EUR-Lex Hozzáférés az európai uniós joghoz

Vissza az EUR-Lex kezdőlapjára

Ez a dokumentum az EUR-Lex webhelyről származik.

A belső piac és az állami támogatás – a vasúti és közúti személyszállítási közszolgáltatásról

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

1370/2007/EK rendelet a vasúti és közúti személyszállítási közszolgáltatásról

MI A RENDELET CÉLJA?

  • A közszolgáltatási kötelezettségről szóló rendeletként is ismert rendelet meghatározza azokat a feltételeket, amelyek alapján a közlekedési szolgáltatókat a hatóságok ellentételezhetik, vagy kizárólagos jogokkal illethetik meg, hogy olyan általános érdekű közlekedési közszolgáltatásokat nyújtsanak, amelyek egyébként kereskedelmileg nem lennének megvalósíthatók. A közszolgáltatási kötelezettségek meghatározása által a hatóságok célja annak biztosítása, hogy az utasok biztonságos, hatékony, vonzó és magas minőségű személyszállítási közszolgáltatásokat vehessenek igénybe.
  • Hatályon kívül helyezi az 1191/69/EGK és az 1107/70/EGK tanácsi rendeleteket. Utoljára az (EU) 2016/2338 rendelet módosította.

FŐBB PONTOK

A közszolgáltatási kötelezettségről szóló rendelet meghatározza:

  • a hatóságok arra vonatkozó kötelezettségét, hogy közszolgáltatási szerződéseket kell kötniük, amennyiben
    • kizárólagos jogokat adnak, amelyek feljogosítják a közlekedési üzemeltetőt arra, hogy minden egyéb üzemeltetőt kizárva nyújtson bizonyos személyszállítási közszolgáltatásokat egy meghatározott úton vagy hálózaton vagy területen és/vagy
    • ellentételezést adnak a közlekedési szolgáltatóknak, amely fedezi a közszolgáltatási kötelezettségek biztosítása során felmerült költségeket;
  • a közszolgáltatási szerződések odaítélésének módjára vonatkozó szabályokat;
  • az ellentételezés összege kiszámításának módjára vonatkozó szabályokat.

Hatály

A rendeletet a vasúti és az autóbusszal végzett személyszállítási közszolgáltatásokra kell alkalmazni. A tagállamok ugyanakkor a belvízi és a nemzeti tengereken folytatott személyszállításra is alkalmazhatják a rendeletet.

Közszolgáltatási szerződések és általános szabályok

  • Az egy adott területen hatáskörrel rendelkező hatóságnak közbeszerzési szerződést kell kötnie, amely az üzemeltető számára kizárólagos jogot és/vagy ellentételezést ad a közszolgáltatási kötelezettségek teljesítéséért.
  • Általános szabályok révén is elő lehet írni azt a kötelezettséget, hogy maximált díjakat kell alkalmazni valamennyi és bizonyos utastípusok esetében, amely valamennyi üzemeltetőre vonatkozik megkülönböztetéstől mentesen.
  • A hatóság azért ad ellentételezést, hogy kiegyenlítse a közszolgáltatási kötelezettségek hatását az üzemeltetők költségeire és bevételeire.
  • A közszolgáltatási szerződések (és az általános szabályok) meghatározzák:
    • a teljesítendő közszolgáltatási kötelezettségeket;
    • az ellentételezés kiszámítására vonatkozó szabályokat és a kizárólagos jogok jellegét és alkalmazási körét;
    • azt a tényt, hogy el kell kerülni a túlkompenzációt;
    • azt, hogy a szolgáltatás nyújtásához kapcsolódó költségeket (a személyzet költségei, energiahordozók, infrastruktúra, gördülőállomány, karbantartás stb.) hogyan kell felosztani;
    • azt, hogy a jegyek értékesítéséből befolyt bevételt hogyan kell felosztani (azt az üzemeltető tartja-e meg, visszafizetésre kerül-e a hatóságnak, vagy megosztásra kerül).
  • A közszolgáltatási szerződések időtartama nem haladhatja meg autóbuszos szolgáltatások esetén a 10 évet, vasúti vagy egyéb kötöttpályás közlekedés esetén pedig a 15 évet.

