EUR-Lex Hozzáférés az európai uniós joghoz

Vissza az EUR-Lex kezdőlapjára

Ez a dokumentum az EUR-Lex webhelyről származik.

Foglalkoztatás- és szociálpolitika

employment_and_social_policy

Az Európai Unió (EU) célja, hogy – az Európai Unió működéséről szóló szerződés preambulumában szereplő elv szerint – előmozdítsa a társadalmi fejlődést és javítsa az EU-ban élő valamennyi ember élet- és munkakörülményeit. 

Az Európai Unió működéséről szóló szerződéssel – különösen annak 153. cikkével összhangban – az EU valamennyi uniós tagállam által teljesítendő minimumkövetelmények megállapításával egészíti ki az uniós tagállamok szakpolitikai kezdeményezéseit. 

Az európai foglalkoztatási, szociális és esélyegyenlőségi politikák célja, hogy javítsák az élet- és munkakörülményeket a több és jobb munkahely, a készségek, az egyenlőség, a szociális védelem és a társadalmi befogadás előmozdítása révén.

Az EU a társadalmi változás katalizátoraként a tisztességes és jól működő munkaerőpiacok és szociális védelmi rendszerek támogatására törekszik a szociális jogok európai pillére 20 kulcsfontosságú elvének megfelelően. A szociális jogok európai pillérének megvalósítására irányuló cselekvési tervvel összhangban 2030-ig a 20–64 éves népesség legalább 78%-ának foglalkoztatottnak kell lennie, a felnőttek legalább 60%-ának évente részt kell vennie képzésen, a szegénység vagy társadalmi kirekesztés veszélyének kitett emberek számát pedig legalább 15 millióval csökkenteni kell – ebből legalább 5 milliónak gyermeknek kell lennie.

Az EU e célkitűzések elérése érdekében a következőket célzó szakpolitikákat dolgoz ki és mozdít elő: az esélyegyenlőség és a munkaerőpiacra való belépés biztosítása, a foglalkoztatás és a munkavállalói mobilitás növelése, a munkahelyek minőségének és a munkakörülményeknek a javítása, a munkavállalók tájékoztatása és a velük való konzultáció, a szegénység és a társadalmi kirekesztés elleni küzdelem, az esélyegyenlőség előmozdítása és a megkülönböztetés elleni küzdelem, valamint a szociális védelmi rendszerek korszerűsítése.

Az EU 2021–2027 közötti hosszú távú költségvetése a Next Generation EU helyreállítási eszközzel együtt olyan példátlan uniós alapokat biztosít, amelyek támogathatják a tagállamok reformjait és beruházásait a szociális jogok európai pillérével összhangban. A 99,3 milliárd EUR költségvetésű Európai Szociális Alap Plusz továbbra is az EU egyik fő eszközeként támogatja a szociális jogok európai pillérének végrehajtását és a 2030-ra kitűzött három uniós kiemelt célt.