Language selector

Wybierz wersję z dużym kontrastemUstaw normalny rozmiar czcionkiUstaw większą czcionkę

Strona jest dostępna w 24 językach

Instytucje i agencje UE


Instytucje UE

Nabór pracowników do instytucji UE odbywa się w drodze scentralizowanej procedury. Kandydaci, którzy pomyślnie przez nią przejdą, mogą otrzymać ofertę zatrudnienia w jednej z następujących instytucji: 

 

Pozostałe instytucje prowadzą nabór pracowników osobno:


Agencje UE

Unijne agencje i organy zdecentralizowane oferują różne możliwości zatrudnienia – zwłaszcza w przypadku specjalistów. Nawet jeśli nie odbywają się żadne konkursy, możliwe że organy te prowadzą procedury naboru.

Niektóre agencje mogą rekrutować pracowników kontraktowych z bazy danych EPSO (baza CAST). Zobacz listę agencji upoważnionych do rekrutowania pracowników z bazy CASTpdf.


Miejsce wykonywania pracy

Biura instytucji UE znajdują się na całym świecie, lecz istnieją duże szanse na to, że kiedy kandydat zatrudniany jest po raz pierwszy, jego miejsce pracy będzie się znajdowało w Brukseli lub w Luksemburgu.


Bruksela i Luksemburg

Bruksela i Luksemburg to wyjątkowo różnorodne miasta o międzynarodowym charakterze. Obecność instytucji europejskich sprawia, że pracują tam ludzie z całego kontynentu, a wokoło słyszy się wiele różnych języków.

Obydwa oferują dobre możliwości pod względem zakupów, bogate życie nocne oraz szeroki wybór restauracji, barów i klubów, instytucji kultury i klubów sportowych. Zarówno Bruksela, jak i Luksemburg nie należą do wielkich miast, więc można stosunkowo łatwo dojechać z centrum na przykład na wieś. A ponieważ leżą w samym sercu Europy, wystarczy zaledwie kilka godzin, by wybrać się do Amsterdamu, Paryża czy Londynu.

Więcej informacji o Belgii i Luksemburgu

 

Inne miejsca zatrudnienia

Komisja Europejska ma swoje siedziby w Brukseli i w Luksemburgu. Posiada również biura (przedstawicielstwa) we wszystkich państwach członkowskich UE. Parlament Europejski także posiada biura informacyjne we wszystkich krajach UE, natomiast Europejska Służba Działań Zewnętrznych ma swoje delegatury w różnych miejscach na całym świecie.

Siedziby licznych agencji i organów zdecentralizowanych UE mieszczą się w różnych państwach. Sprawdź, które z nich mają swoją siedzibę w kraju, w którym mieszkasz.

 

Pomoc w przeprowadzce

Kandydatom, którzy otrzymali propozycję zatrudnienia, w przeprowadzce pomaga biuro informacyjne działu kadr w Brukseli i Luksemburgu. Dostępna pomoc obejmuje poszukiwanie mieszkania (w tym sprawdzenie zgodności z przepisami umowy wynajmu). Biuro regularnie organizuje dni informacyjne, których celem jest ułatwienie nowym pracownikom adaptacji w nowym kraju zamieszkania.

Zarówno w Brukseli, jak i w Luksemburgu znajdują się doskonałe szkoły: państwowe, europejskie i międzynarodowe. Służby Komisji mogą pomóc zainteresowanym nawiązać kontakt ze żłobkami, grupami przedszkolnymi oraz z innymi placówkami.

Początek strony