EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő aktív és intelligens anyagok és tárgyak

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

450/2009/EK rendelet –– élelmiszerekkel rendeltetésszerűen érintkezésbe kerülő aktív és intelligens anyagokról és tárgyakról

MI A RENDELET CÉLJA?

  • A rendelet konkrét szabályok meghatározására törekszik az aktív* és az intelligens* anyagok és tárgyak tekintetében, az 1935/2004/EK rendeletben foglaltak kiegészítésére, amely általános szabályozás az élelmiszerrel kapcsolatba kerülő anyagokról és tárgyakról.
  • A rendelet konkrét követelményeket állapít meg az ilyen anyagok és tárgyak forgalmazására, valamint meghatározza azok uniós szintű engedélyezésének eljárását.

FŐBB PONTOK

Hatókör

A rendelet azokra az aktív vagy intelligens anyagokra és tárgyakra vonatkozik, amelyek rendeltetésszerűen kerülnek érintkezésbe az uniós piacon forgalmazott élelmiszerekkel.

Az aktív és intelligens anyagokkal és tárgyakkal kapcsolatos követelmények

Aktív és intelligens anyagok és tárgyak:

  • alkalmasak és hatásosak rendeltetésszerű felhasználásuk céljára;
  • az élelmiszerbe nem juttathatnak be semmiféle összetevőt* olyan mennyiségben, amely veszélyeztetheti az emberek egészségét vagy elfogadhatatlan változást okozhat az élelmiszer összetételében, ízében vagy illatában;
  • nem téveszthetik meg a fogyasztókat címkézés, bemutatás vagy reklámanyag révén.

Ezek a konkrét követelmények nem érintik az olyan anyagokra és tárgyakra vonatkozó uniós vagy nemzeti szabályokat, amelyekhez hozzáadnak aktív vagy intelligens összetevőket vagy amelyekbe belefoglalnak ilyeneket. Azok az anyagok tartozhatnak másik konkrét jogszabály – mint például a 10/2011/EU rendelet – hatálya alá, amely az élelmiszerekkel rendeltetésszerűen érintkezésbe kerülő műanyagokról és műanyag tárgyakról szól.

Összetétel

  • Amint a rendelet teljes mértékben hatályba lép, csak azok az anyagok használhatók az aktív és intelligens anyagok és tárgyak összetevőiben, amelyek szerepelnek az engedélyezett anyagok uniós jegyzékében. Ez teljes mértékben akkor lép hatályba, amikor az Európai Bizottság közzéteszi azoknak az anyagoknak a jegyzékét, amelyek felhasználhatók az aktív és intelligens összetevők előállításában.
  • A következő anyagok felhasználhatók aktív és intelligens anyagok és tárgyak összetevőiben anélkül, hogy szerepelnének a közösségi jegyzékben:
    • kibocsátott aktív anyagok, amelyeket hozzáadott vagy beépített technikák – mint például a beoltás vagy az immobilizáció – révén használnak, teljes mértékben megfelelve a vonatkozó uniós és nemzeti szabályoknak (például az élelmiszer-adalékanyagokról és az enzimekről szóló jogszabályoknak);
    • az összetevőkben felhasznált olyan anyagok, amelyek nincsenek közvetlen kapcsolatban az élelmiszerrel vagy az élelmiszert körülvevő környezettel; és amelyek az élelmiszertől funkcionális záróréteggel vannak elválasztva, és amennyiben ezek nem mutagén, rákkeltő vagy reprotoxikus anyagok, vagy szándékosan olyan részecskeméretű anyagokat állítanak elő, amelyek kémiai vagy fizikai tulajdonságai jelentős mértékben eltérnek a nagyobb részecskeméretű anyagokéitól.

Engedélyezés iránti kérelmek aktív és intelligens anyagok és tárgyak összetevőit alkotó anyagok esetén

  • Engedélyezés iránti kérelmeket az aktív és intelligens anyagok és tárgyak összetevőit alkotó anyagok esetében az uniós országok illetékes hatóságoknak kell benyújtani, műszaki dokumentációval együtt, amely tartalmazza az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) által elkészített biztonsági értékelés kézikönyvében ismertetett információkat.
  • Az uniós ország a kérelmet az EFSA-nak küldi meg, amely felel annak értékeléséért, hogy az anyag a fenti feltételeknek megfelel-e.

Az engedélyezett anyagok uniós jegyzéke

Ahhoz, hogy az uniós jegyzékbe bekerüljenek, az aktív és intelligens anyagok és tárgyak összetevőit alkotó anyagoknak meg kell felelniük a mondott termékekre alkalmazandó követelményeknek (lásd fent).

A Bizottságnak az uniós jegyzéket el kell fogadnia, miután az EFSA minden olyan anyagról véleményt mondott, amelyre vonatkozóan érvényes kérelmet nyújtottak be a piaci forgalomba hozatal tárgyában.

