EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Szülői szabadság

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

2010/18/EU irányelv a szülői szabadságról kötött, felülvizsgált keretmegállapodásról

MI AZ IRÁNYELV CÉLJA?

Az irányelv végrehajtja az európai szociális partnerek által 2009. június 18-án a szülői szabadságról kötött felülvizsgált keretmegállapodást.

FŐBB PONTOK

  • A munkavállalók gyermek születése, illetve örökbefogadása esetén szülői szabadságra jogosultak. A szülői szabadságot a gyermek nemzeti jogszabályokban és/vagy kollektív szerződésekben meghatározott életkoráig, de legkésőbb a gyermek 8 éves koráig lehet igénybe venni.
  • Ez az irányelv a munkaszerződésük típusától (határozatlan idejű, határozott idejű, részmunkaidős vagy kölcsönzött munkaerő) függetlenül egyformán alkalmazandó valamennyi női és férfi munkavállalóra.
  • A szülői szabadság mindkét szülő egyéni joga, időtartama legalább 4 hónap. A munkavállalók főszabályként az összes szülői szabadságukat igénybe vehetik. Ennélfogva az nem ruházható át az egyik szülőről a másikra. Az átruházás engedélyezhető azonban, ha az átruházó szülő legalább egy hónapot igénybe vesz az őt megillető négy hónap szabadságból annak ösztönzése céljából, hogy a szabadságot a két szülő egyenlőbb mértékben vegye igénybe. Az irányelv a minimumkövetelményeket határozza meg, így az uniós tagállamok kedvezőbb szabályokat is alkalmazhatnak vagy vezethetnek be.

A szabadság igénybevétele

  • A szabadság igénybevételének feltételeit és felhasználhatóságának körülményeit a nemzeti jogszabályok és/vagy a kollektív szerződések határozzák meg. Ennek megfelelően a tagállamok és/vagy a szociális partnerek a következőket tehetik:
    • a szülői szabadságot teljes munkaidőben, részmunkaidőben, részletekben, illetve munkaidő-jóváírásos rendszerben biztosíthatják, figyelembe véve mind munkáltatók, mind a munkavállalók igényeit;
    • a szülői szabadsághoz való jogosultságot a munkáltatónál munkaviszonyban töltött időtartamhoz köthetik, ez azonban nem haladhatja meg az 1 évet, továbbá adott esetben ezt az időtartamot az ugyanazzal a munkáltatóval kötött, egymást követő valamennyi határozott idejű szerződés figyelembevételével kell kiszámítani;
    • meghatározhatják azon körülményeket, amelyek fennállása esetén a vállalat működéséhez kapcsolódó, megalapozott indokból kifolyólag engedélyezik a munkáltatók részére a szabadság kiadásának elhalasztását;
    • különleges megoldások alkalmazását engedélyezhetik a kisvállalkozások megfelelő működésének biztosítása érdekében.
  • A szülői szabadságot igénybe venni kívánó munkavállalóknak értesíteniük kell a munkáltatót. Az értesítési időszakot valamennyi tagállamban egyedileg meg kell határozni a munkavállalók és a munkáltatók érdekeinek figyelembevételével.
  • Az irányelv ösztönzi a tagállamokat és/vagy a szociális partnereket arra, hogy a szülői szabadság igénybevételére kiegészítő intézkedéseket hozzanak és/vagy különleges feltételeket teremtsenek az örökbefogadó szülők és azon szülők számára, akiknek gyermeke fogyatékossággal él, vagy hosszan tartó betegségben szenved.

Visszatérés a munkába és megkülönböztetésmentesség

  • A szülői szabadság igénybevétele után a munkavállaló jogosult a korábbi munkahelyére visszatérni. Ha ez nem lehetséges, a munkáltatónak a munkavállaló munkaszerződésével vagy munkaviszonyával megegyező, az előző munkahelyének megfelelő vagy ahhoz hasonló munkahelyet kell a munkavállaló rendelkezésére bocsátania.
  • Emellett a munkavállaló által megszerzett jogok vagy a szülői szabadság megkezdésekor éppen megszerzés alatt álló jogok:
    • a szülői szabadság végéig változatlanok kell maradjanak;
    • ugyanígy érvényesülnie kell a nemzeti jogot, kollektív szerződéseket és/vagy a nemzeti gyakorlatot érintő minden változásnak is.
  • A munkavállalók védelmet élveznek a kedvezőtlenebb bánásmód vagy az elbocsátás ellen is, ha arra a szülői szabadság kérelmezése vagy igénybevétele miatt kerülne sor.
  • A szülői szabadsághoz kapcsolódó, a szociális biztonságot és a jövedelmeket érintő valamennyi ügyben a tagállamok és/vagy a nemzeti szociális partnerek döntenek. A megállapodás tehát nem tartalmaz a szülői szabadság időtartama alatti fizetésre vagy ellentételezésre vonatkozó szabályokat.
  • Végezetül, a munkavállalók a szabadságról való visszatérésükkor bizonyos időtartamra kérhetik a munkaidejük és/vagy a munkarendjük megváltoztatását. A munkáltatóknak meg kell vizsgálniuk a kérést, és válaszolniuk kell rá, számításba véve mind a munkáltató, mind a munkavállaló igényeit.

Szabadság „vis maior” (előre nem látható körülmények) következtében

  • A munkavállalók sürgős családi okokból vis maior alapján is kérhetnek szabadságot. Az ilyen szabadság főként a munkavállaló azonnali jelenlétét követelő, a családjában bekövetkező betegség vagy baleset esetén kérelmezhető.

Hatályon kívül helyezés

Az irányelvet 2022. augusztus 2-től hatályon kívül helyezi munka és a magánélet közötti egyensúlyról szóló irányelv ((EU) 2019/1158).

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ AZ IRÁNYELV?

Az irányelv 2010. április 7. óta hatályos, és a tagállamok nemzeti jogába 2012. március 8-ig kellett átültetni.

Az irányelvet 2022. augusztus 2-i hatállyal hatályon kívül helyezi a munka és a magánélet közötti egyensúlyról szóló irányelv ((EU) 2019/1158 irányelv – lásd az összefoglalót).

HÁTTÉR

A megállapodás az 1995. december 14-én a szülői szabadságról megkötött keretmegállapodás helyébe lép, amelyet a 96/34/EK tanácsi irányelv emelt jogerőre.

A megállapodás hozzájárul a dolgozó szülők munkahelyi és családi kötelezettségeinek jobb összeegyeztethetőségéhez, valamint a férfiak és a nők közötti egyenlő bánásmód népszerűsítéséhez.

A megállapodás végrehajtásáról – az Európai Unió működéséről szóló szerződés 155. cikke (2) bekezdésének értelmében – tanácsi irányelv gondoskodik.

További információk:

FŐ DOKUMENTUM

A Tanács 2010/18/EU irányelve (2010. március 8.) a BUSINESSEUROPE, az UEAPME, a CEEP és az ESZSZ által a szülői szabadságról kötött, felülvizsgált keretmegállapodás végrehajtásáról és a 96/34/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 68., 2010.3.18., 13–20. o.)

A 2010/18/EU irányelv későbbi módosításait és helyesbítéseit belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/1158 irányelve (2019. június 20.) a szülők és a gondozók vonatkozásában a munka és a magánélet közötti egyensúlyról és a 2010/18/EU tanácsi irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 188., 2019.7.12., 79–93. o.)

utolsó frissítés 03.02.2022

Top