EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Gaisa pārvadātāju atbildība par pasažieriem un bagāžu

 

KOPSAVILKUMS:

Regula (EK) Nr. 2027/97 par gaisa pārvadātāju atbildību

KĀDS IR ŠĪS REGULAS MĒRĶIS?

Ar šo regulu īsteno 1999. gada Monreālas konvenciju, jo tā attiecas uz atbildību par pasažieriem, kas ceļo ar gaisa transportu, un viņu bagāžu, un uz jautājumiem par kompensācijām (skatīt kopsavilkumu).

Piezīme. Sākotnējā regula (pirms tā tika grozīta ar Regulu (EK) Nr. 889/2002) attiecās uz Eiropas Savienības (ES) gaisa pārvadātāju atbildību par pasažieru nāvi vai ievainojumiem nelaimes gadījumu rezultātā. Ar 2002. gadā pieņemto grozījumu regulu sākotnējā regula tika saskaņota ar jaunajiem starptautiskajiem noteikumiem, kas izklāstīti Monreālas konvencijā, lai tās darbības jomā papildus iekļautu arī atbildību par bagāžu un atbildību kavēšanās gadījumā.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Gaisa pārvadātāja atbildība par pasažieriem un viņu bagāžu

Regulā ir apkopoti noteikumi par atbildību, kurus ES gaisa pārvadātāji ievēro saskaņā ar ES tiesību aktiem un Monreālas konvenciju, kā arī ES dalībvalstu tiesību aktiem. Kompensācija ir izteikta kā īpašo aizņēmumtiesību (SDR) * aptuvenā vērtība vietējā valūtā.

Apdrošināšana un pasažieru informēšana

ES gaisa pārvadātājiem ir pienākums:

  • būt apdrošinātiem līdz saprātīgam līmenim, kas ir pietiekams, lai visas personas, kurām pienākas kompensācija, varētu to saņemt pilnā apjomā saskaņā ar regulas noteikumiem;
  • nodrošināt, lai visās pārdošanas vietās, ieskaitot pārdošanu pa telefonu un internetā, pasažieriem būtu pieejams kopsavilkums par galvenajiem noteikumiem, kas reglamentē atbildību par pasažieriem un viņu bagāžu;
  • izmantot regulas pielikumā sniegto paziņojuma paraugu.

ES gaisa pārvadātājiem katram pasažierim ir rakstiski jānodrošina informācija par konkrētajā lidojumā piemērojamo gaisa pārvadātāja atbildības ierobežojumu attiecībā uz:

  • nāves gadījumiem vai ievainojumiem;
  • bagāžas iznīcināšanu, pazušanu vai bojājumu;
  • kaitējumu sakarā ar kavēšanos.

Norādītie ierobežojumi ir šajā regulā noteiktie ierobežojumi, ja vien gaisa pārvadātājs brīvprātīgā kārtā nepiemēro augstākus ierobežojumus. Attiecībā uz pārvadājumiem, ko veic trešo valstu gaisa pārvadātāji, šīs prasības attiecas tikai uz pārvadājumiem uz ES, no ES vai tās teritorijā.

Kompensācija nāves vai ievainojuma gadījumā

Atbildībai par pasažiera nāvi vai ievainojumu nav finansiālu ierobežojumu. Attiecībā uz zaudējumiem līdz 100 000 SDR gaisa pārvadātājs kompensācijas prasījumu apstrīdēt nevar. Pārsniedzot šo summu, gaisa pārvadātājs var aizstāvēties pret prasījumu, pierādot, ka nav pieļāvis nolaidību vai bijis citādi vainīgs negadījumā.

Avansa maksājumi

Ja pasažieris iet bojā vai gūst ievainojumus, gaisa pārvadātājam 15 dienu laikā pēc personas identificēšanas ir jāizmaksā avanss, lai segtu tūlītējas ekonomiskas vajadzības saskaņā ar tālāk tekstā izklāstītajiem nosacījumiem.

  • Nāves gadījumā šis avanss nedrīkst būt mazāks par 16 000 SDR.
  • Avanss nenozīmē atbildības atzīšanu, un to var atskaitīt no summām, ko izmaksā vēlāk saskaņā ar gaisa pārvadātāja atbildību.
  • Avanss nav jāatlīdzina, ja vien pārvadātājs nepierāda, ka zaudējums radās vai to sekmēja tās personas nolaidība vai bezdarbība, kura pieprasa kompensāciju, vai ja avansu saņēmusī persona nebija tiesīga to saņemt.

