Płatności transgraniczne w euro
Transakcje płatności (w szczególności transakcje bankowe) dokonywane w państwie członkowskim lub między dwoma państwami członkowskimi podlegają takim samym opłatom. Rozporządzenie ma zastosowanie do wszystkich elektronicznych transakcji płatniczych, w tym przelewów, poleceń zapłaty, wypłat w bankomatach, płatności kartami debetowymi i kredytowymi, a także przekazów pieniężnych.
AKT
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 924/2009 z dnia 16 września 2009 r. w sprawie płatności transgranicznych we Wspólnocie oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 2560/2001 (tekst mający znaczenie dla EOG).
STRESZCZENIE
Niniejsze rozporządzenie zapewnia, że płatności krajowe i transgraniczne wykonywane we Wspólnocie podlegają takim samym zasadom w zakresie opłat bankowych.
Zakres zastosowania
Wspomniane płatności nie powinny przekraczać kwoty 50 000 euro. Płatności są dokonywane w euro lub w walucie krajowej państw członkowskich stosujących rozporządzenie. Tym samym, na wniosek Szwecji, zasadę równych opłat stosuje się również do płatności dokonywanych w koronach szwedzkich.
Rozporządzenie nie ma zastosowania do płatności dokonywanych przez dostawców usług płatniczych * na ich własny rachunek lub dla innych dostawców o podobnym charakterze. Rozporządzenie nie obejmuje również opłat za przeliczenie waluty.
Równe opłaty stosowane do płatności
Usługodawcy fakturują równe opłaty za:
- płatności transgraniczne, transakcje przetwarzane elektronicznie, gdy dostawcy usług płatniczych płatnika i odbiorcy znajdują się w różnych państwach,
- płatności krajowe, transakcje przetwarzane elektronicznie, gdy obydwaj dostawcy usług znajdują się w tym samym państwie.
Ułatwienie automatyzacji płatności
Dostawca usług płatniczych nadaje każdemu klientowi międzynarodowy numer rachunku bankowego (IBAN) oraz kod identyfikujący banku (BIC), które klient stosuje podczas transakcji transgranicznych. W przypadku niestosowania tych kodów klient może ponieść dodatkowe opłaty. Dostawca usług jest zobowiązany poinformować klienta o wysokości dodatkowych kosztów przed przeprowadzeniem transakcji.
Przestrzeganie wymogów prawnych
Państwa członkowskie wyznaczają właściwe organy, których rolą jest egzekwowanie wymogów wynikających z niniejszego rozporządzenia.
W przypadku naruszenia przepisów przez dostawców, odbiorcy usług lub inne strony zainteresowane mogą wnosić skargi do organów krajowych.
Procedury rozpatrywania skarg i pozasądowe procedury rozjemcze są ustanawiane przez państwa członkowskie, które wyznaczają lub ustanawiają w tym celu właściwe organy.
Państwa członkowskie określają kary stosowane w przypadku naruszenia przepisów.
Współpraca transgraniczna
Aktywna współpraca odpowiednich władz i organów odpowiedzialnych za procedury rozpatrywania skarg i pozasądowe procedury rozjemcze zapewnia sprawne rozstrzyganie sporów transgranicznych.
Kontekst
Rozporządzenie (WE) nr 2560/2001 zostaje uchylone z dniem 1 listopada 2009 r.
| Kluczowe pojęcia |
|---|
|
ODNIESIENIA
| Akt | Wejście w życie | Termin transpozycji przez państwa członkowskie | Dziennik Urzędowy |
|---|---|---|---|
| Rozporządzenie (WE) nr 924/2009 |
1.11.2009 |
- |
Dz.U. L 266 z 9.10.2009 |
AKTY POWIĄZANE
Komunikat Komisji z dnia 10 września 2009 r. w sprawie dokończenia budowy jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA): plan działania na lata 2009–2012 [COM(2009) 471 wersja ostateczna - nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym].
Plan działań przedstawiony przez Komisję wyznacza priorytety jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA) na lata 2009–2010. Priorytety odnoszące się do państw członkowskich, które przyjęły euro lub przygotowują się do przyjęcia euro oraz do Szwecji powinny umożliwić:
- przyspieszanie migracji produktów finansowych i standardów płatności do produktów SEPA,
- zwiększanie widoczności SEPA i produktów SEPA,
- uzupełnianie ram prawnych SEPA i wzmacnianie zgodności jego norm z normami Europejskiej Rady ds. Płatności,
- zapewnienie standaryzacji, interoperacyjności i bezpieczeństwa obsługi płatności,
- poprawę zarządzania SEPA poprzez rozwój nowej właściwej struktury na poziomie europejskim.
Komunikat Komisji nr 2002/C 165/08 z dnia 11 lipca 2002 r. uwzględniający artykuł 9 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 2560/2001 [Dz.U. C 165 z 11.7.2002].
Komisja otrzymała dnia 28 czerwca 2002 r. powiadomienie o decyzji władz szwedzkich o rozszerzeniu stosowania rozporządzenia do korony szwedzkiej.



