EUR-Lex Přístup k právu Evropské unie

Zpět na úvodní stránku EUR-Lex

Tento dokument je výňatkem z internetových stránek EUR-Lex

Energie

energy

Rostoucí doklady o změně klimatu a zvyšující se závislost na energetice zdůraznily odhodlání Evropské unie (EU) stát se prvním klimaticky neutrálním kontinentem a hospodářstvím světa a zajistit, aby spotřebovávaná energie byla zajištěná, bezpečná, konkurenceschopná, vyráběná místně a udržitelná.

Cílem Zelené dohody pro Evropu je připravit politiky EU v oblasti klimatu, energetiky, dopravy a daní na snížení emisí skleníkových plynů o alespoň 55 % do roku 2030 ve srovnání s úrovní z roku 1990, s cílem dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050, jak je stanoveno jako závazná povinnost v evropském právním rámci pro klima. Cíle v oblasti energetiky jsou rozhodné: výroba čistější energie díky technologickému výzkumu a inovacím a investice do renovovaných, energeticky účinných budov.

Tyto cíle se zakládají na strategii energetické unie (2015), která společně s nařízením (EU) 2018/1999 o správě energetické unie určuje dimenze energetické politiky EU.

  • Diverzifikace zdrojů energie v EU, od fosilních paliv přes jadernou energii až po obnovitelné zdroje energie (solární a větrná energie, biomasa, geotermální energie, hydroelektrická energie a příliv) k zajištění energetické bezpečnosti.
  • Vytvoření plně integrovaného, účinného vnitřního trhu s energií bez technických nebo regulačních překážek.
  • Zlepšení energetické účinnosti a propojení energetických sítí a snížení emisí.
  • Přechod na nízkouhlíkové hospodářství v souladu se závazky stanovenými v Pařížské dohodě.
  • Podpora výzkumu v oblasti nízkouhlíkových technologií a technologií v oblasti čisté energie a upřednostňování výzkumu a inovací s cílem podpořit transformaci energetiky a zlepšit konkurenceschopnost.

Článek 194 Smlouvy o fungování Evropské unie stanoví konkrétní právní základ pro oblast energetiky na základě sdílených pravomocí mezi EU a členskými státy EU, který je vede ke společné energetické politice.