RSS
Indeks alfabetyczny
Strona dostepna w 15 jezykach
Nowe dostepne wersje jezykowe:  CS - HU - PL - RO

We are migrating the content of this website during the first semester of 2014 into the new EUR-Lex web-portal. We apologise if some content is out of date before the migration. We will publish all updates and corrections in the new version of the portal.

Do you have any questions? Contact us.


Kofeina i chinina (do 2014 r.)

Unia Europejska wprowadza wymóg informowania konsumentów o podwyższonej zawartości kofeiny w napojach. W związku z tym chinina i kofeina, wykorzystywane jako środki aromatyzujące do produkcji lub przygotowania środków spożywczych, muszą być wymienione z nazwy w wykazie składników.

AKT

Dyrektywa Komisji 2002/67/WE z dnia 18 lipca 2002 r. w sprawie etykietowania środków spożywczych zawierających chininę oraz środków spożywczych zawierających kofeinę.

STRESZCZENIE

Dzięki tej dyrektywie konsumentom udzielona jest wyraźna i dokładna informacja odnośnie do obecności chininy i kofeiny w danym środku spożywczym.

Napoje o wysokiej zawartości kofeiny

Na etykiecie napoju zawierającego kofeinę w proporcji przewyższającej 150 mg/l musi widnieć napis „o wysokiej zawartości kofeiny”, po którym należy umieścić informację o zawartości kofeiny wyrażonej w mg na 100 ml. Napis musi znajdować się w tym samym polu widzenia, co nazwa napoju.

Przepisy dotyczą napojów przeznaczonych do spożycia w stanie niezmodyfikowanym oraz przetworzonych ze skoncentrowanego lub suchego produktu. Przepisy te nie dotyczą napojów na bazie kawy, herbaty albo ekstraktu kawy lub herbaty, w przypadku gdy nazwa, pod którą sprzedawany jest dany produkt, zawiera określenie „kawa” lub „herbata”.

Kofeina lub chinina wykorzystywane jako środki aromatyzujące

Chinina i kofeina, wykorzystywane jako środki aromatyzujące do produkcji lub przygotowania środków spożywczych, muszą być wymienione z nazwy w wykazie składników, bezpośrednio po określeniu „środek aromatyzujący”.

Kontekst

Od dnia 13 grudnia 2014 r. niniejsza dyrektywa zostanie zastąpiona rozporządzeniem (UE) nr 1169/2011 w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

ODNIESIENIA

AktWejście w życieTermin transpozycji przez państwa członkowskieDziennik Urzędowy

Dyrektywa 2002/67/WE

8.8.2002

30.6.2003

Dz.U. L 191 z 19.7.2002

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2012
Informacja prawna | Informacje o tej stronie | Szukaj | Kontakt | Początek strony