EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Obvezne rezerve

 

POVZETEK:

Uredba (ES) št. 2531/98 o uporabi obveznih rezerv Evropske centralne banke

Uredba (EU) 2021/378 o uporabi zahtev glede obveznih rezerv (prenovitev) (ECB/2021/1)

KAJ JE NAMEN TEH UREDB?

Ti uredbi vzpostavljata okvir obveznih rezerv* Eurosistema in določata pravila za imetje obveznih rezerv s strani kreditnih institucij* in njihovih podružnic v euroobmočju.

Urejata vse pomembne vidike, tj. od določanja dejanskih stopenj obveznih rezerv do izpolnjevanja in obrestovanja obveznih rezerv ter ustreznega poročanja in preverjanja podatkov. Prav tako predvidevata izvzetja iz zahtev glede obveznih rezerv in pristojnost za nalaganje sankcij.

KLJUČNE TOČKE

Uredba Sveta (ES) št. 2531/98 določa osnovo in stopnje obveznih rezerv ter določa pravico Evropske centralne banke (ECB), da zbira in preverja informacije, potrebne za uporabo obveznih rezerv. Prav tako omogoča ECB, da naloži sankcije instituciji zaradi neizpolnjevanja zahtev za statistično poročanje ali zaradi nezadostnih obveznih rezerv.

Uredba (EU) 2021/378 ureja imetja obveznih rezerv in določa formule, ki jih uporabljajo kreditne institucije v euroobmočju za izračun obveznih rezerv, ki se hranijo na računih rezerv v evrih pri nacionalnih centralnih bankah držav članic EU (NCB).

ECB na svojem spletnem mestu objavlja seznam institucij, za katere veljajo obvezne rezerve Eurosistema. Institucije, katerim je bilo dovoljenje odvzeto ali so se mu odpovedale, in institucije, ki so v postopku prenehanja, so izvzete iz zahtev glede obveznih rezerv. Nadaljnja izvzetja se lahko odobrijo institucijam:

  • za katere velja reorganizacijski ukrep;
  • za katero je izrečen nalog za zamrznitev sredstev ali drug ukrep, ki omejuje zmožnost institucije, da uporabi svoja sredstva;
  • katerim je bil dostop do operacij odprtega trga ali odprtih ponudb Eurosistema začasno ali trajno onemogočen;
  • za katere ni primerno, da se od njih zahtevajo obvezne rezerve.

Kreditne institucije euroobmočja, za katere veljajo zahteve glede obveznih rezerv, izračunajo svojo osnovo za obvezne rezerve* (če tega ne storijo NCB) z uporabo svojih statističnih informacij o izdanih vlogah in dolžniških vrednostnih papirjih. Svoje obvezne rezerve lahko hranijo posredno prek posrednice, ki je rezidentka iste države članice, za katero veljajo zahteve glede obveznih rezerv in ki običajno izvaja nekatere upravne naloge.

NCB obvestijo kreditne institucije o obveznih rezervah, ki jih morajo imeti (če NCB opravi izračun) ali potrdijo obvezne rezerve, ki so jih izračunale institucije same.

Prav tako obrestujejo imetja obveznih rezerv v skladu s formulo, določeno v Uredbi (EU) 2021/378, in imajo pravico preveriti natančnost in kakovost podatkov osnove za obvezne rezerve, ki jo posredujejo institucije.

Posebna pravila pridejo v poštev, ko:

  • se poroča o osnovi za obvezne rezerve agregirano;
  • pride do združitve dveh institucij med obdobjem izpolnjevanja*;
  • država članica sprejme euro.

OD KDAJ SE TE UREDBE UPORABLJAJO?

  • Uredba (EU) 2021/378 se uporablja od 26. junija 2021, razen člena 3 (izračun imetja rezerv), ki je začel veljati 28. julija 2021 (prvi dan petega obdobja izpolnjevanja).
  • Uredba (ES) št. 2531/98 se uporablja od 1. januarja 1999.

OZADJE

  • ECB lahko na podlagi Statuta Evropskega sistema centralnih bank in Evropske centralne banke zahteva, da imajo kreditne institucije euroobmočja obvezne rezerve za namene monetarne politike.
  • Obvezne rezerve pomagajo stabilizirati obrestne mere denarnega trga in kreditnim institucijam omogočajo obvladovanje dnevnih nihanj likvidnosti.
  • Rezerve pri nacionalnih centralnih bankah povečajo povpraševanje po kreditih centralnih bank, kar ECB olajša usmerjanje obrestnih mer denarnega trga s pomočjo rednih operacij povečanja likvidnosti.
  • Več informacij je na voljo na strani:

KLJUČNI POJMI

Obvezne rezerve: znesek sredstev, ki jih mora institucija imeti na svojih računih rezerv pri ustrezni nacionalni centralni banki.
Kreditna institucija: družba, ki prejema vloge ali druga vračljiva sredstva od javnosti, da bi odobrila kredit.
Osnova za obvezne rezerve: vsota kvalificiranih obveznosti, ki se uporablja za izračun obveznih rezerv institucije.
Obdobje izpolnjevanja: obdobje, v katerem se ocenjuje izpolnjevanje obveznih rezerv.

GLAVNI DOKUMENTI

Uredba Sveta (ES) št. 2531/98 z dne 23. novembra 1998 o uporabi obveznih rezerv Evropske centralne banke (UL L 318, 27.11.1998, str. 1–3)

Nadaljnje spremembe Uredbe (ES) št. 2531/98 so vključene v izvirno besedilo. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

Uredba (ES) št. 2021/378 Evropske centralne banke z dne 22. januarja 2021 o uporabi zahtev glede obveznih rezerv (prenovitev) (ECB/2021/1) (UL L 73, 3.3.2021, str. 1–15)

POVEZANI DOKUMENTI

Prečiščena različica Pogodbe o delovanju Evropske unije – Protokol (št. 4) o statutu Evropskega sistema centralnih bank in Evropske centralne banke (UL C 202, 7.6.2016, str. 230–250)

Direktiva 2013/36/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 26. junija 2013 o dostopu do dejavnosti kreditnih institucij in bonitetnem nadzoru kreditnih institucij in investicijskih podjetij, spremembi Direktive 2002/87/ES in razveljavitvi direktiv 2006/48/ES in 2006/49/ES (UL L 176, 27.6.2013, str. 338–436)

Glej prečiščeno različico.

Uredba Sveta (ES) št. 2532/98 z dne 23. novembra 1998 o pooblastilih Evropske centralne banke za nalaganje sankcij (UL L 318, 27.11.1998, str. 4–7)

Glej prečiščeno različico.

Zadnja posodobitev 02.07.2021

Top