Naršymo kelias

Kaip priimami ES sprendimai

Standartinė ES sprendimų priėmimo procedūra vadinama įprasta teisėkūros procedūra (anksčiau vadinta bendro sprendimo procedūra). Tai reiškia, kad tiesiogiai išrinktas Europos Parlamentas turi pritarti ES teisės aktams kartu su Taryba (28 ES šalių vyriausybėmis).

ES teisės aktų rengimas

Prieš siūlydama naujas iniciatyvas Komisija įvertina galimas ekonomines, socialines ir aplinkos pasekmes. Tai ji daro parengdama poveikio vertinimus , kuriuose išdėstomi galimų politikos priemonių privalumai ir trūkumai.

Be to, Komisija konsultuojasi su suinteresuotosiomis šalimis, tokiomis kaip nevyriausybinės organizacijos, vietos valdžios institucijos, atitinkamo sektoriaus ir pilietinės visuomenės atstovai. Techniniais klausimais konsultuoja ekspertų grupės. Tokiu būdu Komisija užtikrina, kad teisės aktų pasiūlymai tenkintų svarbiausius poreikius, ir išvengia nereikalingo biurokratizmo.

Piliečiai, įmonės ir organizacijos gali dalyvauti konsultacijose internetu svetainėje „Viešos konsultacijos“.

Nacionaliniai parlamentai gali oficialiai pareikšti prieštaravimus, jei jie mano, kad klausimą būtų geriau spręsti nacionaliniu, o ne ES lygmeniu.

Teisės aktų svarstymas ir priėmimas

Europos Parlamentas ir Taryba svarsto Komisijos teisės aktų pasiūlymus ir siūlo pakeitimus. Jei Tarybai ir Parlamentui dėl pakeitimų susitarti nepavyksta, rengiamas antrasis svarstymas.

Jo metu Parlamentas ir Taryba vėl gali siūlyti pakeitimus. Jei Parlamentas vis tiek nesutinka su Taryba, jis turi galią blokuoti siūlomą teisės aktą.

Jei abi institucijos dėl pakeitimų susitaria, siūlomas teisės aktas gali būti priimtas. Jei susitarti nepavyksta, išeitį bando rasti taikinimo komitetas Englishfrançais. Šio paskutinio svarstymo metu teisės akto pasiūlymą gali blokuoti ir Taryba, ir Parlamentas.

Europos Parlamento sesijas ir kai kurias Tarybos sesijas galite tiesiogiai stebėti internetu.

 

Kaip priimami teisės aktai?

 • Įprasta teisėkūros procedūra (anksčiau vadinta bendru sprendimu)
  Čia detaliai paaiškinama įprasta teisėkūros procedūra, per kurią Europos Parlamentas leidžia teisės aktus drauge su ES Taryba, ir išvardyti išleisti teisės aktai, kuriems taikomas šis metodas
 • Oficialios Europos Vadovų Tarybos darbo tvarkos taisyklės pdf - 230 KB [230 KB] български (bg) čeština (cs) dansk (da) Deutsch (de) eesti keel (et) ελληνικά (el) English (en) español (es) latviešu valoda (lv) Malti (mt) Nederlands (nl) polski (pl) português (pt) română (ro) slovenčina (sk)
  Kaip dirba Europos Vadovų Taryba
 • Europos teismų bedradarbiavimas civilinėse bylose
  Nacionalinių teismų tarpusavio bendradarbiavimas civilinėse bylose

Vaizdo siužetai

Kaip tai veikia: Europos teisės aktai

Kaip tai veikia: Europos teisės aktai

Animacinis vaizdo siužetas apie tai, kaip priimami ES teisės aktai.

Bendras sprendimas: Spustelėkite START ir pažiūrėkite, kaip tai veikia

Bendras sprendimas: Spustelėkite START ir pažiūrėkite, kaip tai veikia

Kaip vaizdo žaidime: sužinokite, kokius bendro sprendimo procedūros etapus turi įveikti pasiūlymų projektai, kol tampa ES teisės aktais arba yra atmetami.

 Papildoma informacija

 • Teisėkūros procedūrų paieška  
 • Plačiau apie teisėkūros procedūras čeština (cs) dansk (da) Deutsch (de) ελληνικά (el) English (en) español (es) suomi (fi) français (fr) magyar (hu) italiano (it) Nederlands (nl) polski (pl) português (pt) română (ro) svenska (sv)  
 • Dalyvaukite formuojant ES politiką  

KONTAKTAI

Bendra informacija

Kreipkitės nemokamu tel.
00 800 6 7 8 9 10 11 Informacija apie skambučius

Siųskite klausimus e. paštu

Lankymasis ES institucijose ir jų kontaktiniai duomenys, kontaktinė informacija žiniasklaidai

Padėkite mums tobulinti tinklalapį

Ar radote reikiamą informaciją?

TaipNe

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?