Pasažieru aizkavēšana

Pasažieru aizkavēšanas gadījumā gaisa pārvadātājs atbild par zaudējumiem, ja vien nav veicis visus piemērotos pasākumus, lai zaudējumus novērstu. Atbildība šajā gadījumā nepārsniedz 4150 SDR.

Bagāžas kavēšanās

Bagāžas kavēšanās gadījumā gaisa pārvadātājs atbild par zaudējumiem, ja vien nav veicis visus piemērotos pasākumus, lai zaudējumus novērstu. Atbildība šajā gadījumā nepārsniedz 1000 SDR.

Bagāžas iznīcināšana, zudums vai bojājums

Gaisa pārvadātāja atbildība par bagāžas iznīcināšanu, zudumu vai bojājumu nepārsniedz 1000 SDR. Attiecībā uz reģistrētu bagāžu gaisa pārvadātājs atbild arī tad, ja nav vainīgs, ja vien bagāžai nav bijuši trūkumi. Attiecībā uz nereģistrētu bagāžu gaisa pārvadātājs atbild tikai tad, ja ir vainīgs.

Augstāki atbildības ierobežojumi attiecībā uz bagāžu

Pasažieri var gūt labumu no augstākiem atbildības ierobežojumiem, ne vēlāk kā pie reģistrācijas iesniedzot īpašu deklarāciju un samaksājot papildu maksu. Papildu maksa atspoguļo papildu izdevumus, kuri pārsniedz izdevumus par bagāžu, kas ir novērtēta pārvadātāja atbildības līmenī. Tarifus pēc pieprasījuma ir jādara pieejamus pasažieriem.

Sūdzības attiecībā uz bagāžu

Ja reģistrētā bagāža ir bojāta, aizkavējas, ir pazaudēta vai iznīcināta, pasažierim iespējami drīz ir jāiesniedz gaisa pārvadātājam rakstiska sūdzība: ja tā ir bojāta – septiņu dienu laikā un, ja tā ir aizkavējusies – 21 dienas laikā no dienas, kad tā nonākusi pasažiera rīcībā.

Prasība tiesā ir jāceļ divu gadu laikā no lidaparāta pienākšanās dienas vai no tās dienas, kad tam būtu bijis jāpienāk.

KOPŠ KURA LAIKA REGULA IR PIEMĒROJAMA?

Tā ir piemērojama kopš 1998. gada 17. oktobra.

KONTEKSTS

Plašāka informācija:

GALVENIE TERMINI

Īpašās aizņēmumtiesības. Potenciāls prasījums pret Starptautiskā Valūtas fonda dalībvalstu brīvi izmantojamajām valūtām. SDR var apmainīt pret šīm valūtām (pēc Starptautiskā valūtas fonda definīcijas).

PAMATDOKUMENTS

Padomes Regula (EK) Nr. 2027/97 (1997. gada 9. oktobris) par gaisa pārvadātāju atbildību nelaimes gadījumos (OV L 285, 17.10.1997., 1.–3. lpp.).

Regulas (EK) Nr. 2027/97 turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Priekšlikums. Eiropas Parlamenta un Padomes Regula, ar ko groza Regulu (EK) Nr. 261/2004, ar ko paredz kopīgus noteikumus par kompensāciju un atbalstu pasažieriem sakarā ar iekāpšanas atteikumu un lidojumu atcelšanu vai ilgu kavēšanos, un Regulu (EK) Nr. 2027/97 par gaisa pārvadātāju atbildību, veicot pasažieru un viņu bagāžas gaisa pārvadājumus (COM(2013) 130 final, 13.3.2013.).

Konvencija par dažu starptautisko gaisa pārvadājumu noteikumu unifikāciju (Monreālas konvencija) (OV L 194, 18.7.2001., 39.–49. lpp.).

Padomes Lēmums 2001/539/EK (2001. gada 5. aprīlis) par to, kā Eiropas Kopiena noslēdz Konvenciju par dažu starptautisko gaisa pārvadājumu noteikumu unifikāciju (Monreālas konvenciju) (OV L 194, 18.7.2001., 38. lpp.).

Pēdējo reizi atjaunots: 17.01.2022

Top