Közszolgáltatási szerződések odaítélése

  • A közszolgáltatási szerződéseket az e rendeletben megállapított szabályokkal összhangban kell odaítélni. Azonban bizonyos, autóbusszal vagy villamossal végzett személyszállítási szolgáltatások odaítélése esetén a 2014/25/EK (lásd a Közbeszerzés – a vízügyi, az energiaipari, a közlekedési és a postai ágazatra vonatkozó szabályok c. összefoglalót) és a 2014/24/EK (lásd a Közbeszerzési szerződések – egyértelmű alapvető szabályok meghatározása c. összefoglalót) irányelvekben meghatározott közbeszerzési eljárások alkalmazandók.
  • Általános szabályként az illetékes hatóságok kötelesek átlátható és megkülönböztetéstől mentes, versenyalapú eljárások által odaítélni a közbeszerzési szerződéseket.
  • Azonban az a kötelezettség, hogy versenyalapú eljárás által kell odaítélni a szerződéseket, nem érvényes:
    • ha a helyi hatóság saját maga nyújt közlekedési közszolgáltatásokat, vagy átruházza azt egy belső fuvarozóra (független szerv, amelyet a helyi hatóság az egyik saját részlegéhez hasonlóan irányít);
    • ha a szerződés volumene csekély
      • a becsült éves átlagérték kevesebb mint 1 millió euró vagy
      • kevesebb mint 300 000 km-nyi személyszállítási közszolgáltatásról szól;
    • ha sürgősségi intézkedéseket tesznek, vagy szerződéseket írnak elő a szolgáltatásnyújtás megszakadása vagy ilyen kockázat fennállása miatt;

Közszolgáltatási szerződések a vasúti szektorban

Az (EU) 2016/2338 rendelet úgy módosította ezt a rendeletet, hogy a vasúti szektorban megkötött közszolgáltatási szerződésekre vonatkozóan is bevezette a versenyalapú odaítélés elvét, amely szektort korábban kizártak. Engedélyezték a hosszú átállási időt, amely lehetővé tette a hatóságok és az üzemeltetők számára, hogy alkalmazkodjanak az új szabályokhoz.

A vasúti szerződések közvetlen odaítélése továbbra is lehetséges kivételes és pontosan meghatározott esetekben, főként amennyiben:

  • a piac és a hálózat strukturális és földrajzi jellemzői (méret, keresleti jellemzők, hálózati összetettség, műszaki és földrajzi elszigeteltség, a szolgáltatások típusa) indokolja; valamint
  • az előző szerződéshez viszonyítva a szolgáltatások minőségének vagy a költséghatékonyságnak a növekedését – vagy mindkettőt – eredményezné;
  • a szerződés volumene csekély
    • a becsült éves átlagérték kevesebb mint 7,5 millió euró vagy
    • kevesebb mint 500 000 km.

Átmeneti időszak

2023. december 25-től a vasúti közszolgáltatási szerződések feltétel nélküli, közvetlen odaítélése már nem lesz lehetséges.

MIKORTÓL HATÁLYOS A RENDELET?

A rendelet 2009. december 3. óta hatályos, kivéve a közszolgáltatási szerződések odaítéléséről szóló 5. cikket, amely 2019. december 3-án lép hatályba.

HÁTTÉR

További információk:

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács 1370/2007/EK rendelete (2007. október 23.) a vasúti és közúti személyszállítási közszolgáltatásról, valamint az 1191/69/EGK és az 1107/70/EGK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 315., 2007.12.3., 1–13. o.)

Az 1370/2007/EK rendelet későbbi módosításait belefoglalták az eredeti szövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Parlament és a Tanács 2014/23/EU irányelve (2014. február 26.) a koncessziós szerződésekről (HL L 94., 2014.3.28., 1–64. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

Az Európai Parlament és a Tanács 2014/24/EU irányelve (2014. február 26.) a közbeszerzésről és a 2004/18/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 94., 2014.3.28., 65–242. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

Az Európai Parlament és a Tanács 2014/25/EU irányelve (2014. február 26.) a vízügyi, energiaipari, közlekedési és postai szolgáltatási ágazatban működő ajánlatkérők beszerzéseiről és a 2004/17/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 94., 2014.3.28., 243–374. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

A Bizottság közleménye a vasúti és közúti személyszállítási közszolgáltatásról szóló 1370/2007/EK rendeletre vonatkozó értelmező iránymutatásokról (HL C 92., 2014.3.29., 1–21. o.)

utolsó frissítés 01.10.2019

Az oldal tetejére