EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Koleje linowe do przewozu osób

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Dyrektywa 2000/9/WE – urządzenia kolei linowych przeznaczone do przewozu osób

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEJ DYREKTYWY?

Niniejsza dyrektywa ustanawia zbiór wymogów na poziomie Unii Europejskiej (UE) oraz procedury badania i kontroli do stosowania w pasażerskich kolejach linowych.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Koleje linowe przewożące osoby stanowią dobro kapitałowe (tzn. jest to sprzęt ciężki wymagający znacznych nakładów inwestycyjnych). Składają się z kilku części i są projektowane, wytwarzane, montowane i zlecane z myślą o tym, by były w stanie zapewnić usługi przewozu osób.

Zakres

  • Urządzenia objęte niniejszą dyrektywą to:
    • koleje linowe naziemne oraz inne rodzaje urządzeń, w których siła trakcyjna jest przenoszona za pomocą jednej lub kilku lin;
    • koleje linowe unoszone i/lub przesuwane za pomocą lin nośnych, w tym koleje gondolowe i krzesełkowe;
    • wyciągi orczykowe.

Niniejsza dyrektywa nie ma zastosowania do:

  • urządzeń dźwigowych w rozumieniu dyrektywy 95/16/WE,
  • tradycyjnych tramwajów o napędzie linowym;
  • urządzeń wykorzystywanych do celów rolniczych;
  • urządzeń używanych w wesołych miasteczkach i parkach rozrywki, które zostały zaprojektowane do celów rekreacyjnych;
  • urządzeń górniczych lub urządzeń przemysłowych;
  • promów linowych, kolei zębatych i urządzeń o napędzie łańcuchowym.

Definicje

  • Niniejsza dyrektywa podaje definicje urządzenia*, elementu systemu bezpieczeństwa*, głównego kontrahenta*, gotowości eksploatacyjnej* i łatwości konserwacji*.
  • Dyrektywa określa cele lub zasadnicze wymogi dotyczące bezpieczeństwa, zdrowia i ochrony środowiska oraz konsumentów, które spełniać musi sprzęt na etapie produkcji i przed oddaniem do użytku.

Normalizacja

  • Europejskie wymogi techniczne (wspólne specyfikacje techniczne, europejskie zatwierdzenia warunków lub normy krajowe odzwierciedlające normy europejskie) sporządzane są na podstawie wymogów zasadniczych. Są one publikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
  • Europejskie zharmonizowane normy sporządzane są przez europejskie organizacje normalizacyjne.
  • Wszelkie systemy wyprodukowane zgodnie z europejskimi wymogami technicznymi domyślnie spełniają zasadnicze wymogi.

Procedury oceny

  • Procedury oceny zgodności elementów systemu bezpieczeństwa i systemów z zasadniczymi wymogami oparte są na podejściu modułowym określonym w unijnych przepisach w zakresie oznakowania zgodności CE. Oceną ich zgodności zajmują się organizacje wyznaczone przez kraje UE, zgodnie ze wspólnymi kryteriami oceny, które następnie informują Komisję Europejską i pozostałe kraje UE. Procedura oceny wdrażana jest na życzenie producenta lub jego przedstawiciela w UE w wypadku elementów systemu bezpieczeństwa, lub na życzenie głównego klienta lub jego przedstawiciela w wypadku urządzeń.
  • Przed wprowadzeniem do obrotu sprzęt musi uzyskać deklarację zgodności CE, która konkretyzuje jego zgodność z niniejszą dyrektywą. Deklaracja jest sporządzana przez producenta lub jego przedstawiciela w UE w przypadku elementów systemu bezpieczeństwa, lub na życzenie głównego klienta lub jego przedstawiciela w wypadku urządzeń.
  • Jeśli elementy systemu bezpieczeństwa objęte są innymi dyrektywami UE, deklaracja zgodności CE wskazuje także, że elementy systemu bezpieczeństwa spełniają wymogi tych dyrektyw.
  • Kraje UE nie mogą, na swoim terenie ani na podstawie niniejszej dyrektywy, zakazywać, ograniczać bądź utrudniać:
    • wprowadzania na rynki krajowe elementów systemów bezpieczeństwa, które mogą być wykorzystane w urządzeniach;
    • produkcji i oddawania do użytku urządzeń, które spełniają wymogi zawarte w przepisach niniejszej dyrektywy.
  • Kraj UE stwierdza, czy dany element systemu bezpieczeństwa noszący znak zgodności CE lub urządzenie dopuszczone do stosowania i stosowane zgodnie z przeznaczeniem może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa i zdrowia osób oraz, gdzie stosowne, bezpieczeństwa dóbr. Jeśli kraj UE dokona takiego stwierdzenia, podejmuje odpowiednie środki, aby ograniczyć warunki użycia tych elementów lub urządzeń. Niniejsza dyrektywa ustanawia procedury, które należy stosować zależnie od tego, czy brak zgodności wynika z:
    • niespełnienia zasadniczych wymogów;
    • niewłaściwego zastosowania specyfikacji europejskich;
    • braków i niedociągnięć specyfikacji europejskich.

Uchylenie

Dyrektywa 2000/9/WE została uchylona i zastąpiona rozporządzeniem (UE) 2016/424 ze skutkiem od dnia 21 kwietnia 2018 r.

OD KIEDY NINIEJSZA DYREKTYWA MA ZASTOSOWANIE?

Niniejsza dyrektywa ma zastosowanie od 3 maja 2000 r. Kraje UE miały obowiązek wdrożenia jej przepisów do prawa krajowego do 3 maja 2002 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

* KLUCZOWE POJĘCIA

Urządzenia: w kontekście niniejszego streszczenia urządzenia składają się z kilku elementów, zaprojektowanych, wyprodukowanych, zmontowanych i oddanych do użytku w celu przewozu osób.

Elementy systemu bezpieczeństwa: wszystkie podstawowe części, zespoły części oraz kompletne zespoły i podzespoły lub urządzenia, które zostały zainstalowane do celów zapewnienia bezpieczeństwa i zdrowia ludzi, zarówno użytkowników, obsługi, jak i osób trzecich.

Główny kontrahent: jakakolwiek osoba fizyczna lub prawna, która zleca budowę urządzeń.

Gotowość eksploatacyjna: wszelkie przepisy i środki natury technicznej, które mają wpływ na projekt i jego realizację oraz są niezbędne dla zapewnienia bezpiecznej eksploatacji urządzeń.

Łatwość konserwacji: wszelkie przepisy i środki natury technicznej, które mają wpływ na projekt i jego realizację oraz są niezbędne dla zapewnienia właściwej konserwacji koniecznej do bezpiecznej eksploatacji urządzeń.

GŁÓWNY DOKUMENT

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2000/9/WE z dnia 20 marca 2000 r. odnosząca się do urządzeń kolei linowych przeznaczonych do przewozu osób (Dz.U. L 106 z 3.5.2000, s. 21–48)

DOKUMENTY POWIĄZANE

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/424 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie urządzeń kolei linowych i uchylenia dyrektywy 2000/9/WE (Dz.U. L 81 z 31.3.2016, s. 1–50)

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2016

Top