Navigačný riadok

kids-corner

Informácie o Európskej únii

Informácie o Európskej únii

Informácie o Európskej únii

EÚ sa rôznymi spôsobmi usiluje zlepšiť náš každodenný život – chráni našu prírodu, zabezpečuje, aby sme mali zdravé potraviny či lacné telefonovanie, bojuje proti trestným činom a nielen to.

EÚ takisto bojuje za zlepšenie života detí a mladých ľudí. Mal by si poznať svoje práva, vedieť, čo môžeš očakávať od ľudí okolo seba a kedy vyhľadať pomoc.

Je toho veľa, čo sa môžeš dozvedieť. Si na správnom mieste! Veľa zábavy!

Tu sa dozvieš viac o svojich právach

Táto stránka EÚ o právach dieťaťa je určená deťom a tínedžerom ako TY! Môžeš tu hrať hry, sledovať kreslené seriály a videá a dozvedieť sa viac o svojich právach. Nájdeš tu takisto kontaktné informácie organizácií, ktoré ti môžu pomôcť, ak máš pocit, že tvoje práva nie sú rešpektované. Oli, Ana a ich priatelia ti ukážu cestu.

Navštív nás

EÚ: o čo vlastne ide?

Čo viete o Európskej únii (EÚ)?

Vedeli ste, že v EÚ žije viac ako 500 miliónov ľudí?

A že obyvatelia Európskej únie hovoria 24 rôznymi oficiálnymi jazykmi?

Vedeli ste, že Európska únia bola vytvorená pred 50 rokmi a zo šiestich zakladajúcich štátov sa rozrástla na 28 dnešných členov?

Počuli ste už, že na európskej vlajke je12 zlatých hviezd na modrom pozadí?

Kliknite sem, ak sa chcete dozvedieť viac o EÚ!

Spoznajme Európu!

EÚ má 28 členských štátov. Každý z nich má inú históriu, prírodu a kultúru. Otestuj si svoje znalosti v spoločenskej hre, ktorú môžeš hrať sám alebo s kamarátmi.

ČÍTAJ12+

Stroj času

V tomto kvíze si môžeš overiť, čo vieš o histórii Európy. Naviguj svoju vesmírnu loď ku správnej odpovedi, avšak pozor na meteority!

12+

NEURODYSSÉE

Otestuj si svoje poznatky o EÚ a jej 28 členských štátoch v koži mimozemšťana, ktorý pristál na planéte Zem. Môžeš hrať sám alebo si vyskúšaj svoje sily v hre s kamarátmi. Táto hra je skutočným hlavolamom.

12+

€CONOMIA

Európska centrálna banka kontroluje, koľko peňazí je v obehu v Európe. Jej cieľom je zabezpečiť stabilné ceny pre všetkých. Vieš stanoviť úrokovú sadzbu tak, aby ostala inflácia nízka?

ČÍTAJ12+

Inflation Island

Deflácia, inflácia a hyperinflácia rôzne ovplyvňujú jednotlivé zložky spoločnosti. Vyber sa na okružnú cestu po ostrove, kde uvidíš vplyv týchto javov a potom si otestuj svoje poznatky v hre.

ČÍTAJ12+

Letecká hra

Naviguj lietadlo cez prekážky a zbieraj body tým, že správne odpovieš na otázky o EÚ a svojich právach.

12+

Nájdi ochranné znaky

Či je bankovka pravá alebo falšovaná môžeš zistiť štyrmi spôsobmi. Vieš, ktoré sú to?

ČÍTAJ12+

Biliardový kvíz

Vieš, že máš právo žiť v bezpečí, právo na primeranú starostlivosť, zdravú stravu, na hry, vzdelávanie, oddych, či návštevu lekára, keď si chorý? Zahraj si biliard a dozvieš sa o všetkých svojich právach!

12+

Jazykový kvíz

Myslíte si, že o jazykoch čo-to viete? Otestujte si svoje vedomosti v našom kvíze o európskych jazykoch.

12+

Euro Run

Pomôž Anne a Alexovi zbierať mince a bankovky spoločnej meny EÚ – eura, ktoré sa používa v 19 krajinách. Dávaj však pozor! Straky a podvodníci sú ti v pätách!

ČÍTAJ9+

LinguaGo!

EÚ má 24 úradných jazykov. Pokús sa ich rozpoznať a nazbierať čo najviac bodov. Pozor, budú ťa prenasledovať nebezpečné pavúky. Musíš byť rýchly!

9+

Hra s balónom

Pixel, Urso, Kangi, Blu, Nina, Max a Bob by ťa chceli sprevádzať tvojimi právami, avšak ocitli sa uväznení na opustenom ostrove. Zachrániš ich, ak ukážeš, že poznáš svoje práva a nájdeš cestu za slobodou.

9+

Odkiaľ pochádza táto minca?

Spoločná mena euro sa používa v 19 krajinách EÚ. Každá krajina má však na minciach svoje vlastné vyobrazenie. Vieš priradiť mincu správnej krajine?

Kvíz 112

Vďaka jednotnému číslu tiesňového volania 112, ktoré je platné v celej EÚ, sa môžeme doma alebo v zahraničí rýchlo spojiť so záchrannou službou. Vieš v akých situáciách sa toto číslo používa? Over si to v tomto kvíze.

Plávaj a zbieraj

Platiť eurom môžeš v 19 krajinách EÚ. Poznáš každú euromincu? Skús preplávať oceán a pozbierať stanovené množstvo peňazí. Pozor však na medúzy!

Cestovateľ v čase

Euro nebolo vždy našou spoločnou menou. Cestuj v čase a zbieraj staré mince. Nezabudni však, že na teba číhajú supy a pavúky.

Pamäťová hra

Každá z 28 členských krajín má vlastnú vlajku. Postupne otáčaj karty a hľadaj zhodné páry. Dozvieš sa o význame farieb použitých na vlajkách.

ČÍTAJ6+

Obrázkové puzzle

V 28 krajinách EÚ sa nachádza mnoho slávnych pamiatok a budov. Vyber si jednu z nich a posúvaj časti obrázku tak, aby sa opäť poskladali do celku.

6+

Puzzle z bankoviek

Platiť eurom môžeme v 19 krajinách EÚ. Existuje sedem rôznych bankoviek v hodnote od 5 do 500 EUR. Nájdi jednotlivé časti eurobankoviek.

ČÍTAJ6+

Puzzle 112

Si v zahraničí a potrebuješ telefónne číslo na políciu alebo rýchlu zdravotnú pomoc? Nemusíš ho hľadať – vo všetkých štátoch EÚ sa používa číslo 112. Poskladaj časti puzzle a objavíš obrázok so záchrannou službou v akcii.

ČÍTAJ6+

Maľovanka

Vyber si obľúbené farby pre sprievodcov tvojimi právami, ktorými sú Ana, Oli, Pixel, Urso, Kangi, Blu, Nina, Max a Bob.

6+

Skladačka

Ulož skladačku a nájdi sprievodcov tvojimi právami. Sú to: Ana, Oli, Pixel, Urso, Kangi, Blu, Nina, Max a Bob.

6+

Ekologické poľnohospodárstvo

Ekologické poľnohospodárstvo zabezpečuje, aby naša strava bola zdravšia a aby boli zvieratá chované v primeraných podmienkach. Nájdi dvojice kariet a zisti, ktoré potraviny sa týmto spôsobom získavajú.

ČÍTAJ6+