EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Pomoc państwa — filmy i inne utwory audiowizualne

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Komunikat Komisji w sprawie pomocy państwa przeznaczonej na filmy i inne utwory audiowizualne

JAKI JEST CEL KOMUNIKATU?

  • Niniejszy komunikat ma na celu określenie jasnych kryteriów kształtujących interwencję finansową państw członkowskich na rzecz przemysłu filmowego i audiowizualnego.
  • W ramach niniejszego komunikatu ustanawia się zasady oceny ewentualnego wpływu programów wsparcia dla krajowego sektora audiowizualnego na warunki wymiany handlowej i konkurencji w UE w zakresie sprzecznym ze wspólnym interesem oraz oceny tego, czy w związku z powyższym są zgodne z zasadami pomocy państwa.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Zasady oceny programów wsparcia dla sektora audiowizualnego

Komunikat z 2013 r. stanowi aktualizację zasad ustanowionych pierwotnie przez Komisję Europejską w 2001 r. Nowe zasady obejmują następujące kluczowe elementy:

  • obejmują one wszystkie aspekty tworzenia filmu, począwszy od zarysu fabuły, a skończywszy na zaprezentowaniu go publiczności, które mają wartość kulturalną zgodnie z obowiązującym krajowym „testem kwalifikowalności projektów filmowych w zakresie kultury”;
  • nie obejmują one pomocy na rzecz gier wideo (nie wszystkie gry kwalifikują się jako utwory audiowizualne);
  • ograniczają one możliwość domagania się przez państwo członkowskie, aby pewna część objętego przez państwo budżetu została wydana w państwie członkowskim przyznającym pomoc, co stanowi warunek przyznania wsparcia produkcji;
  • zasadniczo dopuszczają pomoc w wysokości do 50 %, 60 % dla koprodukcji finansowanych przez więcej niż jedno państwo członkowskie oraz do 100 % dla trudnych utworów i niektórych międzynarodowych koprodukcji krajów o niskich dochodach;
  • działania związane z dystrybucją i promocją można wspierać z tą samą intensywnością pomocy, jak ta przeznaczona na ich produkcję;
  • pomoc na rzecz działań przedprodukcyjnych może stanowić pomoc w wysokości nawet do 100 %;
  • umożliwiają one udzielenie wsparcia na rzecz działań przedprodukcyjnych, a także tych związanych z produkcją, promocją i dystrybucją, podczas gdy wykluczenie pomocy dotyczyłoby głównie jednego działania należącego do łańcucha wartości produkcji;
  • zwiększają przejrzystość w stosunku do obywateli, w związku z tym że poniższe informacje muszą zostać opublikowane na ogólnie dostępnej stronie internetowej:
    • pełen tekst zatwierdzonego programu pomocy i jego przepisów wykonawczych,
    • w przypadku udzielanej pomocy przekraczającej 500 000 EUR, szczegóły dotyczące beneficjenta pomocy i kwoty pomocy.

OD KIEDY KOMUNIKAT MA ZASTOSOWANIE?

Komunikat ma zastosowanie od dnia 16 listopada 2013 r.

KONTEKST

W 2001 r. Rada przyjęła rezolucję w sprawie pomocy krajowej na rzecz przemysłu filmowego i audiowizualnego. Podkreśliła ona, że europejski przemysł filmowy i przemysł audiowizualny odgrywają kluczową rolę w zachowaniu różnorodności kulturowej w Europie, lecz charakteryzują się słabościami strukturalnymi, takimi jak:

  • niedokapitalizowanie przedsiębiorstw;
  • fragmentacja rynków krajowych, które są zdominowane przez produkcje pozaeuropejskie; oraz
  • słaby transnarodowy obieg utworów europejskich.

W rezolucji wezwano:

  • państwa członkowskie do prowadzenia polityki krajowej mającej na celu wspieranie tworzenia produktów filmowych i audiowizualnych, z uwagi na to iż pomoc krajowa może przyczynić się do powstania europejskiego rynku audiowizualnego;
  • do kontynuowania rozmów między państwami członkowskimi a Komisją w celu zwiększenia pewności prawnej dotyczącej tych uzgodnień.

Artykuł 107 ust. 3 lit. d) Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej stanowi, że pomoc na rzecz zachowania kultury i dziedzictwa kulturowego może być zgodna z zasadami wspólnego rynku, jeżeli nie wpływa na warunki wymiany handlowej i konkurencji w UE w zakresie sprzecznym ze wspólnym interesem.

Cel różnorodności kulturowej uzasadniony jest szczególnym charakterem pomocy krajowej na rzecz przemysłu filmowego i audiowizualnego: pomoc krajowa stanowi niezbędny element przyczyniający się do powstania europejskiego rynku audiowizualnego.

Więcej informacji:

GŁÓWNY DOKUMENT

Komunikat Komisji w sprawie pomocy państwa przeznaczonej na filmy i inne utwory audiowizualne (Dz.U. C 332 z 15.11.2013, s. 1–11)

DOKUMENTY POWIĄZANE

Wersja skonsolidowana Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej — Część 3 — Polityki i działania wewnętrzne Unii — Tytuł VII: Wspólne reguły w dziedzinie konkurencji, podatków i zbliżenia ustawodawstw — Rozdział 1: Reguły konkurencji — Sekcja 2: Pomoc przyznawana przez państwa — Artykuł 107 (dawny artykuł 87 TWE) (Dz.U. C 202 z 7.6.2016, s. 91–92)

Komunikat Komisji zmieniający komunikaty Komisji dotyczące Wytycznych UE w sprawie stosowania reguł pomocy państwa w odniesieniu do szybkiej budowy/rozbudowy sieci szerokopasmowych, Wytycznych w sprawie pomocy regionalnej na lata 2014–2020, pomocy państwa przeznaczonej na filmy i inne utwory audiowizualne, Wytycznych w sprawie pomocy państwa na rzecz promowania inwestycji w zakresie finansowania ryzyka oraz Wytycznych w sprawie pomocy państwa na rzecz portów lotniczych i przedsiębiorstw lotniczych (Dz.U. C 198 z 27.6.2014, s. 30–34)

Rezolucja Rady z dnia 12 lutego 2001 r. w sprawie pomocy krajowej przeznaczonej na przemysł filmowy i audiowizualny (Dz.U. C 73 z 6.3.2001, s. 3–4)

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019

Top