EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Опасни продукти, които наподобяват храни — осигуряване на безопасността на потребителите

 

РЕЗЮМЕ НА:

Директива 87/357/EИО относно продукти, чийто външен вид се различава от съдържанието им и които застрашават здравето или безопасността на потребителите

КАКВО Е ДЕЙСТВИЕТО НА ДИРЕКТИВАТА?

Тя се прилага за изделия като козметика и течни продукти за домакинството, които не са предназначени за консумация, но поради тяхната форма, мирис, цвят, вид, опаковка, етикетиране или размер, може да изглеждат като такива. Децата са особено уязвими и биха били изкушени да опитат да консумират подобни продукти.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

  • Държавите от ЕС трябва:
    • да предприемат всички необходими мерки за забрана на продажбата, вноса, износа и производството на продуктите, обхванати от законодателството;
    • да проверяват дали подобни опасни продукти не се продават на територията им,
    • да изземват от пазара всички продукти, които са продадени, и да информират Европейската комисия за продукта и за причината за решението.
  • Комисията трябва възможно най-скоро да информира правителствата на останалите държави от ЕС за решението.
  • До 26 юни 1989 г. и на основата на доклад на Комисията относно прилагането на законодателството правителствата от ЕС трябваше да решат дали обхватът на директивата следва да се разшири, за да обхване и други опасни продукти.

На 3 декември 2001 г. правителствата на държавите от ЕС и Европейският парламент се договориха за законодателство за общата безопасност на продуктите, което изисква производителите да гарантират, че техните продукти са безопасни, преди продажбата им.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА ДИРЕКТИВАТА?

Тя се прилага от 26 юни 1987 г. Държавите от ЕС трябваше да я включат в националното си законодателство до 26 юни 1989 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

В становище, прието през март 2011 г., Научният комитет за безопасност на потребителите отбеляза, че съществува нисък риск от остро отравяне при деца или възрастни при случайна консумация на козметика. При домакинските продукти се наблюдава слабо увеличение с по-сериозен резултат. Освен това съществува липса на научни данни относно случайното поглъщане на потребителски продукти, наподобяващи храна и/или притежаващи характеристики, които привличат децата.

АКТ

Директива 87/357/ЕИО на Съвета от 25 юни 1987 година относно сближаване на законодателствата на държавите-членки във връзка с продукти, чийто външен вид се различава от съдържанието им и които застрашават здравето или безопасността на потребителите (ОВ L 192, 11.7.1987 г., стр. 49—50)

СВЪРЗАНИ АКТОВЕ

Директива 2001/95/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 3 декември 2001 година относно общата безопасност на продуктите (ОВ L 11, 15.1.2002 г., стр. 4—17)

Последващите изменения на Директива 2001/95/EО са инкорпорирани в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

последно актуализация 01.08.2016

Top