EUR-Lex Baza aktów prawnych Unii Europejskiej

Powrót na stronę główną portalu EUR-Lex

Ten dokument pochodzi ze strony internetowej EUR-Lex

Energia

energy

Coraz większa liczba dowodów na zmianę klimatu i rosnąca zależność od dostaw energii zwiększyły determinację Unii Europejskiej (UE), by uczynić Europę pierwszym kontynentem i pierwszą gospodarką o neutralnym wpływie na klimat, a jednocześnie dopilnować, by zużywana energia była pewna, bezpieczna, konkurencyjna, produkowana lokalnie i zrównoważona.

Założeniem Europejskiego Zielonego Ładu jest uwzględnienie w unijnej polityce klimatycznej, energetycznej, transportowej i podatkowej celu związanego z redukcją do 2030 roku emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 % (w porównaniu do poziomów z 1990 roku) oraz osiągnięciem do 2050 roku neutralności klimatycznej, jak przewiduje wiążące zobowiązanie ustanowione w Europejskim prawie o klimacie. Cele w zakresie energii są jasne: wytwarzanie czystszej energii dzięki badaniom i innowacjom technologicznym oraz inwestowanie w odnowione, efektywne energetycznie budynki.

Cele te oparte są na strategii na rzecz unii energetycznej (2015), która, w połączeniu z rozporządzeniem (UE) 2018/1999 w sprawie zarządzania unią energetyczną, wyznacza kształt polityki energetycznej UE.

  • Dywersyfikacja źródeł energii wykorzystywanych w UE, od paliw kopalnych po energię atomową i odnawialną (energia słoneczna, wiatrowa, biomasa, energia geotermalna, wodno-elektryczna i pływowa) nacelowana na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego.
  • Utworzenie dobrze funkcjonującego i w pełni zintegrowanego wewnętrznego rynku energii bez barier o charakterze technicznym i regulacyjnym.
  • Poprawa efektywności energetycznej, połączenie sieci energetycznych oraz ograniczenie emisji.
  • Przejście na gospodarkę niskoemisyjną zgodnie ze zobowiązaniami zaciągniętymi na mocy porozumienia paryskiego.
  • Wspieranie badań nad technologiami niskoemisyjnymi i czystymi technologiami energetycznymi, a także nadawanie priorytetu badaniom i innowacjom sprzyjającym transformacji energetycznej i zwiększeniu konkurencyjności.

Art. 194 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej wprowadza szczególną podstawę prawną w dziedzinie energii na podstawie kompetencji dzielonych między UE a jej państwa członkowskie, umożliwiając ustanowienie wspólnej polityki energetycznej.