Sti

  • Udskriv siden
  • Mindre skrift
  • Større skrift
  • Vælg høj kontrast
  • Vælg version i standardfarver

Samarbejdet

Samarbejdet om det europæiske år 2012 omfatter i øjeblikket over 50 europæiske organisationer, der ser det europæiske år for aktiv aldring og solidaritet mellem generationerne som en mulighed for at tage fat på aldersdiskrimination og demografiske ændringer på en måde, der er retfærdig og bæredygtig for alle aldre.

Året skal fremme innovative løsninger på de økonomiske og sociale udfordringer, som den aldrende europæiske befolkning står over for. Det skal desuden hjælpe med at gøre ældre mennesker i stand til at bevare en god fysisk og mental sundhedstilstand samt bidrage mere aktivt til arbejdsmarkedet og til deres lokalsamfund.

Medlemmer

http://www.age-platform.eu

Kontaktperson: Alice Sinigaglia, Logistik- og kampagnemedarbejder, alice.sinigaglia@age-platform.eu

http://www.alzheimer-europe.org

Kontaktperson: Annette Dumas, EU-politisk koordinator, annette.dumas@alzheimer-europe.org

http://www.autismeurope.org

Kontaktperson: Aurelie Baranger, direktør, secretariat@autismeurope.org

http://www.caritas-europa.org

Kontaktperson: Peter Verhaeghe, leder af repræsentationsafdelingen, pverhaeghe@caritas-europa.org

http://www.cecodhas.org

Kontaktperson: Julien Dijol, politisk koordinator, julien.dijol@cecodhas.org

http://www.cev.be

Kontaktperson: Daniela Bosioc, koordinator og projektleder, daniela.bosioc@cev.be

http://www.csreurope.org

Kontaktperson: Sarah Dekkiche, projektleder, tjenesteydelser, sd@csreurope.org

http://www.age-platform.eu/images/stories/ELISAN.pdf

Kontaktperson: Elena Curtopassi, socialpolitisk koordinator, elena.curtopassi@regione.veneto.it

http://www.eurocarers.org

Kontaktperson: Robert Anderson, formand, info@eurocarers.org

http://www.eurochild.org

Kontaktperson: Björn Becker, informations- og kommunikationsmedarbejder, bjoern.becker@eurochild.org

http://www.eurocommerce.be

Kontaktperson: Ilaria Savoini, rådgiver i sociale anliggender, savoini@eurocommerce.be

http://www.eurohealthnet.eu

Kontaktperson: Karen Vandeweghe, netværkskoordinator, k.vandeweghe@eurohealthnet.eu

http://www.efc.be

Kontaktperson: Giulia Lombardi, ansvarlig for EU-anliggender, glombardi@efc.be

http://www.eucis-lll.eu

Kontaktperson: Audrey Frith, direktør, audrey.frith@eucis-lll.eu

http://www.emsa-europe.org

Kontaktperson: Sofia Ribeiro, næstformand for eksterne forbindelser, vpe@emsa-europe.eu

http://www.eular.org

Kontaktperson: Ulrike Kieper, brussels@eular.eu

http://www.edf-feph.org

Kontaktperson: Simona Giarratano, politisk koordinator, simona.giarratano@edf-feph.org

http://www.engso.com

Kontaktperson: Heidi Pekkola, politik- og kommunikationsmedarbejder, pekkola@euoffice.eurolympic.org

http://www.ccre.org

Kontaktperson: Christina Dziewanska-Stringer, politisk rådgiver, christina.dziewanska-stringer@ccre-cemr.org

http://www.womenlobby.org/?lang=en

Kontaktperson: Cecile Greboval, generalsekretær, ewl@womenlobby.org

http://www.cpme.eu

Kontaktperson: Anamaria Corca, EU-politisk assistent, anamaria.corca@cpme.eu

http://www.enna-europe.org

Kontaktperson: Kim Leonard Smouter, generalsekretær, kim.smouter@enna-europe.org

http://www.eapn.eu

Kontaktperson: Amana Ferro, politisk koordinator, amana.ferro@eapn.eu

http://www.enar-eu.org

Kontaktperson: Celina Kin-Armbrust, kampagne- og politikkoordinator, celina@enar-eu.org

