Hoppa direkt till sökvägen och hoppa över verktygen och språkvalet

  • Skriv ut denna sida
  • Mindre textstorlek
  • Större textstorlek
  • Välj hög kontrast
  • Välj färg på rubrikerna

Europaårets samarbetsgrupp

Samarbetsgruppen omfattar för närvarande över 50 europeiska organisationer som ser Europaåret för aktivt åldrande och solidaritet mellan generationerna som ett tillfälle att ta upp frågor om åldersdiskriminering och demografiska förändringar på ett sätt som passar alla åldersgrupper.

Gruppen vill också lyfta fram innovativa lösningar på de ekonomiska och sociala problem som den åldrande europeiska befolkningen medför. Man vill ge äldre möjlighet att behålla god fysisk och mental hälsa, förbli aktiva på arbetsmarknaden och engagera sig mer i samhället.

Medlemmar

http://www.aeip.net

Kontakt: Magdalena Machalska, rådgivare i hälsofrågor, magdalena.machalska@aim-mutual.org

http://www.aer.eu

Kontakt: Ourania Georgoutsakou, policysamordnare, AER:s kommitté för socialpolitik och folkhälsa, g.ourania@aer.eu

http://www.age-platform.eu

Kontakt: Alice Sinigaglia, logistik och kampanjansvarig, alice.sinigaglia@age-platform.eu

http://www.aim-mutual.org

Kontakt: Dr Philippe Swennen, projektledare, philippe.swennen@aim-mutual.org

http://www.alda-europe.eu

Kontakt: Antonella Valmorbida, direktör, antonella.valmorbida@aldaintranet.org

http://www.alzheimer-europe.org

Kontakt: Annette Dumas, EU-politisk samordnare, annette.dumas@alzheimer-europe.org

http://www.autismeurope.org

Kontakt: Aurelie Baranger, direktör, secretariat@autismeurope.org

http://www.caritas-europa.org

Kontakt: Peter Verhaeghe, chef för språkrören, pverhaeghe@caritas-europa.org

http://www.cecodhas.org

Kontakt: Julien Dijol, policyansvarig, julien.dijol@cecodhas.org

http://www.ccre.org

Kontakt: Christina Dziewanska-Stringer, policyrådgivare, christina.dziewanska-stringer@ccre-cemr.org

http://www.coface-eu.org

Kontakt: Zoltan Vadkerti, språkrör, zvadkerti@coface-eu.org

http://www.cpme.eu

Kontakt: Anamaria Corca, assistent i EU-frågor, anamaria.corca@cpme.eu

http://www.ehima.com

Kontakt: Søren Hougaard, generalsekreterare, sh@ehima.com

http://www.csreurope.org

Kontakt: Sarah Dekkiche, projektledare för tjänster, sd@csreurope.org

http://www.eapn.eu

Kontakt: Amana Ferro, policyansvarig, amana.ferro@eapn.eu

http://www.ecdl.org

Kontakt: Dimitris Theodorakis, policy- och forskningsansvarig, dimitris.theodorakis@ecdl.org

http://www.efc.be

Kontakt: Giulia Lombardi, ansvarig för EU-frågor, glombardi@efc.be

http://www.efort.org

Kontakt: Professor Wolfhart Puhl, ordförande i kommittén för samordning och externa frågor samt tidigare Efort-ordförande, wolfhart.puhl@efort.org

http://www.ehfa.eu

Kontakt: Kasia Scoggins, chef för Brysselkontoret, kasia.scoggins@ehfa.eu

http://www.emsa-europe.org

Kontakt: Sofia Ribeiro, vice ordförande för externa frågor, vpe@emsa-europe.eu

http://www.enar-eu.org

Kontakt: Celina Kin-Armbrust, kampanj- och policyansvarig, celina@enar-eu.org

http://www.engso.eu

Kontakt: Heidi Pekkola, policy- och kommunikationsansvarig, pekkola@euoffice.eurolympic.org

