EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Darbo laiko organizavimas

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Direktyva 2003/88/EB dėl tam tikrų darbo laiko organizavimo aspektų

KOKS ŠIOS DIREKTYVOS TIKSLAS?

Šia direktyva nustatomi būtiniausi darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimai dėl darbo laiko organizavimo Europos Sąjungoje (ES). Šie reikalavimai taikomi:

  • minimaliam dienos poilsio, savaitės poilsio ir kasmetinių atostogų laikui, pertraukoms ir maksimaliam savaitės darbo laikui;
  • naktinio ir pamaininio darbo aspektams.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

ES valstybės narės

  • Valstybės narės privalo užtikrinti, kad visi darbuotojai turėtų teisę į:
    • minimalų 11 valandų nepertraukiamo kasdienio poilsio laiką per parą;
    • pertrauką pailsėti, esant ilgesnei nei šešių valandų darbo dienai;
    • 24 valandų nepertraukiamo poilsio laiką ir 11 kasdienio poilsio valandų per kiekvieną septynių dienų laikotarpį;
    • ne mažiau kaip keturių savaičių kasmetines mokamas atostogas;
    • ne daugiau kaip 48 darbo valandas, įskaitant viršvalandžius, per septynias dienas.
  • Normali naktinio darbo trukmė turėtų būti ne ilgesnė kaip vidutiniškai aštuonios valandos per parą.
  • Naktinės pamainos darbuotojai turi teisę į reguliarų nemokamą sveikatos patikrinimą.

Nacionalinės institucijos

  • Nacionalinės institucijos gali:
    • remtis referenciniais laikotarpiais, ne ilgesniais kaip 14 dienų, kad apskaičiuotų savaitės poilsio laiką, ir referenciniais laikotarpiais, ne ilgesniais kaip keturi mėnesiai, kad apskaičiuotų ilgiausią savaitės darbo laiką;
    • leisti netaikyti šio teisės akto vadovams, kitiems asmenims, galintiems savarankiškai priimti sprendimus, darbuotojams šeimose ir religines apeigas atliekantiems darbuotojams.
  • Nukrypimai nuo tam tikrų nuostatų taip pat gali būti taikomi:
    • su apsauga ir sekimu susijusiai veiklai, reikalaujančiai nuolatinio buvimo, kad būtų apsaugotas turtas ir asmenys;
    • veiklai, susijusiai su nepertraukiamomis paslaugomis arba nenutrūkstama gamyba, kaip antai ligoninėse, dokuose, žiniasklaidoje ir žemės ūkyje;
    • kai numatomas didelis veiklos padidėjimas (t. y. žemės ūkyje, turizmo srityje, pašto ir geležinkelio paslaugų srityje, įvykus nelaimei);
    • kai darbdaviai ir darbuotojai dėl jų susitarę kolektyvinėse sutartyse.
  • Šis teisės aktas netaikomas jūrininkams ir darbuotojams, kuriems taikomos konkretesnės taisyklės (kaip antai mobiliesiems darbuotojams kelių transporto, civilinės aviacijos, tarpvalstybinio geležinkelio ar vidaus vandenų transporto sektoriuose).
  • Jei nori, valstybės narės gal taikyti palankesnes sveikatos ir saugos taisykles.

Aiškinamasis komunikatas

Teisė į tinkamas darbo sąlygas pabrėžiama Europos socialinių teisių ramsčio 10 principe (būtinybė užtikrinti sveiką ir saugią darbo aplinką) ir Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartijos 31 straipsnyje (teisė į saugias, darbuotojo sveikatą ir orumą atitinkančias darbo sąlygas, teisė į tai, kad būtų apribotas maksimalus darbo laikas, ir teisė į dienos ir savaitės poilsį, taip pat kasmetines mokamas atostogas).

Siekdama padidinti darbuotojų informuotumą apie jų socialines teises, 2023 m. pradžioje Europos Komisija priėmė aiškinamąjį komunikatą, kuriuo siekiama padidinti teisinį tikrumą ir aiškumą aiškinant Direktyvą 2003/88/EB. Komunikate apžvelgiamas kiekvienas direktyvos straipsnis atskirai ir atitinkama ES Teisingumo Teismo praktika (iki 2022 m. rugsėjo 22 d.), kad valstybių narių valdžios institucijoms, praktikuojantiems teisininkams ir socialiniams partneriams būtų lengviau aiškinti direktyvą. Juo atnaujinamas panašus 2017 m. komunikatas.

2023 m. kovo mėn. taip pat paskelbta naujausia Komisijos ataskaita dėl Direktyvos 2003/88/EB įgyvendinimo.

NUO KADA TAIKOMOS ŠIOS TAISYKLĖS?

Direktyva 2003/88/EB panaikinama ir kodifikuojama Direktyva 93/104/EB. Todėl nėra nustatytas terminas, per kurį ji turi būti perkelta į nacionalinę teisę. Direktyvos taisyklės taikomos nuo 2004 m. rugpjūčio 2 d.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2003 m. lapkričio 4 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2003/88/EB dėl tam tikrų darbo laiko organizavimo aspektų (OL L 299, 2003 11 18, p. 9–19)

SUSIJĘ DOKUMENTAI

Komisijos komunikatas „Aiškinamasis komunikatas dėl Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2003/88/EB dėl tam tikrų darbo laiko organizavimo aspektų“ (2023/C 143/06) (OL C 143, 2023 4 26, p. 8–77)

Komisijos ataskaita Europos Parlamentui, Tarybai ir Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui „Direktyvos 2003/88/EB dėl tam tikrų darbo laiko organizavimo aspektų įgyvendinimo valstybėse narėse ataskaita“ (COM(2023) 72 final, 2023 3 15)

Komisijos tarnybų darbinis dokumentas „Direktyvos 2003/88/EB dėl tam tikrų darbo laiko organizavimo aspektų įgyvendinimo valstybėse narėse išsami ataskaita“, pridedamas prie dokumento „Komisijos ataskaita Europos Parlamentui, Tarybai ir Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui: Direktyvos 2003/88/EB dėl tam tikrų darbo laiko organizavimo aspektų įgyvendinimo valstybėse narėse ataskaita“ (SWD(2023) 40 final, 2023 3 15)

paskutinis atnaujinimas 15.02.2024

Top