EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

A vegyi anyagok és keverékek osztályba sorolása, csomagolása és címkézése

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMOKRÓL:

1272/2008/EK rendelet – az anyagok és keverékek osztályozásáról, címkézéséről és csomagolásáról

MI A RENDELET CÉLJA?

A rendelet egyöntetű követelményeket határoz meg a vegyi anyagok és keverékek osztályba sorolása, címkézése és csomagolása vonatkozásában, az Egyesült Nemzetek Szervezetének Globálisan Harmonizált Rendszerével (GHS) összhangban. Arra kötelezi a vállalatokat, hogy a veszélyes vegyi anyagokat – forgalomba hozatalukat megelőzően – megfelelően osztályozzák, címkézzék és csomagolják.

A rendelet hatálya a következő főbb területekre terjed ki: radioaktív anyagok és keverékek, kozmetikumok, gyógyszerek és bizonyos orvosi eszközök, ételek és a veszélyes anyagok szállítása.

FŐBB PONTOK

Osztályozás

Az anyagokat és keverékeket konkrét veszélyességi osztályokba (veszélytípus) és kategóriákba sorolják (veszélyszint):

  • fizikokémiai veszély (pl. tűzveszélyes folyadék)
  • egészségügyi veszély (pl. akut toxicitás, rákkeltő hatás)
  • környezetvédelmi veszély (pl. az ózonréteget vagy a vízi környezetet érintő veszély).

Az I. melléklet meghatározza a veszélyes anyagok és keverékek osztályba sorolásának és címkézésének kritériumait.

Címkézés

Az anyagok és keverékek címkéjén az alábbi adatokat kell feltüntetni:

  • a szállító személyazonossága
  • az anyag vagy keverék neve és/vagy azonosítási száma
  • a csomagban lévő termék névleges mennyisége
  • veszélyt jelző piktogramok (olyan grafikai elemek, amelyek szimbólumokat és más vizuális elemeket kombinálnak)
  • figyelmeztetések a veszély szintjére („Figyelem” vagy „Veszély”)
  • R-mondatok („Tűz vagy kivetés veszélye”, „Lenyelve halálos”, stb.)
  • biztonsági tanács („Az eredeti edényben tartandó”, „Nedvességtől védendő”, „Gyermekektől elzárva tartandó”, stb.).

Csomagolás

A veszélyes anyagok és keverékek csomagolásának:

  • meg kell akadályoznia a tartalom kijutását;
  • olyan anyagokból kell készülnie, amelyek ellenállóak a tartalommal való érintkezéskor;
  • erősnek és szilárdnak kell lennie; valamint
  • rögzíthető záróelemekkel kell rendelkeznie.

Bizonyos esetekben előírás a gyermekbiztos zár, vagy a veszélyre felhívó, tapintással érzékelhető figyelmeztetések feltüntetése.

Harmonizálás

Az iparágnak egyetértésre kell jutnia valamennyi anyag osztályozása tekintetében (önbesorolás). Különösen komoly veszélyek esetén (pl. a rákkeltő, mutagén vagy reprodukciót károsító anyagoknál) azonban az Európai Unió (EU) tagállamai javasolhatnak harmonizált osztályozásokat, amelyeket aztán az Európai Bizottság törvényileg kötelezővé tesz.

Bejelentés

Bármely forgalomba hozott, a REACH által regisztrált vagy veszélyes anyagot be kell jelenteni az Európai Vegyianyag-ügynökségnek (ECHA), annak az Ügynökség által rendszeresen frissített osztályozási és címkézési jegyzékbe való felvétele céljából.

Információk benyújtása a toxikológiai központokhoz

A tagállamok kötelesek létrehozni olyan kijelölt szerveket (ezeket gyakran toxikológiai központoknak nevezik), amelyek feladata a veszélyes keverékek (mosószerek, festékek, ragasztók stb.) összetételére vonatkozó információk átvétele. Az egészséget érintő vészhelyzetre való reagálás céljából a veszélyes vegyipari termékek szállítói kötelesek információt szolgáltatni a nemzeti toxikológiai központok részére.