Az uniós jegyzék meghatározza a következőket:

  • az anyag(ok) azonosítása;
  • az anyag(ok) funkciója;
  • a referenciaszám;
  • ha szükséges, akkor az anyag(ok) vagy az összetevő felhasználásának feltételei.

Címkézés

Aktív és intelligens anyagok és tárgyak:

  • ha az élelmiszerrel kapcsolatban vannak, akkor megfelelően címkézni kell azokat, hogy a fogyasztó azonosíthassa a nem ehető részeket. Ebben az esetben a „NEM EHETŐ” szavakat, valamint (ha lehetséges) az I. mellékletben bemutatott piktogramot fel kell tüntetni a címkén;
  • úgy kell megcímkézni, hogy világos legyen, hogy azok aktívak és/vagy intelligensek.

A kibocsátott aktív anyagok összetevőnek minősülnek, és azokat az élelmiszerek címkézéséről szóló 1169/2011/EU rendelettel összhangban kell címkézni.

Csomagolás

Megjegyzendő, hogy az 1935/2004/EK rendelet, amely élelmiszerek biztonságos csomagolásáról szól, tartalmaz néhány, az aktív és intelligens anyagokra közvetlenül alkalmazandó szabályt, ideértve a fogalommeghatározásokat és a címkézési követelményeket. A rendelet engedélyezi az aktív és intelligens csomagolás használatát, ami meghosszabbíthatja az élelmiszer eltarthatóságát, és tájékoztatást adhat annak frissességéről, feltéve, hogy a csomagolás nincs kedvezőtlen hatással annak összetételére.

Megfelelőségi nyilatkozat

  • A vállalkozásoknak a forgalmazás szakaszaiban – a végfelhasználónak történő értékesítés kivételével – írásbeli megfelelőségi nyilatkozatot kell kiadniuk, amely tartalmazza a rendelet II. mellékletében meghatározott információkat arról, hogy az aktív és intelligens anyagok és tárgyak érintkeznek-e az élelmiszerrel.
  • Ezt a nyilatkozatot ki kell adni az aktív és intelligens anyagok és tárgyak előállítására szánt összetevők vagy az ilyen összetevők előállítására szánt anyagok vonatkozásában is.

MIKORTÓL HATÁLYOS A RENDELET?

A rendelet 2009. december 19. óta hatályos.

HÁTTÉR

További információk:

KULCSFOGALMAK

Aktív anyagok és tárgyak: olyan anyagok és tárgyak, amelyek meghosszabbítják az eltarthatóságot, illetve fenntartják vagy javítják a csomagolt élelmiszerek állapotát. Ezeket úgy alakítják ki, hogy olyan összetevőket tartalmazzanak, amelyeket a csomagolt élelmiszerekbe vagy azok felületére, vagy az élelmiszert körülvevő környezetbe juttatnak el.
Intelligens anyagok és tárgyak: olyan anyagok és tárgyak, amelyek figyelemmel kísérik a csomagolt élelmiszer vagy az élelmiszert körülvevő környezet állapotát.
Egy összetevő: az anyag vagy tárgy aktív és/vagy intelligens funkcióját hordozó anyag vagy anyagkombináció, ideértve in situ reakciójuk termékeit is; a passzív részek, mint például az az anyag, amelyhez hozzáadták, vagy amelybe beépítették őket, nem tartoznak ide;

FŐ DOKUMENTUM

A Bizottság 450/2009/EK rendelete (2009. május 29.) az élelmiszerekkel rendeltetésszerűen érintkezésbe kerülő aktív és intelligens anyagokról és tárgyakról (HL L 135., 2009.5.30., 3-11. o.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai parlament és a Tanács 1169/2011/EU rendelete (2011. október 25.) a fogyasztók élelmiszerekkel kapcsolatos tájékoztatásáról, az 1924/2006/EK és az 1925/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet módosításáról és a 87/250/EGK bizottsági irányelv, a 90/496/EGK tanácsi irányelv, az 1999/10/EK bizottsági irányelv, a 2000/13/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv, a 2002/67/EK és a 2008/5/EK bizottsági irányelv és a 608/2004/EK bizottsági rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 304., 2011.11.22., 18–63. o.)

Az 1169/2011/EU rendelet későbbi módosításait belefoglalták az eredeti dokumentumba. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat csak tájékoztató jellegű.

A Bizottság 10/2011/EU rendelete (2011. január 14.) az élelmiszerekkel rendeltetésszerűen érintkezésbe kerülő műanyagokról és műanyag tárgyakról (HL L 12., 2011.1.15., 1-89. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

Az Európai Parlament és a Tanács 1935/2004/EK rendelete (2004. október 27.) az élelmiszerekkel rendeltetésszerűen érintkezésbe kerülő anyagokról és tárgyakról, valamint a 80/590/EGK és a 89/109/EGK irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 338., 2004.11.13., 4-17. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

utolsó frissítés 11.07.2019

Top