EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Listina Evropske unije o temeljnih pravicah

 

POVZETEK:

Listina Evropske unije o temeljnih pravicah

KAJ JE NAMEN TE LISTINE?

Listina Evropske unije o temeljnih pravicah (Listina) varuje temeljne pravice ljudi v Evropski uniji (EU). Je sodoben in celovit instrument prava EU, ki ščiti in spodbuja človekove pravice in svoboščine glede na spremembe v družbi, družbeni napredek ter znanstveni in tehnološki razvoj.

KLJUČNE TOČKE

Vsebina

Listina ob upoštevanju pristojnosti in nalog EU ter načela subsidiarnosti potrjuje pravice, ki temeljijo na skupnih ustavnih tradicijah in mednarodnih obveznostih držav članic EU ter vključujejo Evropsko konvencijo o varstvu človekovih pravic in temeljnih svoboščin, socialne listine, ki sta jih sprejela EU in Svet Evrope, ter sodno prakso Sodišča Evropske unije in Evropskega sodišča za človekove pravice. S tem, ko so postale temeljne pravice jasnejše in vidnejše, je bila v EU zagotovljena pravna varnost.

Listina vsebuje preambulo in 54 členov, ki so združeni v sedem naslovov.

Področje uporabe

Listina se uporablja za evropske institucije, organe, urade in agencije pri vseh njihovih ukrepih. Ne razširja pooblastil in nalog, ki jih imajo v skladu s Pogodbami. Listina se prav tako uporablja za države članice, če izvajajo zakonodajo EU.

Listina se uporablja v povezavi z nacionalnimi in mednarodnimi sistemi varstva temeljnih pravic, vključno z Evropsko konvencijo o človekovih pravicah.

Letna poročila

Evropska komisija od leta 2010 vsako leto objavi letno poročilo, ki spremlja napredek pri uporabi Listine. Od leta 2021 se poročilo o listini v skladu s strategijo za okrepitev uporabe Listine v EU (glej povzetek) vsako leto osredotoča na drugo tematsko področje strateškega pomena, ki ga ureja pravo EU.

OZADJE

  • Leta 1999 je Evropski svet sklenil, da je treba temeljne pravice, ki veljajo na ravni EU, združiti v Listino, da bi bile tako še bolj poudarjene.
  • Listino so decembra 2000 v Nici uradno razglasili Evropski parlament, Svet Evropske unije in Komisija.
  • Listina je postala pravno zavezujoča z začetkom veljavnosti Lizbonske pogodbe (glej povzetek) decembra 2009 in ima zdaj enako pravno veljavnost kot Pogodbe EU.

Več informacij je na voljo na straneh:

GLAVNI DOKUMENT

Listina Evropske unije o temeljnih pravicah (UL C 202, 7.6.2016, str. 389–405).

Zadnja posodobitev 14.01.2022

Top