Cesta

kids-corner

O Evropské unii

O Evropské unii

O Evropské unii

Evropská unie chce, abychom měli všichni spokojenější život – zasazuje se například o ochranu krajiny a životního prostředí, zajišťuje nezávadnost potravin, snižuje ceny telefonních hovorů a zpráv sms, bojuje proti kriminalitě a stará se ještě o řadu dalších věcí.

Unie se rovněž věnuje tomu, aby zlepšila život dětí a mládeže. V běžném životě se děti mohou ocitnout v různých situacích. Je potřeba, aby znaly svá práva a nenechaly si všechno líbit!

Je ještě hodně věcí, které se můžete dozvědět a naučit. A tohle je to nejlepší místo, kde začít! Dobrou zábavu!

Jaká jsou vaše práva

Internetové stránky EU o právech dítěte jsou určeny VÁM: dětem a dospívajícím! Můžete na nich hrát hry, podívat se na animované filmy nebo videoklipy. Zábavnou formou poznáte svá práva. Jsou zde také uvedeny adresy a telefonní čísla, na které se můžete obrátit, pokud se vám děje nějaké bezpráví. Oli, Ana a jejich kamarádi vám poradí co a jak.

Přijď za námi

Evropská unie: Jaká vlastně je?

Co víte o Evropské unii?

Víte, že v ní žije více než 500 milionů lidí?

Že se zde hovoří 24 různými úředními jazyky?

A že Evropská unie vznikla před 50 lety a místo původních 6 ji dnes tvoří již 28 zemí?

A znáte evropskou vlajku, která zobrazuje dvanáct zlatých hvězd na modrém pozadí?

Klikněte zde pro více informací o Evropské unii!

Poznejte Evropu!

EU se skládá z 28 členských států. Každý z nich má jiná zeměpisná a přírodní specifika, vlastní dějiny a kulturu. Vyzkoušej své znalosti a zahraj si naši deskovou hru, ať už sám či s kamarády.

ČÍST12+

Stroj času

Vyzkoušej si náš kvíz a zjistíš, kolik toho víš o dějinách Evropy. Leť svojí vesmírnou lodí směrem ke správné odpovědi a nezapomeň se přitom vyhýbat meteoritům!

Mobilní zařízení12+

Běh o euro

Pomoz Alexovi sesbírat euromince a eurobankovky, kterými se platí v 19 členských zemích Unie. Měj se však na pozoru – na peníze mají spadeno i straky zlodějky a padělatelé!

ČÍST12+

NEURODYSEA

Vyzkoušej své znalosti EU a jejích 28 členských států v kůži mimozemšťana, který poprvé v životě navštěvuje planetu Zemi. Hrát můžeš sám, s kamarády nebo dalšími hráči na síti. Při téhle hře budeš pěkně namáhat mozkové závity!

12+

€KONOMIE

Evropská centrální banka dohlíží na oběh peněz v Evropě. Jejím cílem je udržet stabilitu cen, která prospívá celé společnosti. Dokázal bys nastavit úrokové sazby tak, aby se inflace udržela na nízké úrovni?

ČÍST12+

Ostrov inflace

Deflace, inflace a hyperinflace mají různý dopad na všechny oblasti naší společnosti. Vydej se na průzkum tohoto ostrova a vyzkoušej své znalosti.

ČÍST12+

Letecká hra

Proleť se s námi letadlem. Dávej ale pozor, ať do něčeho nenarazíš! Sbírej body na základě správných odpovědí o EU a právech dítěte.

12+

Najdeš na bankovce všechny ochranné prvky?

Zda je bankovka pravá či falešná, se dá zjistit čtyřmi způsoby. Najdeš všechny ochranné prvky?

ČÍST12+

Kulečníkový kvíz

Víš, že máš právo na to být v bezpečí, na to, aby se o tebe někdo dobře staral, na zdravé jídlo nebo jít k doktorovi, když jsi nemocný? Také ti nikdo nemůže upírat právo na vzdělání, odpočinek a volný čas. Zahraj si náš kulečník a objev všechna svá práva!