http://www.epda.eu.com

Kontaktperson: Heather Clarke, politisk koordinator, heather@epda.eu.com

http://www.aeip.net

Kontaktperson: Magdalena Machalska, sundhedsrådgiver, magdalena.machalska@aim-mutual.org

http://www.ehfa.eu

Kontaktperson: Kasia Scoggins, leder af Bruxelleskontoret, kasia.scoggins@ehfa.eu

http://www.esn-eu.org

Kontaktperson: Stephen Barnett, ledende koordinator, stephen.barnett@esn-eu.org

http://www.esip.org

Kontaktperson: Dr. Christine Dawson, udvalgskoordinator, christine.dawson@esip.org

http://www.youthforum.org

Kontaktperson: Santa Ozolina, politisk koordinator, beskæftigelse og sociale anliggender, santa.ozolina@youthforum.org

http://www.eugms.org

Kontaktperson: Prof. Jean-Pierre Michel, formand, jean-pierre.michel@unige.ch

http://eurohealth.ie

Kontaktperson: Hildrun Sundseth, ansvarlig for EU-politik, den europæiske forening for kræftpatienter, Europadirektør, hildrun.sundseth@skynet.be

http://www.ensa-network.eu

Kontaktperson: Elena Curtopassi, socialpolitisk koordinator, elena.curtopassi@regione.veneto.it

http://www.ehima.com

Kontaktperson: Søren Hougaard, generalsekretær, sh@ehima.com

http://www.fefaf.be/home_fr.php

Kontaktperson: Marielle Helleputte, generalsekretær, mehelleputte@skynet.be

http://www.efort.org

Kontaktperson: Professor Wolfhart Puhl, formand for udvalget for eksterne forbindelser og tidligere præsident, wolfhart.puhl@efort.org

http://www.eufed.org

Kontaktperson: Prof. Dr. Paul Goldfinch, formand, paul@cassley.org

http://www.eahsa.eu

Kontaktperson: Robert Speiser, administrerende direktør, director@eahsa.eu

Kontaktperson: Bruno Costantini, generalsekretær,bcostantini@etuc.org

Boulevard du Roi Albert II 5, 1210 Bruxelles

http://www.eurosafe.eu.com

Kontaktperson: Wim Rogmans, generalsekretær, w.rogmans@eurosafe.eu.com

http://www.eahsa.eu

Kontaktperson: Ourania Georgoutsakou, ledende politisk koordinator, AER's Udvalg for Socialpolitik og Sundhed, ag.ourania@aer.eu

http://www.helpage.org

Kontaktperson: Ellen Graham, EU-politisk rådgiver, egraham@helpage.org

http://www.idf.org

Kontaktperson: Katie Gallagher, juniorkoordinator, katie.gallagher@idf-europe.org

http://www.aim-mutual.org

Kontaktperson: Dr Philippe Swennen, projektleder, philippe.swennen@aim-mutual.org

http://www.ifglobal.org

Kontaktperson: Stefania Pirani, koordinator af europæiske projekter, stefania.pirani@ifglobal.org

http://www.isca-web.org

Kontaktperson: Jacob Schouenborg, generalsekretær, js@isca-web.org

http://www.mhe-sme.org

Kontaktperson: Paulina Banas, socialpolitisk koordinator, paulina.banas@mhe-sme.org

http://www.ecdl.org

Kontaktperson: Dimitris Theodorakis, politisk koordinator og forskningsansvarlig, dimitris.theodorakis@ecdl.org

http://www.reif-eu.org

Kontaktperson: Guillaume Filhon, fast repræsentant, guillaume.filhon@reif-eu.org

http://www.redcross-eu.net/en/

Kontaktperson: Eberhard Lueder, chef for fællesskabsanliggender, intracommunity@redcross-eu.net

http://www.coface-eu.org 

Kontaktperson: Michela Costa, politisk koordinator, mcosta@coface-eu.org

http://www.alda-europe.eu

Kontaktperson: Antonella Valmorbida, direktør, antonella.valmorbida@aldaintranet.org

http://www.smes-europa.org

Kontaktperson: Luigi Leonori, formand, smeseu@smes-europa.org