EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Wyłączenie pewnych umów o transporcie lotniczym spod przepisów UE dotyczących konkurencji

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (WE) nr 487/2009 w sprawie stosowania Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pewnych kategorii porozumień i uzgodnionych praktyk w sektorze transportu lotniczego

JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA?

  • Rozporządzenie uprawnia Komisję Europejską do udzielenia wyłączeń grupowych w sektorze transportu lotniczego w odniesieniu do ruchu w Unii Europejskiej (UE), jak również w odniesieniu do ruchu między UE a krajami trzecimi.
  • Określa ono szczególne warunki i okoliczności, w których Komisja może wykonywać takie uprawnienia w porozumieniu z krajowymi organami ochrony konkurencji państw członkowskich UE.
  • Należy zauważyć, że artykuł traktatu wskazany w tytule rozporządzenia – art. 81 ust. 3 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (TWE) – stał się później art. 101 ust. 3 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE).

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Artykuł 101 TFUE

Art. 101 ust. 3 TFUE pozwala Komisji na przyjęcie rozporządzenia stwierdzającego, że pewne porozumienia, decyzje i praktyki uzgodnione* nie podlegają zapisom art. 101 ust. 1 TFUE, w którym zakazano porozumień i uzgodnionych praktyk ustalanych między przedsiębiorstwami i grupami przedsiębiorstw, które mogą wpływać na handel między państwami członkowskimi i których celem jest zapobieżenie, ograniczenie lub zakłócenie konkurencji wewnątrz rynku wewnętrznego UE.

Komisja może, w szczególności, przyjąć takie rozporządzenie w sprawie wyłączeń grupowych w odniesieniu do porozumień, decyzji lub uzgodnionych praktyk, których przedmiotem są:

  • wspólne planowanie i koordynowanie rozkładów lotów;
  • konsultacje dotyczące stawek za przewóz osób, bagażu i ładunków w regularnych przewozach lotniczych;
  • wspólna obsługa nowych mniej obciążonych regularnych przewozów lotniczych;
  • przydział czasu na start lub lądowanie i planowanie rozkładów w portach lotniczych;
  • wspólny zakup, opracowanie i eksploatacja systemów rezerwacji komputerowej, dotyczących ustalania rozkładów, rezerwacji i wystawiania biletów przez przedsiębiorstwa transportu lotniczego.

Zmiana okoliczności

Jeśli ulegną zmianie okoliczności w odniesieniu do wszelkich czynników, które spowodowały przyjęcie aktu, może on zostać uchylony lub zmieniony. W takim przypadku ustala się okres przejściowy na wprowadzenie zmian do porozumień i uzgodnionych praktyk, których dotyczyło wcześniejsze rozporządzenie przed jego uchyleniem lub zmianą.

Ograniczony okres obowiązywania

Każde rozporządzenie w sprawie wyłączeń grupowych stosuje się przez czas określony oraz ze skutkiem wstecznym do porozumień, decyzji i uzgodnionych praktyk, które istniały w dniu wejścia w życie takiego rozporządzenia.

Procedura informacyjna i konsultacyjna

Przed przyjęciem rozporządzenia w sprawie wyłączeń grupowych Komisja musi opublikować projekt proponowanego aktu i zaprosić wszystkie zainteresowane osoby i organizacje do przedstawienia swoich uwag w rozsądnym terminie. Zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1/2003 Komisja musi konsultować się z Komitetem Doradczym ds. praktyk ograniczających konkurencję i pozycji dominującej przed publikacją projektu rozporządzenia oraz po konsultacjach publicznych i przed przyjęciem rozporządzenia (zob. streszczenie).

OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Ma ono zastosowanie od 1 lipca 2009 r. Rozporządzenie (WE) nr 487/2009 kodyfikuje i uchyla rozporządzenie (EWG) nr 3976/87.

KONTEKST

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Praktyki uzgodnione. Praktyki, które mają charakter antykonkurencyjny, niezależnie od tego, czy sformalizowano je w drodze porozumienia pomiędzy stronami. Mogą one być następstwem bezpośrednich lub pośrednich kontaktów między przedsiębiorstwami, których intencją jest wpływ na prowadzenie rynku lub ujawnienie zamierzonego przyszłego zachowania konkurentom.

GŁÓWNY DOKUMENT

Rozporządzenie Rady (WE) nr 487/2009 z dnia 25 maja 2009 r. w sprawie stosowania art. 81 ust. 3 Traktatu do pewnych kategorii porozumień i uzgodnionych praktyk w sektorze transportu lotniczego (wersja ujednolicona) (Dz.U. L 148 z 11.6.2009, s. 1–4).

DOKUMENTY POWIĄZANE

Wersja skonsolidowana Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej – Część trzecia – Polityki i działania wewnętrzne Unii – Tytuł VII – Wspólne reguły w dziedzinie konkurencji, podatków i zbliżenia ustawodawstw – Rozdział 1 – Reguły konkurencji – Sekcja 1 – Reguły mające zastosowanie do przedsiębiorstw – Artykuł 101 (dawny artykuł 81 TWE) (Dz.U. C 202 z 7.6.2016, s. 88–89).

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 80/2009 z dnia 14 stycznia 2009 r. w sprawie kodeksu postępowania dla komputerowych systemów rezerwacji i uchylające rozporządzenie Rady (EWG) nr 2299/89 (Dz.U. L 35 z 4.2.2009, s. 47–55).

Rozporządzenie Rady (WE) nr 1/2003 z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie wprowadzenia w życie reguł konkurencji ustanowionych w art. 81 i 82 Traktatu (Dz.U. L 1 z 4.1.2003, s. 1–25).

Kolejne zmiany rozporządzenia (WE) nr 1/2003 zostały włączone do tekstu pierwotnego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

Rozporządzenie Rady (EWG) nr 95/93 z dnia 18 stycznia 1993 r. w sprawie wspólnych zasad przydzielania czasu na start lub lądowanie w portach lotniczych Wspólnoty (Dz.U. L 14 z 22.1.1993, s. 1–6).

Zobacz tekst skonsolidowany.

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021

Top