EUR-Lex Piekļuve Eiropas Savienības tiesību aktiem

Atpakaļ uz EUR-Lex sākumlapu

Šis dokuments ir izvilkums no tīmekļa vietnes EUR-Lex.

Nodarbinātība un sociālā politika

employment_and_social_policy

Eiropas Savienības (ES) mērķis ir veicināt sociālo attīstību un uzlabot dzīves un darba apstākļus ikvienam ES iedzīvotājam – šis princips ir ietverts Līguma par Eiropas Savienības darbību (LESD) preambulā

Saskaņā ar LESD un jo īpaši tā 153. pantu ES papildina atsevišķu ES dalībvalstu īstenotās politikas iniciatīvas, nosakot minimālos standartus, kas jāsasniedz visām dalībvalstīm. 

Eiropas nodarbinātības, sociālo lietu un vienlīdzīgu iespēju politikas mērķis ir uzlabot dzīves un darba apstākļus, sekmējot vairāk un labāku darbvietu izveidi, prasmju pilnveidi, līdztiesību un sociālo aizsardzību un iekļaušanu.

ES ir kā sociālo pārmaiņu katalizators, cenšoties atbalstīt taisnīgus un labi funkcionējošus darba tirgus un sociālās aizsardzības sistēmas atbilstoši 20 galvenajiem Eiropas sociālo tiesību pīlāra principiem. Saskaņā ar Eiropas sociālo tiesību pīlāra rīcības plānu līdz 2030. gadam vismaz 78 % iedzīvotāju vecumā no 20 līdz 64 gadiem būtu jābūt nodarbinātiem, vismaz 60 % visu pieaugušo katru gadu būtu jāpiedalās apmācībā un nabadzības vai sociālās atstumtības riskam pakļauto cilvēku skaits būtu jāsamazina vismaz par 15 miljoniem, ieskaitot vismaz 5 miljonus bērnu.

Lai sasniegtu šos mērķus, ES izstrādā un īsteno politiku nolūkā nodrošināt vienlīdzīgas iespējas un piekļuvi darba tirgum, palielināt nodarbinātību un darbinieku mobilitāti, uzlabot darbvietu kvalitāti un darba vidi, informēt un konsultēt darbiniekus, cīnīties pret nabadzību un sociālo atstumtību, veicināt vienlīdzīgas iespējas un apkarot diskrimināciju, kā arī modernizēt sociālās aizsardzības sistēmas.

ES ilgtermiņa budžets laikposmam no 2021. līdz 2027. gadam apvienojumā ar NextGenerationEU atveseļošanas instrumentu nodrošina nepieredzēti lielu ES līdzekļu apjomu reformu un ieguldījumu atbalstam dalībvalstīs saskaņā ar Eiropas sociālo tiesību pīlāru. Jo īpaši Eiropas Sociālais fonds Plus, kura budžets ir 99,3 miljardi EUR, arī turpmāk būs galvenais ES instruments, ar ko atbalstīt Eiropas sociālo tiesību pīlāra īstenošanu un nodrošināt trīs 2030. gadam noteikto pamatmērķu sasniegšanu.