EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Договорености за провеждане на гласуването в Управителния съвет на ЕЦБ

 

РЕЗЮМЕ НА:

Решение 2003/223/ЕО на Съвета за изменение на член 10.2 от Устава на Европейската система на централните банки и на Европейската централна банка

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕШЕНИЕТО?

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Съгласно Устава на Европейската система на централните банки всеки член на Управителния съвет разполага с един глас. За да се поддържа способността на Управителния съвет за ефективен и своевременен процес на вземане на решения при присъединяване на нова държава членка към еврозоната, членовете на Управителния съвет постигнаха съгласие броят на управителите от НЦБ, упражняващи право на глас, да не надвишава 15. С решението се коригира съответно методът на гласуване.

Управителен съвет

  • Управителният съвет е един от трите органа за вземане на решения в ЕЦБ. Другите два са Изпълнителният съвет и Генералният съвет.
  • Управителният съвет е главният орган за вземане на решения. Неговите основни задачи са:
    • да определя паричната политика за еврозоната;
    • да приема насоки и решения за постигането на тази цел; и
    • да приема общи решения за надзор.
  • Управителният съвет се състои от шест членове на Изпълнителния съвет и управителите на националните централни банки на държавите членки от еврозоната (понастоящем 20). Поради това броят на управителите се увеличава всеки път, когато към еврозоната се присъедини нова държава членка.

Ротация на правата на глас по групи

  • Общият брой на правата на глас в Управителния съвет на ЕЦБ е ограничен до 21. Шестимата членове на Изпълнителния съвет имат постоянно право на глас. Останалите управители поделят помежду си останалите 15 права на глас, които се разпределят между тях на ротационен принцип всеки месец.
  • Управителите се разпределят в групи, които се образуват в съответствие с класиране на държавите членки от еврозоната въз основа на:
    • дела им в общия брутен национален продукт по пазарни цени (БНПпц)* в държавите членки от еврозоната;
    • дела им в общия агрегиран баланс на парично-финансовите институции* на държавите членки от еврозоната.
  • Във всяка група управителите запазват своето право на глас за еднакъв период от време. Управител от първата група не може да гласува по-рядко от управител във втората група.
  • Тези критерии имат за цел да осигурят прозрачност и обективност, като вземат предвид икономическата тежест на държавата членка в еврозоната и размера на финансовия ѝ сектор.
  • Решението предвижда ротационната система за гласуване да се въведе на два етапа.

Първи етап (настоящ етап): разпределяне на правата на глас, когато броят на управителите надхвърля 15, но е по-малък от 22

  • От датата, на която броят на управителите надвиши 15 и докато достигне 22 души, те се разпределят в две групи:
    • първата група се състои от петимата управители на НЦБ, които са класифицирани най-високо въз основа на горните критерии (понастоящем Германия, Франция, Италия, Испания и Нидерландия);
    • втората група се състои от всички други управители.
  • Петимата управители в първата група имат заедно четири права на глас, а останалите управители във втората група делят 11 права на глас.
  • Първият етап щеше да се прилага от януари 2009 г., когато Словакия се присъедини към еврозоната като нейната 16-а държава членка. Обаче през декември 2008 г. Управителният съвет взе решение да отложи началото на ротационната система, за да се избегне ситуация, при която управителите от всяка група имат честота на гласуване 100 %.
  • Вместо това първият етап на новата ротационна система бе въведена на 1 януари 2015 г., когато към еврозоната се присъедини Литва като нейна 19-а държава членка.

Втори етап (бъдещ етап): разпределяне на правата на глас, когато броят на управителите достигне 22

  • От датата, на която броят на управителите достигне 22, управителите ще бъдат разпределени в три групи:
    • първата група ще се състои от петимата управители, които са класифицирани най-високо въз основа на горепосочените критерии;
    • втората група ще се състои от половината от общия брой управители. Тази група е съставена от управителите на НЦБ на държавите членки, заемащи следващите позиции в класацията въз основа на горните критерии;
    • третата група ще се състои от всички други управители.
  • На първата група ще се предоставят четири права на глас, на втората — осем, а на третата — три.

Прилагане, корекции и бъдещи промени

  • Когато броят на управителите се увеличи, съставът на групите ще бъде коригиран от деня, в който управителят или съответно управителите се присъединят към Управителния съвет. При коригиране на общия БНПпц (задължително на всеки 5 години) съставът на групите ще бъде коригиран в съответствие с промените и ще се прилага от първия ден на следващата година.
  • Всяко решение, което е необходимо за прилагане на оперативните детайли на ротационната система, ще се приема от всички членове на Управителния съвет с мнозинство от две трети от всички негови членове, имащи или нямащи право на глас към момента на вземане на решението.

    През 2009 г. Управителният съвет прие Решение 2009/328/EO относно:

    • степента на ротация;
    • периода на ротация;
    • подредбата на управителите в техните групи; и
    • преминаването от система от две към система от три групи.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Съгласно действащата институционална уредба на ЕЦБ Управителният съвет взема повечето решения с консенсус.

Ротацията на гласовете отчита няколко основни принципа, като например „един член, един глас“ за управителите, които упражняват право на глас, участие в заседанията на Управителния съвет лично и независимо, представителност, автоматично адаптиране на ротационната система и прозрачност.

Гласуването се извършва лично или, по изключение, чрез телеконферентна връзка. За да може Управителният съвет да гласува, е необходим кворум от две трети от членовете, които имат право на глас. Управителният съвет взема решения с обикновено мнозинство, а в случай на равен брой гласове председателят има решаващ глас.

Понастоящем към еврозоната са се присъединили 20 държави членки. Хърватия беше последната държава членка, която изпълни критериите и се присъедини на 1 януари 2023 г.

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Брутен национален продукт по пазарни цени (БВПпц). Паричната стойност на цялата национална крайна брутна продукция или продукт на дадена държава.
Парично-финансовите институции. Финансови институции като Евросистемата (ЕЦБ и националните централни банки) и резидентните кредитни институции, които заедно формират сектора на емитиране на пари в еврозоната.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Решение 2003/223/EО на Съвета, заседаващ в състав държавни глави или правителствени ръководители от 21 март 2003 година за изменение на член 10.2 от Устава на Европейската система на централните банки и на Европейската централна банка (ОВ L 83, 1.4.2003 г., стр. 66—68).

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Решение 2004/257/EО на Европейската централна банка от 19 февруари 2004 година за приемане на Процедурния правилник на Европейската централна банка (ЕЦБ/2004/2) (ОВ L 80, 18.3.2004 г., стр. 33—41).

Последващите изменения на Решение 2004/257/ЕО са инкорпорирани в основния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

Консолидиран текст на Договора за функционирането на Европейския съюз — Протокол (№ 4) за Устава на Европейската система на централните банки и на Европейската централна банка (ОВ C 202, 7.6.2016 г., стр. 230—250).

Решение 2009/5/EО на Европейската централна банка от 18 декември 2008 година за отлагане началото на ротационната система в Управителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ/2008/29) (ОВ L 3, 7.1.2009 г., стр. 4—5).

последно актуализация 13.03.2023

Top