EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Paneurośródziemnomorskie preferencyjne reguły pochodzenia

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Decyzja 2013/94/UE – zawarcie Regionalnej konwencji w sprawie paneurośródziemnomorskich preferencyjnych reguł pochodzenia

JAKIE SĄ CELE DECYZJI?

  • Na jej podstawie zawarto Regionalną konwencję w sprawie paneurośródziemnomorskich preferencyjnych reguł pochodzenia*.
  • Zgodnie z konwencją państwa strefy paneurośródziemnomorskiej (wymienione poniżej, w części „Kluczowe zagadnienia”) mogą korzystać ze wspólnych reguł i preferencji celnych.
  • Jej celem jest promowanie większej integracji gospodarczej i zacieśnianie stosunków handlowych na tym obszarze.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Regionalna konwencja w sprawie pochodzenia towarów będących przedmiotem wymiany handlowej w strefie paneurośródziemnomorskiej została podpisana w imieniu UE w kwietniu 2011 r. Jest to jeden akt prawny, w którym zebrano wszystkie reguły dotyczące pochodzenia towarów będących przedmiotem wymiany handlowej w ramach około 60 umów o wolnym handlu (FTA) zawartych między państwami strefy paneurośródziemnomorskiej, w tym uczestnikami unijnego procesu stabilizacji i stowarzyszenia (SAP).

Umawiające się strony

Poza UE umawiającymi się stronami konwencji są:

  • państwa należące do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA): Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria;
  • sygnatariusze deklaracji barcelońskiej: Algieria, Egipt, Izrael, Jordania, Liban, Maroko, Palestyńska Władza Narodowa, Syria, Tunezja i Turcja;
  • Wyspy Owcze;
  • uczestnicy procesu SAP: Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, była jugosłowiańska republika Macedonii, Albania, Czarnogóra i Serbia, a także Kosowo (1);
  • Republika Mołdawii, Gruzja i Ukraina.

Produkty pochodzące

Zastosowanie preferencji taryfowych wymaga ustalenia pochodzenia towarów. Towary uważa się za produkty pochodzące z paneurośródziemnomorskiej strefy kumulacji, jeśli:

  • są one całkowicie uzyskane (np. wydobyte, zebrane lub – w przypadku żywych zwierząt – urodzone i wyhodowane) na obszarze umawiającej się strony;
  • składają się z materiałów pochodzących z państw, które nie są sygnatariuszami konwencji (materiały niepochodzące), ale zostały poddane wystarczającej obróbce lub przetworzeniu na obszarze umawiającej się strony (załącznik II dodatku I);
  • są one przywiezione z Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i wywiezione do innej umawiającej się strony.

Paneurośródziemnomorska strefa kumulacji

Konwencja jest oparta na systemie kumulacji, zgodnie z którym umawiające się strony mogą wykorzystywać produkty pochodzące od innych stron tak, jak gdyby były one wytworzone w ich krajach. W ramach paneurośródziemnomorskiego systemu kumulacji pochodzenia w stosunkach między UE i wieloma omawianymi państwami wykorzystywany jest system kumulacji diagonalnej.

Dowód pochodzenia

  • Organy celne kraju wywozu wystawiają świadectwa przewozowe EUR.1 lub EUR-MED, które stanowią dowody pochodzenia. W ten sposób importerzy działający na obszarze innych umawiających się stron mogą korzystać z preferencyjnych środków taryfowych.
  • Upoważnieni eksporterzy mogą także przekazywać deklaracje pochodzenia lub deklaracje pochodzenia EUR-MED.

Uzgodnienia dotyczące współpracy administracyjnej

Organy celne stron współpracują ze sobą (np. poprzez przekazywanie wzorów pieczęci używanych przy wydawaniu świadectw przewozowych EUR.1 i EUR-MED lub weryfikowanie dowodów pochodzenia).

Zarządzanie i wdrażanie

Za zarządzanie kwestiami dotyczącymi konwencji oraz zapewnienie jej wdrażania odpowiada wspólny komitet złożony z przedstawicieli wszystkich umawiających się stron.

(1) Użycie tej nazwy nie wpływa na stanowiska w sprawie statusu Kosowa i jest zgodne z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ 1244 oraz z opinią Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie deklaracji niepodległości Kosowa.

OD KIEDY DECYZJA MA ZASTOSOWANIE?

Decyzja ma zastosowanie od 26 marca 2012 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Reguły pochodzenia: zasady ustalania „ekonomicznej” przynależności towarów będących przedmiotem wymiany handlowej, które są formułowane w celu określenia, w jaki sposób towary te należy traktować pod względem należności celnych. Status preferencyjnego pochodzenia jest przyznawany towarom z poszczególnych państw, które to towary spełniają określone kryteria, takie jak zastosowanie w odniesieniu do nich większej liczby procesów obróbki lub przetwarzania niż jest to konieczne w przypadku niepreferencyjnego pochodzenia.

GŁÓWNY DOKUMENT

Decyzja Rady z dnia 26 marca 2012 r. w sprawie zawarcia Regionalnej konwencji w sprawie paneurośródziemnomorskich preferencyjnych reguł pochodzenia (2013/94/UE) (Dz.U. L 54 z 26.2.2013, s. 3–158)

DOKUMENTY POWIĄZANE

Decyzja Rady z dnia 14 kwietnia 2011 r. w sprawie podpisania w imieniu Unii Europejskiej Regionalnej konwencji w sprawie paneurośródziemnomorskich preferencyjnych reguł pochodzenia (2013/93/UE) (Dz.U. L 54 z 26.2.2013, s. 1–2)

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018

Top