EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Majandus- ja rahandusteabe kogumine Euroopa Keskpanga poolt

KOKKUVÕTE:

määrus (EÜ) nr 2533/98 – statistilise teabe kogumine Euroopa Keskpanga poolt

KOKKUVÕTE

Euroopa Keskpank (EKP) kogub igakülgseid andmeid majandus- ja rahanduskeskkonna arengu kohta Euroopa Liidus (EL). Selle ülesande täitmisel abistavad teda ELi riikide keskpangad.

MIS ON MÄÄRUSE EESMÄRK?

Käesoleva määrusega on EKP-le antud õigus koguda statistilist teavet, mis on vajalik Euroopa Keskpankade Süsteemi (EKPS) ülesannete täitmiseks. EKP õigus koguda statistilist teavet on piiratud vaadeldava andmeid esitava üldkogumiga*.

Määruses sätestatakse EKP õigus määratleda vaadeldava andmeid esitava üldkogumi statistiliste andmete esitamise nõuded.

Määrust muudeti 2015. aastal, et võimaldada konfidentsiaalse statistilise teabe vahetamist EKPSi ja teiste ELi või ELi riikide asutuste vahel, mis vastutavad finantseerimisasutuste, turgude ja taristute järelevalve või finantssüsteemi stabiilsuse eest. Lisaks võib EKPS edastada konfidentsiaalset statistilist teavet Euroopa stabiilsusmehhanismile. Sellegipoolest võib 2015. aasta muudatuse alusel edastada üksnes teavet, mis on vastuvõtvale asutusele selle ülesannete täitmiseks vajalik.

PÕHIPUNKTID

EKP püüab vähendada aruandluskoormust, kasutades võimalikult palju olemasolevat statistikat. Samuti võtab EKP arvesse asjaomaseid ELi ja rahvusvahelisi statistikastandardeid.

EKP teeb tihedat koostööd Euroopa statistikasüsteemiga, mis koosneb ELi statistikabüroost (Eurostat) ja ELi riikide statistikaasutustest.

Põhimõtted

Statistiliste andmete väljatöötamisel, koostamisel ja levitamisel juhindub EKPS järgmistest põhimõtetest:

  • erapooletus (neutraalsus ja kõigile kasutajatele võrdne kättesaadavus);
  • objektiivsus (süsteemsus, usaldusväärsus ja kallutamatus);
  • erialane sõltumatus (vaba poliitilisest sekkumisest);
  • kulutõhusus;
  • statistiline konfidentsiaalsus (individuaalse statistilise üksusega seotud teabe konfidentsiaalsus);
  • aruandluskoormuse vähendamine;
  • tulemuste kvaliteet.

ELi riikide kohustused

ELi riigid korraldavad ise oma statistiliste andmete kogumist ning teevad igakülgset koostööd EKPSiga.

Kogutava teabe liigid

Kogutakse konkreetselt järgmist laadi statistilist teavet:

  • rahandus- ja finantsteave;
  • pangatähed (nt baasraha ja ringluses olevate pangatähtede vood);
  • maksed ja maksesüsteemid;
  • finantsstabiilsus;
  • maksebilanss (st eurode osakaal arvelduste vääringuna rahvusvahelises kaubanduses);
  • rahvusvaheliste investeeringute seisud.

Kontrollimise õigus

Kui eurotsooni riigi andmeesitajat* kahtlustatakse andmete esitamise nõuete rikkumises, on EKP-l ja asjaomase riigi keskpangal õigus kontrollida statistilise teabe täpsust ja kvaliteeti ning lasta seda kohustuslikus korras koguda.

EKP või asjaomase riigi keskpank teatab andmeesitajale otsusest kontrollida tema esitatud statistilist teavet või seda kohustuslikult koguda. Kui andmeesitaja ei nõustu kontrollimisega, annab riik, kelle territooriumil andmeesitaja tööruumid asuvad, selleks vajalikku abi, tagades sealhulgas EKP-le või riigi keskpangale juurdepääsu andmeesitaja tööruumidele. Nimetatud sätted puudutavad ainult eurotsooni riike.

Sanktsioonid

EKP-l on õigus määrata trahve andmeesitajatele, kes ei ole täitnud oma aruandluskohustusi. Trahve võib määrata alates päevasest karistusmaksest (kuni 10 000 eurot) kuni rahatrahvini (kuni 200 000 eurot). EKP tegevus peab olema kooskõlas põhimõtete ja korraga, mis on sätestatud määruses (EÜ) nr 2532/98 EKP volituste kohta rakendada sanktsioone.

Konfidentsiaalsus

Statistilist teavet peetakse konfidentsiaalseks, kui selle abil on võimalik identifitseerida andmeesitajaid või teisi füüsilisi ja juriidilisi isikuid kas otse (nt nime, aadressi või ametliku identifitseerimiskoodi järgi) või kaudselt tuletades.

