Ścieżka nawigacji

Kraje kandydujące

TurcjaTurcja

Ustrój polityczny: republika

Stolica: Ankara

Powierzchnia: 780 580 km²

Liczba mieszkańców: 71,5 mln

Waluta: lira turecka

 

Turcja

Szczegółowa mapa – Kliknij na mapę

Turcja to kraj o bogatej kulturze i dużej różnorodności etnicznej, położony między Europą a Azją. Terytorium dzisiejszej Turcji w starożytności zamieszkiwali Hetyci, następnie Grecy, Rzymianie (za czasów, w których Św. Paweł odbył na te tereny podróż misyjną), a w późniejszych stuleciach było centrum Imperium Bizantyńskiego i Osmańskiego. Republika Turcji została założona w 1923 r. na wzór zachodnich państw świeckich. Prawie 99 proc. mieszkańców kraju stanowią Muzułmanie. Południowo-wschodnią część kraju zamieszkuje liczna społeczność Kurdów.

W 330 r. Konstantynopol (dzisiejszy Stambuł), położony nad Cieśniną Bosfor oddzielającą Morze Czarne od Morza Śródziemnego, stał się stolicą Imperium Bizantyńskiego – wschodniej części Cesarstwa Rzymskiego.

Perły architektury tureckiej to meczety Selimiye i Suleymaniye oraz słynny na całym świecie kościół Hagia Sofia, za czasów tureckich przerobiony na meczet, a dziś – muzeum. Ogromne zbiory archeologiczne są dużą atrakcją turystyczną. W czasach swej świetności Imperium Osmańskie było supermocarstwem na południowym i wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego oraz na Bliskim Wschodzie.

Potrawy kuchni tureckiej opierają się przede wszystkim na baraninie. Popularny jest również jogurt z koziego mleka, zwłaszcza z dodatkiem ogórka, czosnku lub mięty. Tradycja picia kawy sięga daleko w przeszłość, a kawiarnie są ulubionym miejscem spotkań.

Wśród słynnych Turków wymienić można założyciela nowoczesnej Turcji Mustafę Kemala Atatürka oraz laureata nagrody Nobla w dziedzinie literatury Orhana Pamuka.

Przydatne linki

1. Portal krajowej administracji publicznej

Oficjalna strona internetowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych przedstawia najważniejsze kwestie związane z polityką zewnętrzną, ze szczególnym uwzględnieniem stosunków Turcji z Cyprem oraz z Unią Europejską. Na stronie można również znaleźć komunikaty prasowe i przemówienia premiera, linki do stron najważniejszych tureckich mediów oraz adresy ambasad Turcji na świecie, a także spis zagranicznych placówek dyplomatycznych w Ankarze wraz z informacjami na temat pomocy konsularnej.

2. Najważniejsze informacje o kraju

Oficjalna strona internetowa Ministerstwa Kultury i Turystyki przedstawia szczegółowe informacje o kulturze, sztuce, historii i geografii kraju. Turystyce poświęcony jest specjalny dział dotyczący najważniejszych atrakcji i szlaków turystycznych. Na stronie znajdują się również serwisy poświęcone aktualnościom i programowi kulturalnemu. Dostępne linki prowadzą do poszczególnych instytucji i ministerstw.

Turcja

Jak ulepszyć ten portal?

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

TakNie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Nie znajdujesz potrzebnych informacji? Zajrzyj do indeksu „Od A do ZAABCĊDEĘFGHIJKLŁMNŃOÓPRSŚTUWYZŻŹ