Jos haluat suoraan navigointipolkuun, ohita sivuston työkalut ja kielivalikko

  • Tulosta sivu
  • Pienennä kirjasinkokoa
  • Suurenna kirjasinkokoa
  • Valitse suurikontrastinen versio
  • Palauta sivun alkuperäiset värit

Teemavuoden koalitio

Teemavuoden 2012 koalitioon voivat liittyä organisaatiot, jotka haluavat aktiivisen ikääntymisen ja sukupolvien välisen solidaarisuuden teemavuoden aikana tarkastella ikäsyrjintää ja väestörakenteen muutosta kaikkien ikäryhmien tarpeet huomioon ottaen. Koalitioon kuuluu jo yli 50 eurooppalaista organisaatiota.

Teemavuoden aikana pyritään etsimään innovatiivisia ratkaisuja Euroopan väestön ikääntymisestä johtuviin talouden ja yhteiskunnan haasteisiin. Tavoitteena on myös edistää ikääntyvien fyysistä terveyttä ja mielenterveyttä sekä vaikuttaa aktiivisesti työmarkkinoihin ja yhteisöihin.

Jäsenet

http://www.aer.eu

Yhteyshenkilö: Ourania Georgoutsakou, Senior Policy Coordinator, AER Social Policy and Public Health Committee, g.ourania@aer.eu

http://www.age-platform.eu

Yhteyshenkilö: Alice Sinigaglia, Logistic and Campaign Officer, alice.sinigaglia@age-platform.eu

http://www.aeip.net

Yhteyshenkilö: Magdalena Machalska, Health Affairs Advisor, magdalena.machalska@aim-mutual.org

http://www.aim-mutual.org

Yhteyshenkilö: Dr Philippe Swennen, Project Director, philippe.swennen@aim-mutual.org

http://www.alda-europe.eu

Yhteyshenkilö: Antonella Valmorbida, Director, antonella.valmorbida@aldaintranet.org

http://www.alzheimer-europe.org

Yhteyshenkilö: Annette Dumas, EU Public Affairs Officer, annette.dumas@alzheimer-europe.org

http://www.autismeurope.org

Yhteyshenkilö: Aurelie Baranger, Director, secretariat@autismeurope.org

http://www.caritas-europa.org

Yhteyshenkilö: Peter Verhaeghe, Head of Advocacy Unit, pverhaeghe@caritas-europa.org

http://www.cecodhas.org

Yhteyshenkilö: Julien Dijol, Policy Officer, julien.dijol@cecodhas.org

http://www.ccre.org

Yhteyshenkilö: Christina Dziewanska-Stringer, Policy Adviser, christina.dziewanska-stringer@ccre-cemr.org

http://www.cev.be

Yhteyshenkilö: Daniela Bosioc, Policy and Project Officer, daniela.bosioc@cev.be

http://www.coface-eu.org

Yhteyshenkilö: Zoltan Vadkerti, Advocacy Officer, zvadkerti@coface-eu.org

http://www.cpme.eu

Yhteyshenkilö: Anamaria Corca, EU Policy Assistant, anamaria.corca@cpme.eu

http://www.csreurope.org

Yhteyshenkilö: Sarah Dekkiche, Project Manager Services, sd@csreurope.org

http://www.eapn.eu

Yhteyshenkilö: Amana Ferro, Policy Officer, amana.ferro@eapn.eu

http://www.ecdl.org

Yhteyshenkilö: Dimitris Theodorakis, Policy & Research Officer, dimitris.theodorakis@ecdl.org

http://www.efort.org

Yhteyshenkilö: Wolfhart Puhl, Chairman External Affairs & Liaison Committee and Past President, wolfhart.puhl@efort.org

http://www.ehfa.eu

Yhteyshenkilö: Kasia Scoggins, Head of Brussels Office, kasia.scoggins@ehfa.eu

http://www.ehima.com

Yhteyshenkilö: Soeren Hougaard, Secretary General, sh@ehima.com

http://eurohealth.ie

Yhteyshenkilö: Hildrun Sundseth, Head of EU Policy, European Cancer Patient Coalition, Europe Director, hildrun.sundseth@skynet.be

http://www.age-platform.eu/images/stories/ELISAN.pdf

Yhteyshenkilö: Elena Curtopassi, Social Policy Officer, elena.curtopassi@regione.veneto.it

