RSS
Abecední rejstřík
Tato stránka je k dispozici v 15 jazycích
Nové jazyky:  CS - HU - PL - RO

We are migrating the content of this website during the first semester of 2014 into the new EUR-Lex web-portal. We apologise if some content is out of date before the migration. We will publish all updates and corrections in the new version of the portal.

Do you have any questions? Contact us.


Kofein a chinin (do roku 2014)

Evropská unie (EU) zpřísňuje povinnosti informovat spotřebitele u nápojů se zvýšeným obsahem kofeinu. Mimo to chinin a kofein, které se používají jako látky určené k aromatizaci při výrobě nebo přípravě potravin, musí být jmenovitě uvedeny na seznamu složek.

AKT

Směrnice Komise 2002/67/ES ze dne 18. července 2002 o označování potravin obsahujících chinin a potravin obsahujících kofein.

PŘEHLED

Tato směrnice umožňuje spotřebitelům získat jasné a přesné informace o přítomnosti chininu nebo kofeinu v potravinách.

Nápoje se zvýšeným obsahem kofeinu

Na etiketě nápojů, které obsahují kofein z jakéhokoli zdroje v množství vyšším než 150 mg/l, musí být uvedeno upozornění: „S vysokým obsahem kofeinu“ a musí tam být uveden obsah kofeinu vyjádřený v mg/100 ml. Toto upozornění se musí nacházet ve stejném zorném poli jako název nápoje.

Tato ustanovení se vztahují na nápoje, které jsou určeny ke spotřebě bez úpravy nebo po obnovení koncentrovaného nebo sušeného výrobku. Nepoužijí se však pro nápoje na bázi kávy, čaje nebo kávového nebo čajového extraktu, pokud názvy, pod kterými jsou tyto výrobky prodávány, obsahují slova „káva“ nebo „čaj“.

Kofein nebo chinin použité jako látky určené k aromatizaci potravin

Chinin a kofein, které se používají jako látky určené k aromatizaci při výrobě nebo přípravě potraviny, musí být uvedeny pod svým zvláštním označením na seznamu složek, a to bezprostředně za slovem „aromatizováno“.

Kontext

Tato směrnice je ode dne 13. prosince 2004 nahrazena nařízením (EU) č. 1169/2011 o poskytování informací o potravinách spotřebitelům.

ODKAZY

AktVstup v platnostLhůta pro provedení v členských státechÚřední věstník

Směrnice 2002/67/ES

8. 8. 2002

30. 6. 2003

Úř. věst. L 191 ze dne 19. 7. 2002

Poslední aktualizace: 07.02.2012
Právní upozornění | O těchto stránkách | Hledat | Kontakt | Začátek stránky