo sąlygų, panaikinantis Reglamentą (EB) Nr. 1228/2003 (OL L 211, 2009 8 14, p. 15–35)

Vėlesni Reglamento (EB) Nr. 714/2009 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pagrindinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2010 m. rugsėjo 23 d. Komisijos reglamentas (ES) Nr. 838/2010 dėl perdavimo sistemos operatorių tarpusavio kompensavimo mechanizmo ir bendro perdavimo mokesčių reguliavimo metodo taikymo gairių nustatymo (OL L 250, 2010 9 24, p. 5–11)

paskutinis atnaujinimas 08.05.2018

Top