Navigačný riadok

Kandidátske krajiny

TureckoTurecko

Politický systém: republika

Hlavné mesto: Ankara

Celková rozloha: 780 580 km²

Obyvateľstvo: 71,5 milióna

Mena: turecká líra

 

Turecko

Podrobná mapa - kliknite na mapu

Turecko je vďaka svojej polohe na križovatke medzi Európou a Áziou kultúrne a etnicky veľmi rozmanité. Jeho dejiny tiahnu od starovekých civilizácií, napr. chetitskej, cez grécke a rímske obdobie (keď tam Svätý Pavol priniesol kresťanstvo) až po Byzanciu a Osmanskú ríšu. Moderná turecká republika bola založená v roku 1923 ako svetský štát západného typu. Takmer 99 % obyvateľstva sú moslimovia. V juhovýchodnej časti krajiny žije početná kurdská menšina.

V roku 330 p. K. sa Konštantínopol (dnešný Istanbul), ktorý leží v Bosporskom prielive medzi Čiernym a Stredozemným morom, stal hlavným mestom Byzancie, východnej polovice Rímskej ríše.

Medzi tureckými architektonickými šperkmi vyniká Selimova a Sulejmanova mešita a Chrám Božej múdrosti, ktorý osmanská dynastia zmenila na mešitu a dnes slúži ako múzeum. Rozsiahle archeologické dedičstvo krajiny je významnou turistickou atrakciou. Na vrchole rozmachu bola Osmanská ríša dominantná mocnosť východného a južného Stredozemia a Blízkeho východu.

Základom tureckej kuchyne je jahňacina, ale obľúbený je aj jogurt z kozieho mlieka, najmä zmiešaný s uhorkami, cesnakom či mätou. Oddávna sa traduje pitie kávy a obľúbeným miestom na stretnutie sú kaviarne.

K najznámejším Turkom patria zakladateľ moderného Turecka Mustafa Kemal Atatürk a držiteľ Nobelovej ceny za literatúru Orhan Pamuk.

Užitočné odkazy

1. Portál verejnej správy

Na oficiálnych stránkach ministerstva zahraničných vecí sú vysvetlené kľúčové otázky zahraničnej politiky s osobitným zameraním na vzťahy Turecka s Cyprom a Európskou úniou. Návštevníci tu získajú prístup k tlačovým správam a prejavom predsedu vlády, k službám širokého prehľadu tlače, ktoré dopĺňajú odkazy na stránky hlavných tureckých médií. Na stránke sú zároveň kontaktné údaje tureckých veľvyslanectiev v zahraničí a zahraničných diplomatických misií v Ankare spolu s konzulárnymi informáciami.

2. Prezentácia krajiny

Na oficiálnej webovej stránke ministerstva kultúry a cestovného ruchu sú uvedené podrobné informácie o umení, kultúre, histórii a geografii krajiny. Osobitná časť sa venuje cestovnému ruchu a upozorňuje na hlavné turistické atrakcie a kultúrne chodníky Turecka. Táto webová stránka obsahuje aj časť venovanú udalostiam a podujatiam. Užitočné odkazy privedú návštevníka k tureckým inštitúciám a ministerstvám.

Turecko

Pomôžte nám zlepšiť sa

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

ÁnoNie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Nenašli ste, čo hľadáte? Skúste Abecedný zoznamAÁÄBCČDĎDzEÉFGHChIÍJKLĹĽMNŇOÓÔPQRŔSŠTŤUÚVWXYÝZŽ