Andmeesitajatele teatatakse, millistel statistilistel ja halduslikel eesmärkidel võidakse nende esitatud statistilist teavet kasutada. Asjaomasel juhul on andmeesitajatel õigus saada teavet teabe edastamise seadusliku aluse ja võetud kaitsemeetmete kohta.

EKP kasutab konfidentsiaalset statistilist teavet ainult oma ülesannete täitmiseks, välja arvatud:

  • kui identifitseeritav andmeesitaja või füüsiline või juriidiline isik on andnud avalikult nõusoleku kõnealuse statistilise teabe kasutamiseks muul eesmärgil;
  • kui konfidentsiaalne statistiline teave edastatakse teistele Euroopa statistikasüsteemi liikmetele;
  • kui teaduslikele uurimisasutustele antakse ligipääs konfidentsiaalsele statistilisele teabele, mis ei võimalda otsest identifitseerimist (teabe esitanud riikliku asutuse eelneva selgesõnalise nõusoleku korral);
  • kui EKP ja riikide keskpangad kasutavad konfidentsiaalset statistilist teavet usaldatavusnormatiivide täitmise järelevalveks;
  • riiklike keskpankade poolt muude ülesannete täitmiseks peale nende, mis on sätestatud protokollis Euroopa Keskpankade Süsteemi ja EKP põhikirja kohta.

EKP, riikide keskpangad ja ELi riigid võtavad kõik vajalikud meetmed, et tagada konfidentsiaalse statistilise teabe kaitse.

PÕHIMÕISTED

* Vaadeldav andmeid esitav üldkogum – hõlmab peamiselt keskpanku, muid finantsasutusi ELi riikides (v.a kindlustusettevõtted ja pensionifondid), postižiiroasutusi* ning eurotsooni riikides elavaid füüsilisi ja juriidilisi isikuid, kes on teostanud piiriüleseid tehinguid, andnud välja väärtpabereid* või elektronraha*. Kõik nimetatud võivad olla andmeesitajad vastavalt EKP statistiliste andmete esitamise nõuetele.

* Andmeesitajad – need võivad olla kõik või mis tahes osa vaadeldavast andmeid esitavast üldkogumist, kelle suhtes kehtivad EKP statistiliste andmete esitamise nõuded.

* Postižiiroasutus – postiasutus, mis kuulub sektorisse „kaupu ja mittefinantsteenuseid tootvad ettevõtted” ja mis lisaks postiteenustele võtab vastu hoiuseid euroala residentidest mitterahaloomeasutustelt eesmärgiga pakkuda oma hoiustajatele rahaülekandeteenuseid.

* Väärtpaberid – finantsinstrumendid (nt ettevõtete aktsiad ja riikide võlakirjad), mis lastakse tavaliselt välja raha kogumiseks.

* Elektronraha – raha, mis asub pangandussüsteemis, kuid mida ei ole füüsilisel kujul välja lastud. Kogu rahalisest väärtusest on vaid murdosa pangatähtede ja müntidena välja lastud.

ÕIGUSAKT

Nõukogu 23. novembri 1998. aasta määrus (EÜ) nr 2533/98 statistilise teabe kogumise kohta Euroopa Keskpanga poolt (EÜT L 318, 27.11.1998, lk 8–19)

SEONDUVAD ÕIGUSAKTID

Euroopa Keskpanga 24. septembri 2013. aasta määrus (EL) nr 1071/2013 rahaloomeasutuste sektori bilansi kohta (uuesti sõnastatud) (EKP/2013/33) (ELT L 297, 7.11.2013, lk 1–50)

Euroopa Keskpanga 24. septembri 2013. aasta määrus (EL) nr 1072/2013 rahaloomeasutuste kohaldatavate intressimäärade statistika kohta (uuesti sõnastatud) (EKP/2013/34) (ELT L 297, 7.11.2013, lk 51–72)

Euroopa Keskpanga 18. oktoobri 2013. aasta määrus (EL) nr 1073/2013 investeerimisfondide varade ja kohustuste statistika kohta (uuesti sõnastatud) (EKP/2013/38) (ELT L 297, 7.11.2013, lk 73–93)

Euroopa Keskpanga 18. oktoobri 2013. aasta määrus (EL) nr 1074/2013 statistikaaruandluse nõuete kohta postipankadele, mis võtavad vastu hoiuseid euroala residentidest mitterahaloomeasutustelt (uuesti sõnastatud) (EKP/2013/39) (ELT L 297, 7.11.2013, lk 94–106)

Euroopa Keskpanga 18. oktoobri 2013. aasta määrus (EL) nr 1075/2013 väärtpaberistamise tehingutes osalevate finantsvahendusettevõtete varade ja kohustuste statistika kohta (uuesti sõnastatud) (EKP/2013/40) (ELT L 297, 7.11.2013, lk 107–121)

Viimati muudetud: 17.08.2015

Top