EUR-Lex Prieiga prie Europos Sąjungos teisės

Grįžti į „EUR-Lex“ pradžios puslapį

Šis dokumentas gautas iš interneto svetainės „EUR-Lex“

Energetika

energy

Vis daugėjant klimato kaitos įrodymų ir augant priklausomybei nuo energijos, pabrėžiamas Europos Sąjungos (ES) pasiryžimas tapti pirmuoju pasaulyje neutralaus poveikio klimatui žemynu ir užtikrinti, kad vartojama energija būtų patikima, saugi, konkurencinga, gaminama vietoje ir tvari.

Europos žaliojo kurso tikslas – užtikrinti, kad ES klimato, energetikos, transporto ir mokesčių politika būtų tinkama iki 2030 m. sumažinti grynąjį išmetamą šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį bent 55 proc., palyginti su 1990 m., ir iki 2050 m. pasiekti poveikio klimatui neutralumą, kaip privaloma pagal Europos klimato teisės aktą. Lemiamos reikšmės turi energetikos tikslai: gaminti švaresnę energiją pasitelkiant technologinius tyrimus ir inovacijas bei investuoti į renovuojamus, energiją tausojančius pastatus.

Šie tikslai yra grindžiami energetikos sąjungos strategija (2015 m.), kurioje kartu su Reglamentu (ES) 2018/1999 dėl energetikos sąjungos valdymo apibrėžiami ES energetikos politikos aspektai:

  • įvairinti ES energijos šaltinius, pradedant iškastiniu kuru ir baigiant branduoline energija bei atsinaujinančiąja energija (saulės, vėjo, biomasės, geotermine, vandens ir potvynių), siekiant užtikrinti energetinį saugumą;
  • sukurti visapusiškai integruotą, veiksmingą energijos vidaus rinką, kurioje nėra techninių ar reguliavimo kliūčių;
  • gerinti energijos vartojimo efektyvumą ir energetikos tinklų sujungimą bei mažinti išmetamą teršalų kiekį;
  • pereiti prie mažo anglies dioksido kiekio technologijų ekonomikos, laikantis Paryžiaus susitarime nustatytų įsipareigojimų;
  • skatinti mažai anglies dioksido į aplinką išskiriančių ir švarios energijos technologijų mokslinius tyrimus ir pirmenybę teikti moksliniams tyrimams bei inovacijoms, siekiant paremti energetikos pertvarką ir padidinti konkurencingumą.

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 194 straipsniu energetikos sričiai nustatomas konkretus teisinis pagrindas, paremtas ES ir ES valstybių narių pasidalijamąja kompetencija kuriant bendrą energetikos politiką.