EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Условия за икономическа конвергенция за присъединяване към еврото - доклад за конвергенцията за 2014 г.

РЕЗЮМЕ НА:

Доклад за конвергенцията, 2014 г. - COM(2014) 326 final

ОБОБЩЕНИЕ

Комисията докладва пред Европейския парламент и Съвета за напредъка, постигнат от държавите в ЕС, които все още не членуват в еврозоната (т.е. които се възползват от „дерогация“), във връзка с изпълнението от тяхна страна на условията за приемане на единната валута. Докладът стига до заключението, че Литва изпълнява тези условия.

КАКВО Е ДЕЙСТВИЕТО НА ДОКЛАДА ЗА КОНВЕРГЕНЦИЯТА ЗА 2014 Г.?

В него се оценява готовността на 8 държави от ЕС - България, Чешката република, Хърватия, Литва, Унгария, Полша, Румъния и Швеция - да приемат еврото. Докладът на Комисията бе изготвен успоредно с доклада на Европейската централна банка (ЕЦБ) за конвергенцията, като част от редовния двугодишен цикъл на оценка.

Всички държави от ЕС, с изключение на Обединеното кралство и Дания, са поели ангажимент по силата на Договора да приемат еврото, след като изпълнят необходимите условия. Към момента на доклада 18 държави от ЕС вече принадлежат към еврозоната. Остават 8 държави, които са обект на оценка.

С помощта на критериите за конвергенция докладът разглежда степента, до която тези 8 държави са постигнали високо равнище на устойчива конвергенция. Тези критерии се отнасят до:

ценовата стабилност*;

състоянието на публичните финанси*;

стабилността на валутния курс*;

конвергенцията на дългосрочните лихвени проценти*.

В хода на оценката се вземат предвид и допълнителни фактори (напр. платежния баланс и интеграцията на пазарите). Те определят дали конвергенцията на дадена държава е устойчива и дали членството ѝ в еврозоната ще протече безпроблемно.

В доклада се оценява и степента, до която законодателството по паричните въпроси в тези държави от ЕС е в съзвучие с разпоредбите на Договорите на ЕС за икономически и паричен съюз.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

В доклада за конвергенцията за 2014 г. се стига до следните заключения:

Литва изпълнява всички условия за приемане на еврото. Нейната икономика е достигнала висока степен на устойчива конвергенция с тази на еврозоната и законодателството ѝ в областта на паричните въпроси е напълно съвместимо със законодателството на ЕС. По тази причина Комисията предлага Съветът на Европейския съюз да вземе решение, с което Литва да приеме еврото от 1 януари 2015 г.

Другите 7 държави от ЕС, а именно България, Чешката република, Хърватия, Унгария, Полша, Румъния и Швеция, не отговарят на всички критерии за приемане на еврото. Тяхното положение ще бъде прегледано след две години.

Съответствие на осемте държави с критериите за конвергенция

Инфлация: Средният темп на инфлация в Литва през 12-месечния период на прегледа (свършващ до април 2014 г.) бе 0,6 %, което е значително под референтната стойност от 1,7 %, и се очаква да остане такъв и през следващите месеци. Всички разглеждани държави, с изключение на Румъния, отговарят на критерия за ценова стабилност.

Публични финанси: Литва не е предмет на процедура при прекомерен дефицит (ППД). България, Унгария, Румъния и Швеция също отговарят на този критерий. Чешката република е на път да го изпълни, ако, както е предложено от Комисията, Съветът реши да прекрати ППД срещу нея. Хърватия и Полша все още са в процедура при прекомерен дефицит и следователно не отговарят на този критерий.

Стабилност на валутния курс: само Литва участва в европейския механизъм на валутните курсове (ERM II). През двегодишния референтен период литасът (валутата на Литва) не бе подложен на напрежение и нямаше отклонения от централния курс на ERM II. Нито една от другите държави понастоящем не изпълнява този критерий, тъй като не участват в ERM II.

Дългосрочни лихвени проценти: през едногодишния период, завършващ през април 2014 г., дългосрочният лихвен процент в Литва остана на 3,6 %, което е доста по-ниско от референтната стойност от 6,2 %. Другите държави също изпълниха този критерий.

Трябва да се отбележи, че след приемането на доклада за конвергенцията Литва стана член на еврозоната на 1 януари 2015 г., с което броят на участващите държави достигна 19.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

По силата на член 140, параграф 1 от Договора за функционирането на Европейския съюз, докладите за конвергенцията се издават от Европейската комисия и Европейската централна банка на всеки 2 години или по-често, ако страна заяви желание да се присъедини към него. Тези доклади формират основата за решението дали дадена държава може да се присъедини към еврото.

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

* Ценова стабилност: държавата трябва да покаже устойчива степен на ценова стабилност и среден процент на инфлация, които да са наблюдавани за период от една година преди прегледа на резултатите, които не трябва да превишават с повече от 1,5 процентни пункта тези на 3-те държави от ЕС с най-добри резултати по отношение на ценовата стабилност.

* Състояние на публичните финанси: по отношение на държавата не трябва да има решение на Съвета за наличие на прекомерен бюджетен дефицит.

* Стабилност на валутния курс: държавата трябва да спазва нормалните граници на отклонение, предвидени в механизма на обменните курсове, без голямо напрежение най-малко през последните две години преди прегледа на резултатите.

* Конвергенция на дългосрочните лихвени проценти: държавата трябва да има дългосрочен номинален лихвен процент, който не превишава с повече от 2 процентни пункта този на 3-те държави от ЕС с най-добри резултати по отношение на ценовата стабилност.

АКТ

Доклад на Комисията до Европейския парламент и Съвета: Доклад за конвергенцията, 2014 г. (изготвен по силата на член 140, параграф 1 от Договора за функционирането на Европейския съюз) (COM(2014) 326 final от 4 юни 2014 г.)

СВЪРЗАНИ АКТОВЕ

Европейска централна банка: Доклад за конвергенцията за 2014 г.

Решение 2014/509/EС на Съвета от 23 юли 2014 година относно приемането на еврото от Литва на 1 януари 2015 г. (OВ L 228, 31.7.2014 г., стр. 29-32)

Регламент (ЕС) № 827/2014на Съвета от 23 юли 2014 година за изменение на Регламент (ЕО) № 974/98 по отношение на въвеждането на еврото в Литва (ОВ L 228, 31.7.2014 г., стр. 3-4)

Регламент (ЕС) № 851/2014на Съвета от 23 юли 2014 година за изменение на Регламент (ЕО) № 2866/98 по отношение на валутния курс към еврото за Литва (ОВ L 233, 6.8.2014 г., стр. 21)

последно актуализация 06.10.2015

Top