EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Pokyny pro výpočet pokut

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Pokyny pro výpočet pokut uložených podle nařízení č. 1/2003

CO JE CÍLEM POKYNŮ?

  • Stanoví metodiku, kterou má použít Evropská komise při výpočtu pokut pro podniky*, které porušují pravidla hospodářské soutěže EU, jež zakazují:
    • kartely* a jiné praktiky omezující podnikání (bývalý článek 81 Smlouvy o založení Evropského společenství (Smlouva o ES), nyní článek 101 Smlouvy o fungování Evropské unie – SFEU) a
    • zneužívání dominantního postavení (bývalý článek 82 Smlouvy o ES, nyní článek 102 SFEU).

KLÍČOVÉ BODY

Nařízení (ES) č. 1/2003 (viz shrnutí) přiznává na základě článku 103 SFEU (bývalý článek 83) Komisi pravomoc prosazovat pravidla hospodářské soutěže a za jejich porušení ukládat společnostem pokuty. Tyto pokyny, které nahrazují dřívější pokyny přijaté v roce 1998, ukládají přísnější pokuty firmám, které porušují pravidla EU týkající se zákazu kartelů a jiných praktik omezujících podnikání.

V článku 23 nařízení (ES) č. 1/2003 se uvádí, že při stanovování výše pokuty se přihlíží k závažnosti a k délce trvání protiprávního jednání. Pokuty mohou dosáhnout výše až 10 % celosvětového obratu uskutečněného v předchozím hospodářském roce obchodní skupinou, do níž náleží společnost, která se dopustila protiprávního jednání.

Za účelem dosažení cílů spočívajících v uložení pokut, které jsou dostatečně vysoké, aby potrestaly zúčastněné firmy a současně odradily jiné společnosti od praktik, které představují porušení pravidel hospodářské soutěže, zohlední Komise určité faktory, například:

  • hodnota tržeb za zboží nebo služby, jichž se protiprávní jednání týká,
  • doba trvání protiprávního jednání – pokuta musí odrážet počet let, během nichž se firma podílela na protiprávním jednání s cílem náležitě zohlednit dopad tohoto jednání na trh,
  • závažnost protiprávního jednání, zejména s odkazem na druh pokuty a povahu jednání, které představuje porušení předpisů, a některé další faktory,
  • faktory týkající se jednotlivých společností, které mohou odůvodnit snížení nebo zvýšení pokuty.

Dvoustupňový postup

Komise:

  • 1.

    určí výši základní pokuty pro každý podnik nebo sdružení podniků a

  • 2.

    může tuto základní částku upravit směrem nahoru nebo dolů.

Základní výše pokuty

  • Základní částka se vypočítá jako procentní podíl hodnoty tržeb souvisejících s protiprávním jednáním vynásobený počtem let, po které k protiprávnímu jednání docházelo.
  • Procentní podíl hodnoty tržeb se určí v závislosti na závažnosti protiprávního jednání (jeho povaze, kombinovaném podílu všech dotčených stran na trhu, zeměpisné působnosti atd.) a může činit až 30 %. V případě kartelů, které představují jedno z nejškodlivějších omezení hospodářské soutěže, bude procentní podíl závažnosti stanoven v horní polovině rozmezí (nejméně 15 %).
  • Komise může tento původní výpočet navýšit o další částku, která se použije na všechny případy kartelů a v závislosti na rozhodnutí Komise i na jiná protiprávní jednání. Tato částka se bude pohybovat v rozmezí mezi 15 % a 25 % hodnoty ročních tržeb, a to bez ohledu na dobu trvání protiprávního jednání. Tato částka se označuje jako „vstupní poplatek“ a má odradit firmy od účasti na protiprávním jednání, byť by trvalo jen krátce.

