EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

A gazdaságpolitikai koordináció megerősítése

Ez a közlemény a gazdaságpolitikai koordináció javítása érdekében tervezett bizottsági reformokat ismerteti. E reformok között szerepel a tagállamok költségvetési politikájának fokozottabb felügyelete, az európai gazdasági szemeszter és kifejezetten az euróövezetre vonatkozó intézkedések bevezetése.

JOGI AKTUS

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Központi Banknak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – A gazdaságpolitikai koordináció megerősítése (2010. május 12.) [COM(2010) 250 végleges – a Hivatalos Lapban még nem tették közzé].

ÖSSZEFOGLALÓ

Ebben a közleményben a Bizottság a 2009-es globális gazdasági válságra vonatkozó következtetéseket vonja le. Véleménye szerint az Európai Unió számára alapvető lett a tagállamok gazdaságpolitikájának koordinációja.

A globális gazdasági válság ugyanis rámutatott a Gazdasági és Monetáris Unió (DE) (EN) (FR) bizonyos hiányosságaira:

  • a tagállamok költségvetési egyensúlytalanságai, többek között az államadósságuk magas szintje, amely rövid időn belül válsághelyzeteket okozhat;
  • a tagállamok gazdaságának kölcsönös függősége;
  • az uniós szintű politikai koordináció hiánya;
  • az euróövezetre jellemző makrogazdasági és pénzügyi egyensúlytalanságok, amelyek súlyosbították gazdasági helyzetét.

E problémák ismeretében a Bizottság a túlzottan magas költségvetési hiányok elkerülése érdekében javítani kívánja a tagállamok gazdaságfelügyeletét. Emellett a makrogazdasági fejlemények felügyeletének kiterjesztését és az euróövezet gazdaságirányításának megerősítését javasolja.

E közlemény tehát három főbb célkitűzést mutat be:

  • a Stabilitási és Növekedési Paktum betartásának megerősítése;
  • európai gazdasági szemeszter létrehozása;
  • válságkezelési keret bevezetése az euróövezetben.

Stabilitási és Növekedési Paktum

A Stabilitási és Növekedési Paktum olyan paktum, amellyel a tagállamok kötelezettséget vállalnak arra, hogy a költségvetési egyensúlytalanságok elkerülése érdekében kontrollálják államadósságukat. A paktum a következőkről rendelkezik:

  • a stabilitási és konvergenciaprogramokon alapuló prevenciós ág: a tagállamok évente benyújtják ezeket a programokat a Bizottságnak és a Tanácsnak. A stabilitási és konvergenciaprogramok többek között az egyes tagállamok költségvetési célkitűzéseit és gazdasági kilátásait állapítják meg;

A Bizottság a paktum prevenciós és korrekciós ágának megerősítését javasolja azzal, hogy hangsúlyosabban foglalkozik az adóssággal. A stabilitási és konvergenciaprogramok tartalmazhatnának például a költségvetési fenntarthatóságra vonatkozó új célkitűzéseket. A Bizottság további javaslata szerint a túlzott hiány esetén követendő eljárásban fokozottabban figyelembe kellene venni az államadósság és a költségvetési hiány kölcsönhatását.

Ezenkívül fel kellene gyorsítani a túlzott hiány esetén követendő eljárásokat, hogy a tagállamok a lehető legkorábban kaphassanak ajánlásokat, és így orvosolhassák a kialakulófélben lévő költségvetési egyensúlytalanságokat.

Európai szemeszter

A Bizottság európai gazdasági szemeszter bevezetését javasolja minden év elején. E szemeszternek többek között az lenne a célja, hogy megerősítse a tagállamok politikai koordinációját és gazdaságfelügyeletét.

Az európai szemeszter elején az Európai Tanácsnak meg kell határoznia a fő gazdasági kihívásokat, és a folytatandó szakpolitikákhoz stratégiai iránymutatásokat kell biztosítania a tagállamok számára. A tagállamok ezután ezen információk alapján dolgozzák ki stabilitási és konvergenciaprogramjukat és nemzeti reformprogramjaikat.

A nemzeti parlamentek ülésrendjét teljes mértékben tiszteletben tartó európai szemeszter így lehetővé tenné, hogy e programok beterjesztése és vizsgálata akkor történjen, amikor a fontos költségvetési döntések még kidolgozás alatt állnak nemzeti szinten.

Kifejezetten az euróövezetre vonatkozó intézkedések

A tagállamok gazdaságának kölcsönös függősége az euróövezetben még nagyobb jelentőséggel bír az egységes valuta miatt. A Bizottság ennek megfelelően fokozottabb gazdaságfelügyeletet javasol azon tagállamok esetében, amelyeknek fizetőeszköze az euró.

Az egyes tagállamok számára eredménytáblát lehetne bevezetni, amely olyan mutatók készletét tartalmazná, mint az államadósság szintje, a hitelárak, a folyó fizetési mérleg alakulása, a termelékenység vagy a foglalkoztatás. Ezekhez az eredménytáblákhoz minőségi értékelés kapcsolódna, majd a következőkre vonatkozó ajánlások alapját képeznék:

  • állami bevételek és kiadások;
  • a munkaerőpiac, a termékpiac, a szolgáltatáspiac és a pénzügyi piac működése.

Végezetül a Bizottság válságkezelési keretet javasol az euróövezet pénzügyi stabilitásának biztosítására. Ez a keret a pénzügyi nehézségekkel küzdő euróövezeti országoknak nyújtandó hitel formájában valósulna meg. A nyújtott hitelekre olyan program vonatkozna, amely ismertetné a költségvetési konszolidáció érdekében foganatosítandó tagállami intézkedéseket.

Következő szakaszok

A Bizottság a közleményben ismertetett reformok végrehajtása érdekében több jogalkotási javaslatot fog előterjeszteni.

KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK

A Tanács 2010. május 10-i 407/2010/EU rendelete európai pénzügyi stabilizációs mechanizmus létrehozásáról [Hivatalos Lap L 118., 2010.5.12.].

A Bizottság 2010. június 30-i közleménye az Európai Parlamentnek, az Európai Tanácsnak, a Tanácsnak, az Európai Központi Banknak, az Európai gazdasági és Szociális bizottságnak és a Régiók Bizottságának – A gazdaságpolitikai koordináció erősítése a stabilitás, a növekedés és a munkahelyteremtés érdekében – az európai uniós gazdasági irányítás megszilárdításának eszközei [COM(2010) 367 – a Hivatalos Lapban még nem tették közzé].

Ez a közlemény „A gazdaságpolitikai koordináció megerősítése” című közleményben előterjesztett javaslatokat veszi át, az abban foglalt politikai elképzeléseket konkrét és részletesebb javaslatokká alakítja. A közlemény többek között a Stabilitási és Növekedési Paktum fokozottabb betartása érdekében tervezett prevenciós és korrekciós intézkedéseket pontosítja, emellett részletezi az európai szemeszter lebonyolítását is.

Utolsó frissítés: 30.07.2010

Top