EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Nowe zobowiązanie europejskie w sprawie usług świadczonych w interesie ogólnym

Komisja sporządza podsumowania zobowiązania europejskiego w sprawach usług świadczonych w interesie ogólnym. Komisja przedstawia również konkretne działania, które należy przedsięwziąć w celu skonsolidowania ram regulacyjnych UE w następstwie przyjęcia protokołu, który ma zostać dołączony do traktatu lizbońskiego.

AKT

Komunikat Komisji dla Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów z dnia 20 listopada 2007 r.- dokument uzupełniający do komunikatu dotyczącego jednolitego rynku na miarę Europy XXI wieku. Usługi świadczone w interesie ogólnym, w tym usługi socjalne świadczone w interesie ogólnym: nowe zobowiązanie europejskie [COM(2007) 725 wersja ostateczna - nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym].

STRESZCZENIE

Komisja określa podstawowe zasady, które mogą być stosowane do usług świadczonych w interesie ogólnym w całej Unii Europejskiej (UE). Niniejszy komunikat stanowi system odniesień dla sprawowania rządów i przestrzegania charakterystycznych cech usług świadczonych w interesie ogólnym przed wejściem w życie traktatu lizbońskiego i jego protokołu w sprawie usług świadczonych w interesie ogólnym.

Różnorodność usług świadczonych w interesie ogólnym

Usługi świadczone w interesie ogólnym podlegają zobowiązaniom z tytułu świadczenia usług publicznych. Władze publiczne na szczeblu krajowym, regionalnym lub lokalnym są odpowiedzialne za określenie ich właściwości i zakresu. Władze publiczne mogą świadczyć takie usługi lub powierzyć ich świadczenie podmiotom publicznym lub prywatnym.

Ze swojej strony UE ponosi wspólną odpowiedzialność, która umożliwia regulację i określanie warunków działania usług świadczonych w interesie ogólnym w wymiarze europejskim.

Usługi świadczone w interesie ogólnym są podzielone na dwie kategorie, które podlegają innym przepisom europejskim:

  • usługi świadczone w ogólnym interesie gospodarczym, które są dostarczane w zamian za wynagrodzenie, podlegają europejskim przepisom dotyczących rynku wewnętrznego i konkurencji. Jednakże od tej zasady mogą być dopuszczone wyjątki w celu zapewnienia poszanowania interesu ogólnego. Niektóre z usług świadczonych w ogólnym interesie gospodarczym mają wymiar europejski, w szczególności dotyczy to wielkich gałęzi przemysłu o charakterze sieciowym (usługi pocztowe, telekomunikacja, transport, dostawy energii elektrycznej lub gazu) i są regulowane szczegółowymi przepisami europejskimi. Ponadto mogą być do nich stosowane europejskie przepisy dotyczące zamówień publicznych, ochrony środowiska i konsumentów,
  • usługi o charakterze pozagospodarczym, takie jak policja, wymiar sprawiedliwości i ustawowe zabezpieczenia społeczne nie są objęte szczegółowym prawodawstwem europejskim ani zasadami rynku wewnętrznego i konkurencji.

W praktyce działanie tych usług często jest różne w poszczególnych państwach członkowskich. Ponadto rozróżnienie między usługami o charakterze gospodarczym i pozagospodarczym wymaga indywidualnej analizy każdej działalności.

Usługi socjalne świadczone w interesie ogólnym

Usługi socjalne użyteczności publicznej są zwykle świadczone w sposób indywidualny w odpowiedzi na potrzeby osób należących do słabszych grup w społeczeństwie. Są one oparte na zasadzie solidarności i równego dostępu.

Mogą mieć charakter gospodarczy lub pozagospodarczy, także w przypadku organizacji o celu niezarobkowym. W istocie kwalifikacja działalności gospodarczej zależy przede wszystkim od sposobu prowadzenia działalności, jej organizowania i finansowania, a nie od statusu prawnego podmiotu świadczącego usługi.

Są to przede wszystkim:

  • ustawowe i uzupełniające systemy zabezpieczeń społecznych, obejmujące podstawowe ryzyka w życiu (zdrowie, starość, wypadki w pracy, bezrobocie, wiek emerytalny i niepełnosprawność),
  • inne usługi świadczone bezpośrednio na rzecz danej osoby, takie jak usługi pomocy społecznej, usługi pośrednictwa pracy i szkoleniowe, budowa mieszkań czynszowych lub długoterminowa opieka.

Modernizacja przepisów europejskich

Komisja zobowiązuje się do podjęcia szeregu działań na podstawie Protokołu w sprawie usług użyteczności publicznej traktatu lizbońskiego. Działania te powinny przyczynić się do konsolidacji europejskich ram regulacyjnych w dziedzinie usług świadczonych w interesie ogólnym. Działania są zorganizowane wokół następujących osi:

  • poprawa dostępu do informacji i rozwój narzędzi komunikacyjnych, takich jak stworzenie interaktywnego serwisu informacyjnego lub punktu pomocy jednolitego rynku,
  • adaptacja inicjatyw sektorowych, zwłaszcza w dziedzinie energii, transportu, łączności elektronicznej, usług pocztowych, spraw społecznych i zdrowia,
  • prowadzenie monitorowania działań w celu zapewnienia ich jakości, przejrzystości i właściwego postępu.

Kontekst

Niniejszy komunikat odnosi się do białej księgi Komisji z 2004 r. oraz opinii Parlamentu Europejskiego z 2006 r., które przyczyniły się do debaty i uzyskania zbieżności poglądów na temat roli i podejścia UE w dziedzinie usług świadczonych w interesie ogólnym. Jest on również oparty na wynikach konsultacji społecznej w sprawie usługi socjalne świadczone w interesie ogólnym (DE) (EN) (FR) rozpoczętych w 2006 r.

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2011

Top