Úpravy základní výše pokuty

  • Komise může upravit základní částku pro jednotlivé podniky; směrem dolů, pokud shledá, že existují polehčující okolnosti, nebo směrem nahoru v případě přitěžujících okolností.
  • Vyšší pokutu dostanou podniky, které se protiprávního jednání dopouští opakovaně. Firmy, které jednají protiprávně opakovaně, mohou čelit 100% navýšení pokuty za to, že se dopustily protiprávního jednání již v minulosti.
  • Aby se zajistilo, že pokuty budou mít dostatečně odrazující účinek, může Komise také zvýšit pokutu uloženou podniku, který má mimořádně velký obrat v rámci skupiny, i když tento obrat nesouvisí s hodnotou tržeb dotčených protiprávním jednáním.
  • Pokyny pro výpočet pokut nemají vliv na uplatnění pravidel shovívavosti EU, podle kterých je možné snížit pokuty pro podniky, které oznámí svou účast v kartelu a spolupracují s Komisí při vyšetřování, nebo zajistit těmto podniku ochranu před pokutami.
  • Pokuty mohou být dále sníženy v souladu s politikou Komise v oblasti narovnání případů kartelů nebo v případě protiprávního jednání, kdy nejde o kartely, na základě účinné spolupráce a uznání protiprávního jednání ze strany podniku (podniků).
  • Nejvyšší možná pokuta je pro každou firmu stanovena ve výši 10 % jejího celkového obratu v předchozím hospodářském roce (nařízení ES č. 1/2003).

ODKDY SE TYTO POKYNY POUŽIJÍ?

Použijí se ode dne 1. září 2006.

KONTEXT

Další informace naleznete zde:

KLÍČOVÉ POJMY

Podnik: za podnik se považuje jakýkoliv subjekt zapojený do hospodářské činnosti – činnosti spočívající v nabídce výrobků či služeb na daném trhu – bez ohledu na jeho právní postavení a způsob financování.
Kartel: kartel je skupina podobných, nezávislých společností, které se spojí za účelem pevného stanovení cen, omezení výroby nebo sdílení trhů či zákazníků mezi sebou.

HLAVNÍ DOKUMENT

Pokyny pro výpočet pokut uložených podle čl. 23 odst. 2 písm. a) nařízení č. 1/2003 (Úř. věst. C 210, 1.9.2006, s. 2–5)

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Konsolidované znění Smlouvy o fungování Evropské unie – Část třetí: vnitřní politiky a činnosti Unie – Hlava VII: společná pravidla pro hospodářskou soutěž, daně a sbližování právních předpisů – Kapitola 1: pravidla hospodářské soutěže – Oddíl 1: pravidla platná pro podniky – Článek 101 (bývalý článek 81 Smlouvy o ES) (Úř. věst. C 202, 7.6.2016, s. 88–89)

Konsolidované znění Smlouvy o fungování Evropské unie – Část třetí: vnitřní politiky a činnosti Unie – Hlava VII: společná pravidla pro hospodářskou soutěž, daně a sbližování právních předpisů – Kapitola 1: Pravidla hospodářské soutěže – Oddíl 1: Pravidla platná pro podniky – Článek 102 (bývalý článek 82 Smlouvy o ES) (Úř. věst. C 202, 7.6.2016, s. 89)

Konsolidované znění Smlouvy o fungování Evropské unie – Část třetí: vnitřní politiky a činnosti Unie – Hlava VII: společná pravidla pro hospodářskou soutěž, daně a sbližování právních předpisů – Kapitola 1: pravidla hospodářské soutěže – Oddíl 1: pravidla platná pro podniky – Článek 103 (bývalý článek 83 Smlouvy o ES) (Úř. věst. C 202, 7.6.2016, s. 89–90)

Oznámení Komise o ochraně před pokutami a snížení pokut v případech kartelů (Úř. věst. C 298, 8.12.2006, s. 17–22)

Nařízení Rady (ES) č. 1/2003 ze dne 16. prosince 2002 o provádění pravidel hospodářské soutěže stanovených v článcích 81 a 82 Smlouvy (Úř. věst. L 1, 4.1.2003, s. 1–25)

Postupné změny nařízení (ES) č. 1/2003 byly začleněny do původního textu. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.

Poslední aktualizace 29.05.2020

Top