Mellékletek

A rendeletnek nyolc melléklete van:

  • I. melléklet – Besorolási és címkézési előírások veszélyes anyagokra és keverékekre;
  • II. melléklet – Egyes anyagok és keverékek címkézésére és csomagolására vonatkozó egyedi szabályok;
  • III. melléklet – Figyelmeztető mondatok felsorolása, kiegészítő veszélyességi információ és kiegészítő címkeelemek;
  • IV. melléklet – Óvintézkedésekre vonatkozó mondatok felsorolása;
  • V. melléklet – Veszélyt jelző piktogramok;
  • VI. melléklet – Egyes veszélyes anyagok harmonizált osztályozása és címkézése;
  • VII. melléklet – A 67/548/EGK irányelv szerinti osztályozás és az e rendelet szerinti osztályozás megfelelési táblázata;
  • VIII. melléklet – A vészhelyzetre való reagálással és a megelőző intézkedésekkel kapcsolatos harmonizált információk.

A rendelet felülvizsgálatai

A rendeletet 2008-as elfogadása óta körülbelül évente módosították; a módosítások során a veszélyes anyagok harmonizált osztályozását és címkézését a műszaki fejlődéshez történő hozzáigazítással frissítették. A Bizottság a műszaki fejlődéshez történő hozzáigazítást az ECHA kockázatértékelési bizottságának tudományos véleménye nyomán fogad el. A jogszabály szövegének egyéb változtatásai is végrehajthatók a műszaki fejlődéshez történő hozzáigazítás útján; ilyenek például azok a változtatások, amelyek a GHS módosításait és a rendeletnek a VIII. melléklettel történő kiegészítését hajtják végre (lásd még az 1272/2008/EK rendelet egységes szerkezetbe foglalt változatát). A módosítások többsége a rendelet mellékleteivel kapcsolatos.

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ A RENDELET?

A rendelet 2009. január 20. óta alkalmazandó. Kötelező érvényű az anyagok esetében 2010. december 1. óta és a keverékek esetében 2015. június 1. óta.

HÁTTÉR

A rendelet kiegészíti a vegyi anyagok regisztrálására, értékelésére, engedélyezésére és korlátozására irányuló REACH rendszert. A rendelet a vegyi anyagokról szóló 67/548/EGK irányelv, valamint a veszélyes készítményekről szóló 1999/45/EK irányelv helyébe lép, és hatályon kívül helyezi azokat.

További információk:

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács 1272/2008/EK rendelete (2008. december 16.) az anyagok és keverékek osztályozásáról, címkézéséről és csomagolásáról, a 67/548/EGK és az 1999/45/EK irányelv módosításáról és hatályon kívül helyezéséről, valamint az 1907/2006/EK rendelet módosításáról (HL L 353., 2008.12.31., 1–1355. o.)

Az 1272/2008/EK rendelet későbbi módosításait belefoglalták az eredeti szövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Parlament és a Tanács 2014/27/EU irányelve (2014. február 26.) a 92/58/EGK, a 92/85/EGK, a 94/33/EK és a 98/24/EK tanácsi irányelvnek, valamint a 2004/37/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek az anyagok és keverékek osztályozásáról, címkézéséről és csomagolásáról szóló 1272/2008/EK rendelethez való hozzáigazítása céljából történő módosításáról (HL L 65., 2014.3.5., 1–7. o.)

A Bizottság 440/2010/EU rendelete (2010. május 21.) az anyagok és keverékek osztályozásáról, címkézéséről és csomagolásáról szóló 1272/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek megfelelően az Európai Vegyianyag-ügynökségnek fizetendő díjakról (HL L 126., 2010.5.22., 1–5. o.)

utolsó frissítés 31.07.2023

Top