EUR-Lex Baza aktów prawnych Unii Europejskiej

Powrót na stronę główną portalu EUR-Lex

Ten dokument pochodzi ze strony internetowej EUR-Lex

Zatrudnienie i polityka społeczna

employment_and_social_policy

Unia Europejska (UE) stawia sobie za cel wspieranie postępu społecznego oraz poprawę warunków życia i pracy wszystkich obywateli UE, a zasada ta została zapisana w preambule Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE). 

Jak wskazano w TFUE – a w szczególności w art. 153 – UE uzupełnia inicjatywy polityczne poszczególnych państw członkowskich UE, ustanawiając minimalne wymagania, które muszą być spełniane przez wszystkie państwa członkowskie. 

Europejskie polityki w zakresie zatrudnienia, spraw społecznych oraz równych szans mają na celu poprawę warunków życia i pracy obywateli poprzez propagowanie tworzenia lepszych i liczniejszych miejsc pracy, budowania umiejętności i równości, a także zapewniania ochrony socjalnej i włączenia społecznego.

UE odgrywa rolę katalizatora przemian społecznych, dążąc do wspierania sprawiedliwych i sprawnie funkcjonujących rynków pracy i systemów zabezpieczenia społecznego zgodnie z 20 kluczowymi zasadami zdefiniowanymi w Europejskim filarze praw socjalnych. Plan działania na rzecz Europejskiego filaru praw socjalnych przewiduje, że do 2030 roku co najmniej 78 % osób w wieku od 20 do 64 lat powinno mieć zatrudnienie, co najmniej 60 % wszystkich dorosłych powinno co roku uczestniczyć w szkoleniach, a liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym powinna ulec zmniejszeniu o co najmniej 15 mln, przy czym co najmniej 5 mln spośród takich osób powinny stanowić dzieci.

Aby osiągnąć te cele, UE opracowuje i propaguje polityki ukierunkowane na zapewnianie równych szans i równego dostępu do rynku pracy, wzrost zatrudnienia oraz mobilności pracowników, poprawę jakości miejsc i warunków pracy, udzielanie pracownikom informacji i konsultacji, zwalczanie ubóstwa i wykluczenia społecznego, promowanie równości szans i zwalczanie dyskryminacji oraz modernizację systemów zabezpieczenia społecznego.

Długoterminowy budżet UE na lata 2021–2027 oraz instrument na rzecz odbudowy NextGenerationEU zapewnią bezprecedensową pulę unijnych środków, które będzie można przeznaczyć na wspieranie w państwach członkowskich reform i inwestycji zgodnych z Europejskim filarem praw socjalnych. Europejski Fundusz Społeczny Plus, dysponujący budżetem w wysokości 99,3 mld EUR, pozostanie głównym instrumentem UE wykorzystywanym w związku z realizacją założeń Europejskiego filara praw socjalnych oraz osiąganiem trzech głównych celów UE na 2030 rok.