Ścieżka nawigacji

kids-corner

About the European Union

About the European Union

About the European Union

UE na wiele różnych sposobów stara się ułatwić życie swoim mieszkańcom: chroni przyrodę, walczy z przestępczością, dba o bezpieczną żywność, pilnuje, by rozmowy telefoniczne oraz sms-y były tańsze, i troszczy się o wiele innych rzeczy.

UE stara się również poprawić sytuację dzieci i młodzieży. Powinieneś znać swoje prawa. Wiedzieć, co się dzieje na świecie, i pamiętać, że nie na wszystko musisz się zgadzać!

Dowiesz się jeszcze tylu rzeczy – zacznij odkrywać świat już teraz! Życzymy dobrej zabawy!

Znaj swoje prawa

Ta strona internetowa UE o prawach dziecka przeznaczona jest dzieci i nastolatków. Spróbuj swoich sił w grach, obejrzyj kreskówki i poznaj swoje prawa. Dowiedz się też, do kogo w swoim kraju możesz zwrócić się o pomoc, jeśli czujesz, że jesteś niewłaściwie traktowany. Oli, Ana i ich przyjaciele pomogą Ci odnaleźć wszystkie te informacje!

Odwiedź nas

Unia Europejska: z czym to się je?

Co wiesz o Unii Europejskiej (UE)?

Czy wiesz, że mieszka w niej w sumie ponad 500 milionów osób?

Czy wiesz, że w Unii obowiązują 24 języki urzędowe?

Czy wiesz, że powstała ponad 50 lat temu? I że założyło ją 6 krajów, a obecnie liczy już 28 członków?

Czy widziałeś już kiedyś europejską flagę z dwunastoma złotymi gwiazdami na błękitnym tle?

Aby dowiedzieć się więcej o UE, kliknij tutaj!

Odkryjmy Europę!

Do UE należy 28 krajów. Każdy z nich ma własną historię, geografię i kulturę. Sprawdź swoją wiedzę w grze planszowej. Zagraj samodzielnie lub z kolegami.

PRZECZYTAJ12+

Wehikuł czasu

Rozwiąż quiz i udowodnij, że dobrze znasz historię Europy. Postaraj się trafić statkiem kosmicznym we właściwą odpowiedź, ale nie zderz się przy tym z meteorytem!

Wersja dla urządzeń przenośnych12+

NEURODYSSÉE

Sprawdź swoją wiedzę o UE i jej 28 krajach, wcielając się w przybysza z innej planety. Zagraj samodzielnie, z kolegami lub z innymi graczami – to prawdziwe wyzwanie!

12+

€CONOMIA

Europejski Bank Centralny czuwa nad tym, ile pieniędzy jest w obiegu w Europie. Próbuje z pożytkiem dla wszystkich pilnować stabilności cen. Czy potrafisz ustalić właściwe stopy procentowe i utrzymać niską inflację?

PRZECZYTAJ12+

Wyspa Inflacji

Deflacja, inflacja i hiperinflacja w różny sposób wpływają na życie ludzi. Zwiedź wyspę i przekonaj się o skutkach tych zjawisk, a potem sprawdź swoją wiedzę.

PRZECZYTAJ12+

Lot odrzutowcem

Steruj samolotem tak, by omijać przeszkody i zbieraj punkty za dobre odpowiedzi na pytania o UE i Twoje prawa.

12+

Znajdź zabezpieczenia!

Istnieją cztery sposoby, by sprawdzić, czy banknot nie jest sfałszowany. Znasz je?

PRZECZYTAJ12+

Quiz bilardowy

Czy wiesz, że każde dziecko na prawo do bezpiecznego otoczenia, odpowiedniej opieki, zdrowej żywności, leczenia, jeśli jest chore, a także do nauki, zabawy i odpoczynku? Zagraj w bilard i dowiedz się, jakie jeszcze prawa Ci przysługują!

12+

Quiz językowy

Myślisz, że wiesz co nieco o językach? Sprawdź swoją wiedzę w naszym quizie o językach europejskich.

12+

Euro Run

Razem z Anią i Aleksem odkryj świat euro. Przejdź wszystkie siedem poziomów przypisanych do poszczególnych banknotów, zbierz jak najwięcej punktów i odpowiedz na pytania dotyczące banknotów i monet euro.

PRZECZYTAJ9+

LinguaGo!

W UE obowiązują 24 języki urzędowe. Spróbuj je rozpoznać, a jednocześnie uciec przed krwiożerczym pająkiem. Sprawdź swój refleks!

Wersja dla urządzeń przenośnych9+

Lot balonem

Pixel, Urso, Kangi, Blu, Nina, Max i Bob chcą razem z Tobą odkrywać Twoje prawa, ale zostali uwięzieni na bezludnej wyspie. Uratuj ich dzięki swojej wiedzy i sprowadź z powrotem na bezpieczny ląd.

9+

Z jakiego kraju jest ta moneta?

19 krajów UE posługuje się tą samą walutą – euro. Jednak w każdym kraju monety wyglądają inaczej. Czy potrafisz rozpoznać, z którego kraju pochodzą?

Quiz 112

Cała UE ma jeden wspólny numer alarmowy – 112. I w swoim kraju, i za granicą można się dzięki niemu szybko skontaktować ze służbami ratunkowymi. Czy wiesz, jak z niego korzystać? Rozwiąż quiz!

Nurkuj i licz

Waluty euro używa się w 19 krajach UE. Czy potrafisz rozpoznać, z którego kraju pochodzą monety? Przepłyń przez ocean i zbierz określoną kwotę. Ale uważaj na meduzy!

Podróż w czasie

Nie zawsze używaliśmy euro. Przenieś się w czasie i zbierz dawne monety, ale strzeż się sępów i pająków…

Zapamiętaj

Każdy z 28 krajów UE ma swoją własną flagę. Sprawdź, czy znasz je wszystkie. Dowiedz się, co oznaczają kolory na każdej z nich.

PRZECZYTAJ6+

Układanka obrazkowa

W każdym z 28 krajów, które należą do UE, znajdują się słynne budynki i zabytki. Wybierz jeden z nich i spróbuj z podanych elementów ułożyć cały obrazek.

6+

Układanka walutowa

Mieszkańcy 19 krajów UE posługują się walutą euro. Istnieje siedem banknotów euro: najniższy nominał to 5 euro, a najwyższy – 500 euro. Z podanych elementów układanki spróbuj ułożyć banknoty.

PRZECZYTAJ6+

Układanka 112

Jeśli jesteś w innym kraju UE, nie musisz martwić się o numer telefonu policji czy pogotowia – to zawsze 112. Ułóż układankę, by zobaczyć ratowników w akcji.

PRZECZYTAJ6+

Kolorowanka

Pokoloruj obrazki, na których są Ana i Oli, Pixel, Urso, Kangi, Blu, Nina, Max i Bob – Twoi przewodnicy w tej przygodzie.

6+

Układanka

Sprawdź swoją pamięć i ułóż układankę! Na obrazkach znajdują się Ana i Oli, Pixel, Urso, Kangi, Blu, Nina, Max i Bob – Twoi przewodnicy w tej przygodzie.

6+

Rolnictwo ekologiczne – gra pamięciowa

Rolnictwo ekologiczne sprawia, że żywność jest zdrowsza, a hodowcy bardziej dbają o zwierzęta. Spróbuj odszukać takie same obrazki i przekonać się, czym jest „ekologiczna żywność”.

PRZECZYTAJ6+