http://www.emsa-europe.org

Yhteyshenkilö: Sofia Ribeiro, Vice-President for External Affairs, vpe@emsa-europe.eu

http://www.enar-eu.org

Yhteyshenkilö: Celina Kin-Armbrust, Campaign and Policy Officer, celina@enar-eu.org

http://www.enna-europe.org

Yhteyshenkilö: Kim Leonard Smouter, Secretary General, kim.smouter@enna-europe.org

http://www.engso.eu

Yhteyshenkilö: Heidi Pekkola, Policy and Communication Officer, pekkola@euoffice.eurolympic.orgm

http://www.ensa-network.eu

Yhteyshenkilö: Elena Curtopassi, Social Affairs Officer, elena.curtopassi@regione.veneto.it

http://www.esip.org

Yhteyshenkilö: Christine Dawson, Committee Coordinator, christine.dawson@esip.org

http://www.eucis-lll.eu

Yhteyshenkilö: Audrey Frith, Director, audrey.frith@eucis-lll.eu

http://www.eufed.org

Yhteyshenkilö: Paul Goldfinch, President, paul@cassley.org

http://www.eugms.org/

Yhteyshenkilö: Prof. Jean-Pierre Michel, President, jean-pierre.michel@unige.ch

http://www.eular.org

Yhteyshenkilö: Ulrike Kieper, brussels@eular.eu

http://www.eurocarers.org

Yhteyshenkilö: Robert Anderson, President, info@eurocarers.org

http://www.eurochild.org

Yhteyshenkilö: Björn Becker, Information and Communication Officer, bjoern.becker@eurochild.org

http://www.eurocommerce.be

Yhteyshenkilö: Ilaria Savoini, Social Affairs Adviser, savoini@eurocommerce.be

http://www.eurohealthnet.eu

Yhteyshenkilö: Karen Vandeweghe, Network Development Coordinator, k.vandeweghe@eurohealthnet.eu

http://www.epda.eu.com

Yhteyshenkilö: Heather Clarke, Political Affairs, heather@epda.eu.com

http://www.edf-feph.org

Yhteyshenkilö: Simona Giarratano, Policy Officer, simona.giarratano@edf-feph.org

http://www.efc.be

Yhteyshenkilö: Giulia Lombardi, EU Affairs Officer, glombardi@efc.be

http://www.esn-eu.org

Yhteyshenkilö: Stephen Barnett, Senior Policy Officer, stephen.barnett@esn-eu.org

http://www.womenlobby.org/?lang=en

Yhteyshenkilö: Cecile Greboval, Secretary General, ewl@womenlobby.org

http://www.youthforum.org

Yhteyshenkilö: Santa Ozolina, Policy Officer, Employment and Social Affairs, santa.ozolina@youthforum.org

http://www.eurosafe.eu.com

Yhteyshenkilö: Wim Rogmans, Secretary General, w.rogmans@eurosafe.eu.com

http://www.fefaf.be/home_fr.php

Yhteyshenkilö: Marielle Helleputte, Secretary General, mehelleputte@skynet.be

Yhteyshenkilö: Bruno Costantini, Secretary General, bcostantini@etuc.org

Boulevard du Roi Albert II 5, 1210 Brussels

http://www.helpage.org

Yhteyshenkilö: Ellen Graham, EU Policy Adviser, egraham@helpage.org

http://www.idf.org

Yhteyshenkilö: Katie Gallagher, Junior Policy Officer, katie.gallagher@idf-europe.org

http://www.ifglobal.org

Yhteyshenkilö: Stefania Pirani, European Projects Coordinator, stefania.pirani@ifglobal.org

http://www.isca-web.org

Yhteyshenkilö: Jacob Schouenborg, Secretary General, js@isca-web.org

http://www.mhe-sme.org

Yhteyshenkilö: Paulina Banas, Social Policy Officer, paulina.banas@mhe-sme.org

http://www.redcross-eu.net/en/

Yhteyshenkilö: Eberhard Lueder, Head of Intra-Community Affairs, intracommunity@redcross-eu.net

http://www.reif-eu.org

Yhteyshenkilö: Guillaume Filhon, Permanent Representative, guillaume.filhon@reif-eu.org

http://www.smes-europa.org

Yhteyshenkilö: Luigi Leonori, President, smeseu@smes-europa.org

http://www.eahsa.eu

Yhteyshenkilö: Robert Speiser, Executive Director, director@eahsa.eu