Cesta

kids-corner

O Evropské unii

O Evropské unii

O Evropské unii

Evropská unie chce, abychom měli všichni spokojenější život – zasazuje se například o ochranu krajiny a životního prostředí, zajišťuje nezávadnost potravin, snižuje ceny telefonních hovorů a zpráv sms, bojuje proti kriminalitě a stará se ještě o řadu dalších věcí.

Unie se rovněž věnuje tomu, aby zlepšila život dětí a mládeže. V běžném životě se děti mohou ocitnout v různých situacích. Je potřeba, aby znaly svá práva a nenechaly si všechno líbit!

Je ještě hodně věcí, které se můžete dozvědět a naučit. A tohle je to nejlepší místo, kde začít! Dobrou zábavu!

Jaká jsou vaše práva

Internetové stránky EU o právech dítěte jsou určeny VÁM: dětem a dospívajícím! Můžete na nich hrát hry, podívat se na animované filmy nebo videoklipy. Zábavnou formou poznáte svá práva. Jsou zde také uvedeny adresy a telefonní čísla, na které se můžete obrátit, pokud se vám děje nějaké bezpráví. Oli, Ana a jejich kamarádi vám poradí co a jak.

Přijď za námi

Evropská unie: Jaká vlastně je?

Co víte o Evropské unii?

Víte, že v ní žije více než 500 milionů lidí?

Že se zde hovoří 24 různými úředními jazyky?

A že Evropská unie vznikla před 50 lety a místo původních 6 ji dnes tvoří již 28 zemí?

A znáte evropskou vlajku, která zobrazuje dvanáct zlatých hvězd na modrém pozadí?

Klikněte zde pro více informací o Evropské unii!

Poznejte Evropu!

EU se skládá z 28 členských států. Každý z nich má jiná zeměpisná a přírodní specifika, vlastní dějiny a kulturu. Vyzkoušej své znalosti a zahraj si naši deskovou hru, ať už sám či s kamarády.

ČÍST12+

Stroj času

Vyzkoušej si náš kvíz a zjistíš, kolik toho víš o dějinách Evropy. Leť svojí vesmírnou lodí směrem ke správné odpovědi a nezapomeň se přitom vyhýbat meteoritům!

12+

NEURODYSEA

Vyzkoušej své znalosti EU a jejích 28 členských států v kůži mimozemšťana, který poprvé v životě navštěvuje planetu Zemi. Hrát můžeš sám, s kamarády nebo dalšími hráči na síti. Při téhle hře budeš pěkně namáhat mozkové závity!

12+

€KONOMIE

Evropská centrální banka dohlíží na oběh peněz v Evropě. Jejím cílem je udržet stabilitu cen, která prospívá celé společnosti. Dokázal bys nastavit úrokové sazby tak, aby se inflace udržela na nízké úrovni?

ČÍST12+

Ostrov inflace

Deflace, inflace a hyperinflace mají různý dopad na všechny oblasti naší společnosti. Vydej se na průzkum tohoto ostrova a vyzkoušej své znalosti.

ČÍST12+

Letecká hra

Proleť se s námi letadlem. Dávej ale pozor, ať do něčeho nenarazíš! Sbírej body na základě správných odpovědí o EU a právech dítěte.

12+

Najdeš na bankovce všechny ochranné prvky?

Zda je bankovka pravá či falešná, se dá zjistit čtyřmi způsoby. Najdeš všechny ochranné prvky?

ČÍST12+

Kulečníkový kvíz

Víš, že máš právo na to být v bezpečí, na to, aby se o tebe někdo dobře staral, na zdravé jídlo nebo jít k doktorovi, když jsi nemocný? Také ti nikdo nemůže upírat právo na vzdělání, odpočinek a volný čas. Zahraj si náš kulečník a objev všechna svá práva!

12+

Jazykový kvíz

Myslíte si, že jazyky jsou vaší silnou stránkou? Otestujte své znalosti v našem kvízu o evropských jazycích.

12+

Euro Run

Pomoz Anně a Alexovi sesbírat euromince a eurobankovky, kterými se platí v 19 členských zemích Unie. Měj se však na pozoru – na peníze mají spadeno i straky zlodějky a padělatelé!

ČÍST9+

LinguaGo!

V Evropské unii je 24 úředních jazyků. Víš, které to jsou? Vyzkoušej si to a nasbírej co nejvíce bodů. Nezapomeň se ale vyhnout záludným pavoukům smažouchům. Rychlejší vítězí!

9+

Balonová hra

Tvoji kamarádi ze stránek o právech dítěte Pixel, Urso, Kangi, Blu, Nina, Max a Bob jsou uvězněni na pustém ostrově. Spoléhají na tebe, že je vysvobodíš. Nejdřív musíš ukázat, že něco víš o svých právech, a pak dávat při záchranném letu balonem pozor na všechny nástrahy.

9+

Odkud je tato euromince?

V 19 členských zemích EU se platí stejnou měnou – eurem. Každá země má však na rubu euromince svůj vlastní motiv. Dokážeš přiřadit minci ke správné zemi?

Kvíz 112

112 je jednotné telefonní číslo linky tísňového volání, díky kterému se rychle dovoláš na policii nebo přivoláš záchranku či hasiče kdekoli v EU, doma i v zahraničí. Víš, jak toto číslo používat? Dozvíš se to, když si zahraješ náš kvíz!

Potápěj se a počítej

Eurem se platí v 19 zemích EU. Umíš rozpoznat všechny euromince? Ponoř se do vody a sesbírej zadaný objem peněz ze dna oceánu. Ale pozor na žahnutí medúzy!

Cestování časem

Euro neexistovalo odjakživa. Dříve se v jednotlivých zemích platilo národními měnami. Vydej se na cestu časem a sesbírej mince a bankovky bývalých národních měn. Ale pozor! Číhají na tebe supi a pavouci.

Pexeso

Každá z 28 členských zemí Unie má svou státní vlajku. Dokážeš je k sobě správně přiřadit? Při hře se dozvíš, co jednotlivé barvy na vlajkách znamenají.

ČÍST6+

Obrázkové puzzle

V Evropské unii byste našli mnoho významných staveb a historických památek. Vyber si jednu z nich a slož její obrázek z puzzlí.

6+

Bankovka z puzzlí

Eurem se platí v 19 zemích EU. Celkem existuje sedm eurobankovek v hodnotě od 5 do 500 eur. Slož obrázky jednotlivých bankovek z puzzlí.

ČÍST6+

Puzzle 112

Když musíš v zahraničí zavolat na policii nebo přivolat záchranku, už nemusíš vědět, které telefonní číslo v dané zemi použít – stačí vytočit 112. Poskládej puzzle a uvidíš, jak to funguje v praxi.

ČÍST6+

Omalovánky

Vybarvi obrázky, na kterých jsou Ana a Oli, Pixel, Urso, Kangi, Blu, Nina, Max a Bob – tvoji kamarádi ze stránek o právech dítěte.

6+

Skládačka

Slož z jednotlivých dílků obrázky, na kterých jsou Ana a Oli, Pixel, Urso, Kangi, Blu, Nina, Max a Bob – tvoji kamarádi ze stránek o právech dítěte.

6+

Pexeso o biofarmě

Díky biozemědělství jsou naše potraviny zdravější. Na biofarmě se také lépe starají o zemědělská zvířata. Vyzkoušej si, kolik najdeš obrázkových párů. Dozvíš se při tom, jaké potraviny jsou vyráběny ekologickým způsobem.

ČÍST6+