http://www.enna-europe.org

Kontakt: Kim Leonard Smouter, generalsekreterare, kim.smouter@enna-europe.org

http://www.ensa-network.eu

Kontakt: Elena Curtopassi, ansvarig för sociala frågor, elena.curtopassi@regione.veneto.it

http://www.esip.org

Kontakt: Dr Christine Dawson, kommittésamordnare, christine.dawson@esip.org

http://www.esn-eu.org

Kontakt: Stephen Barnett, policyansvarig, stephen.barnett@esn-eu.org

http://www.eucis-lll.eu

Kontakt: Audrey Frith, direktör, audrey.frith@eucis-lll.eu

http://www.eufed.org

Kontakt: Prof. dr Paul Goldfinch, ordförande, paul@cassley.org

http://www.eugms.org

Kontakt: Professor Jean-Pierre Michel, ordförande, jean-pierre.michel@unige.ch

http://www.eular.org

Kontakt: Ulrike Kieper, brussels@eular.eu

http://www.eurocarers.org

Kontakt: Robert Anderson, ordförande, info@eurocarers.org

http://www.eurochild.org

Kontakt: Björn Becker, informations- och kommunikationsansvarig, bjoern.becker@eurochild.org

http://www.eurocommerce.be

Kontakt: Ilaria Savoini, rådgivare i sociala frågor, savoini@eurocommerce.be

http://www.eurohealthnet.eu

Kontakt: Karen Vandeweghe, utvecklingssamordnare, k.vandeweghe@eurohealthnet.eu

http://www.edf-feph.org

Kontakt: Simona Giarratano, policyansvarig, simona.giarratano@edf-feph.org

http://www.eurosafe.eu.com

Kontakt: Wim Rogmans, generalsekreterare, w.rogmans@eurosafe.eu.com

http://www.epda.eu.com

Kontakt: Heather Clarke, politisk samordnare, heather@epda.eu.com

http://eurohealth.ie

Kontakt: Hildrun Sundseth, ansvarig för EU-frågor, Europeiska cancerförbundet, Europadirektör, hildrun.sundseth@skynet.be

http://www.eahsa.eu

Kontakt: Robert Speiser, vd, director@eahsa.eu

http://www.cev.be

Kontakt: Daniela Bosioc, policy- och projektansvarig, daniela.bosioc@cev.be

http://www.womenlobby.org/?lang=en

Kontakt: Cecile Greboval, generalsekreterare, ewl@womenlobby.org

http://www.fefaf.be/home_fr.php

Kontakt: Marielle Helleputte, generalsekreterare, mehelleputte@skynet.be

Kontakt: Bruno Costantini, generalsekreterare, bcostantini@etuc.org

Boulevard du Roi Albert II 5, 1210 Bruxelles

http://www.helpage.org

Kontakt: Ellen Graham, rådgivare i EU-frågor, egraham@helpage.org

http://www.idf.org

Kontakt: Katie Gallagher, policyansvarig, katie.gallagher@idf-europe.org

http://www.ifglobal.org

Kontakt: Stefania Pirani, samordnare av europeiska projekt, stefania.pirani@ifglobal.org

http://www.isca-web.org

Kontakt: Jacob Schouenborg, generalsekreterare, js@isca-web.org

http://www.mhe-sme.org

Kontakt: Paulina Banas, policyansvarig, paulina.banas@mhe-sme.org

http://www.reif-eu.org

Kontakt: Guillaume Filhon, ständig representant, guillaume.filhon@reif-eu.org

http://www.redcross-eu.net/en/

Kontakt: Eberhard Lueder, chef för EU-frågor, intracommunity@redcross-eu.net

http://www.smes-europa.org

Kontakt: Luigi Leonori, ordförande, smeseu@smes-europa.org

http://www.youthforum.org

Kontakt: Santa Ozolina, policyansvarig, sysselsättning och sociala frågor, santa.ozolina@youthforum.org