12+

Jazykový kvíz

Myslíte si, že jazyky jsou vaší silnou stránkou? Otestujte své znalosti v našem kvízu o evropských jazycích.

12+

LinguaGo!

V Evropské unii je 24 úředních jazyků. Víš, které to jsou? Vyzkoušej si to a nasbírej co nejvíce bodů. Nezapomeň se ale vyhnout záludným pavoukům smažouchům. Rychlejší vítězí!

Mobilní zařízení9+

Na statku

Chceš se dozvědět, jak se postarat o hospodářská zvířata nebo odkud jsou potraviny, které dostáváš na talíř? Kolik bodů nasbíráš, když budeš na farmě pomáhat s úklidem kravína nebo krmením telat?

9+

Balonová hra

Tvoji kamarádi ze stránek o právech dítěte Pixel, Urso, Kangi, Blu, Nina, Max a Bob jsou uvězněni na pustém ostrově. Spoléhají na tebe, že je vysvobodíš. Nejdřív musíš ukázat, že něco víš o svých právech, a pak dávat při záchranném letu balonem pozor na všechny nástrahy.

9+

Odkud je tato euromince?

V 19 členských zemích EU se platí stejnou měnou – eurem. Každá země má však na rubu euromince svůj vlastní motiv. Dokážeš přiřadit minci ke správné zemi?

ČÍST9+

Kvíz 112

112 je jednotné telefonní číslo linky tísňového volání, díky kterému se rychle dovoláš na policii nebo přivoláš záchranku či hasiče kdekoli v EU, doma i v zahraničí. Víš, jak toto číslo používat? Dozvíš se to, když si zahraješ náš kvíz!

ČÍST9+

Potápěj se a počítej

Eurem se platí v 19 zemích EU. Umíš rozpoznat všechny euromince? Ponoř se do vody a sesbírej zadaný objem peněz ze dna oceánu. Ale pozor na žahnutí medúzy!

ČÍST9+

Honoloko

Co uděláš pro ochranu životního prostředí? Jak pečuješ o své zdraví? Pohybuj zvolenou figurkou po hrací ploše a odpovídej na otázky týkající se ochrany přírodních zdrojů a energie.

9+

Cestování časem

Euro neexistovalo odjakživa. Dříve se v jednotlivých zemích platilo národními měnami. Vydej se na cestu časem a sesbírej mince a bankovky bývalých národních měn. Ale pozor! Číhají na tebe supi a pavouci.

ČÍST9+

Pexeso

Každá z 28 členských zemí Unie má svou státní vlajku. Dokážeš je k sobě správně přiřadit? Při hře se dozvíš, co jednotlivé barvy na vlajkách znamenají.

ČÍST6+

Obrázkové puzzle

V Evropské unii byste našli mnoho významných staveb a historických památek. Vyber si jednu z nich a slož její obrázek z puzzlí.

ČÍST6+

Bankovka z puzzlí

Eurem se platí v 19 zemích EU. Celkem existuje sedm eurobankovek v hodnotě od 5 do 500 eur. Slož obrázky jednotlivých bankovek z puzzlí.

ČÍST6+

Puzzle 112

Když musíš v zahraničí zavolat na policii nebo přivolat záchranku, už nemusíš vědět, které telefonní číslo v dané zemi použít – stačí vytočit 112. Poskládej puzzle a uvidíš, jak to funguje v praxi.

ČÍST6+

Omalovánky

Vybarvi obrázky, na kterých jsou Ana a Oli, Pixel, Urso, Kangi, Blu, Nina, Max a Bob – tvoji kamarádi ze stránek o právech dítěte.

6+

Skládačka

Slož z jednotlivých dílků obrázky, na kterých jsou Ana a Oli, Pixel, Urso, Kangi, Blu, Nina, Max a Bob – tvoji kamarádi ze stránek o právech dítěte.

6+

Pexeso o biofarmě

Díky biozemědělství jsou naše potraviny zdravější. Na biofarmě se také lépe starají o zemědělská zvířata. Vyzkoušej si, kolik najdeš obrázkových párů. Dozvíš se při tom, jaké potraviny jsou vyráběny ekologickým způsobem.

ČÍST6+