EUR-Lex Dostop do prava EU

Nazaj na domačo stran EUR-Lex

Dokument je izvleček s spletišča EUR-Lex.

Politika zaposlovanja in socialna politika

employment_and_social_policy

Cilj Evropske unije (EU) je spodbujati socialni napredek ter izboljšati življenjske in delovne pogoje vseh prebivalcev v EU, kar je načelo, zapisano v preambuli Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU). 

V skladu s PDEU, in sicer zlasti s členom 153, EU dopolnjuje politične pobude posameznih držav članic EU z določitvijo minimalnih standardov, ki jih morajo dosegati vse države članice. 

Cilj evropskih politik zaposlovanja, socialnih zadev in enakih možnosti je izboljšati življenjske in delovne pogoje s spodbujanjem številnejših in boljših delovnih mest, znanj in spretnosti, enakosti ter socialne zaščite in vključenosti.

EU je pobudnica socialnih sprememb, pri čemer si prizadeva podpirati poštene in dobro delujoče trge dela ter sisteme socialne zaščite v skladu z 20 ključnimi načeli evropskega stebra socialnih pravic. V skladu z akcijskim načrtom evropskega stebra socialnih pravic bi moralo biti do leta 2030 zaposlenih vsaj 78 % ljudi, starih od 20 do 64 let, vsaj 60 % vseh odraslih bi se moralo vsako leto udeležiti usposabljanja, število ogroženih ljudi zaradi revščine ali socialne izključenosti pa bi bilo treba zmanjšati za najmanj 15 milijonov, vključno z najmanj petimi milijoni otrok.

Za dosego teh ciljev EU razvija in spodbuja politike za zagotavljanje enakih možnosti in dostopa do trga dela, povečanje zaposlovanja in mobilnosti delavcev, izboljšanje kakovosti delovnih mest in delovnih pogojev, obveščanje in posvetovanje z delavci, boj proti revščini in socialni izključenosti, spodbujanje enakih možnosti ter boj proti diskriminaciji in posodobitev sistemov socialne zaščite.

Dolgoročni proračun EU za obdobje 2021–2027 skupaj z instrumentom za okrevanje NextGenerationEU zagotavlja sredstva EU, višja kot kdajkoli prej, ki omogočajo podporo reformam in naložbam v državah članicah v skladu z evropskim stebrom socialnih pravic. Zlasti Evropski socialni sklad plus z 99,3 milijardami EUR ostaja glavni instrument EU za podporo izvajanju evropskega stebra socialnih pravic in doseganju treh glavnih ciljev EU do leta 2030.