EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Сътрудничество в областта на професионалното образование и обучение (ПОО)

 

РЕЗЮМЕ НА:

Заключения относно бъдещите приоритети за засилване на европейското сътрудничество в областта на професионалното образование и обучение

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ЗАКЛЮЧЕНИЯТА?

Те са адресирани към Европейската комисия и държавите от Европейския съюз (ЕС) и с тях се предлагат идеи за доброволни мерки за подобряване на качеството и ефективността на професионалното образование и обучение (ПОО) в ЕС.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

В заключенията са набелязани 4 приоритетни области, на които трябва да се обърне внимание, в допълнение към приоритетите и насоките, определени в рамките на процеса от Копенхаген.

  • 2.

    Повишаване на качеството и привлекателността на системите за ПОО

    • Привлекателността на ПОО следва да се популяризира пред всички целеви групи, по-специално сред учащите, възрастните и предприятията. Същевременно достъпът до ПОО и участието в него следва да бъдат отворени за всички, по-специално за хора или групи, изложени на риск от изключване.
    • По същия начин услугите за предоставяне на информация, ориентиране и консултиране през целия живот следва да станат по-достъпни. Пътищата за развитие, които дават възможност за напредване от една квалификационна степен към друга, следва да се улеснят.
    • Следва да се създадат общи инструменти за повишаване качеството на системите за ПОО. По-специално чрез прилагане на бъдещата Европейска рамка за осигуряване на качество в ПОО (EQARF) следва да се разработят механизми за осигуряване на качеството. Политиките за ПОО следва да се разработват въз основа на съгласувани данни, чието събиране трябва да се подобри. Освен това следва да се увеличат инвестициите в обучението на обучители в областта на ПОО, усвояването на езици следва да се развие така, че то да бъде адаптирано към ПОО, иновациите и творчеството в областта на ПОО следва да се насърчават, а взаимосвързаността и приемствеността на учебните възможности между различните образователни степени следва да се подобрят.
  • 3.

    Развиване на връзките между ПОО и пазара на труда

    • С цел подобряване на връзките между ПОО и пазара на труда е важно да се продължи разработването на механизми за планиране въз основа на прогнозиране, които са насочени към заетостта и уменията, като се отчита потенциалният недостиг на умения. Социалните партньори и икономическите участници трябва да бъдат включени в разработването на политиките за ПОО.
    • Следва да се подобрят услугите за ориентиране и консултиране, за да се улесни преходът от обучение към професионална заетост.
    • Освен това следва да се подобрят и механизмите за насърчаване на обучението за възрастни, за да се подобрят възможности за професионално развитие, както и конкурентоспособността на предприятията. Следва да се положат усилия за валидирането и признаването на резултатите от самостоятелното и неформалното учене. Освен това следва да се повиши и мобилността на лицата, участващи във форми на „обучение в практиката“, по-специално чрез утвърждаване на съответните програми на ЕС. На последно място, следва да се укрепи ролята на висшето образование в ПОО във връзка с по-доброто интегриране на пазара на труда.
  • 4.

    Засилване на европейското сътрудничество

    • Дейностите за взаимно обучение следва да станат по-ефективни, а техните резултати да се използват за разработване на национални политики за ПОО. Следва да се гарантира, че приоритетите, свързани с ПОО, са добре интегрирани и заемат видимо място в бъдещата стратегия за европейско сътрудничество в областта на образованието и обучението и нейното изпълнение.
    • ПОО следва да бъдат по-добре свързани с политиките относно другите образователни степени, многоезичието и младежта. Освен това е необходимо да се засили сътрудничеството с държавите извън ЕС и международните организации.
    • Комисията и държавите от ЕС се приканват да прилагат, в рамките на своята съответна компетентност, мерките, определени за тези 4 приоритетни области. Те следва да използват както частно, така и публично финансиране за насърчаване на реформи на национално равнище, и да прилагат инструменти на ЕС. Те следва да продължат да подобряват обхвата и качеството на статистическите данни за ПОО и моделите за сравнение. Освен това те следва да продължат да разработват дейности за предвиждане на потребностите от умения в бъдеще.
    • Комисията и държавите от ЕС следва да обменят информация и да си сътрудничат с държави извън ЕС в областта на ПОО. Европейският център за развитие на професионалното обучение (Cedefop) и Европейската фондация за обучение (ETF) също подпомагат активно Комисията по въпроси, свързани с ПОО.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

През 2010 г. Комисията предложи нов импулс за сътрудничеството в областта на професионалното образование и обучение, който допринася за нейната всеобхватна стратегия „Европа 2020“ и стратегическа рамка за образование и обучение (ОО), известна като ОО 2020, като по този начин продължава да доразвива идеите, изложени в заключенията от 2009 г.

В един съвместен доклад на Комисията и на Съвета, публикуван през декември 2015 г., са очертани приоритетите за образованието и обучението за периода 2016—2020 г.

За допълнителна информация, вж.:

* ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Самостоятелно учене: учене, което не е въз основа на учебна програма и не води до придобиване на квалификации. Обучителят е лице с повече опит от учащия; пример за това е родител, който учи детето си на азбуката.

Неформално учене: организирано учене (например ръководено от учител или лице с повече опит от обучаващия се), което може да бъде въз основа на учебна програма или не. То надгражда уменията на отделния учащ, но не води до придобиване на официална квалификация; пример за това е скаутското движение.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Заключения на Съвета и на представителите на правителствата на държавите-членки, заседаващи в рамките на Съвета относно бъдещите приоритети за засилване на европейското сътрудничество в областта на професионалното образование и обучение (ОВ C 18, 24.1.2009 г., стр. 6—10)

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Заключения на Съвета от 12 май 2009 година относно стратегическа рамка за европейско сътрудничество в областта на образованието и обучението („ЕСЕТ 2020 г.“) (ОВ C 119, 28.5.2009 г., стр. 2—10)

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите — Нов импулс за европейското сътрудничество в професионалното образование и обучение за подкрепа на стратегията „Европа 2020“ (COM(2010) 296 окончателен, 9.6.2010 г.)

Съвместен доклад за 2015 г. на Съвета и на Комисията относно прилагането на стратегическата рамка за европейско сътрудничество в областта на образованието и обучението („Образование и обучение 2020“) — Нови приоритети на европейското сътрудничество в областта на образованието и обучението (ОВ C 417,15.12.2015 г., стр. 25—35)

последно актуализация 21.11.2016

Top