Cesta

Kandidátské země

TureckoTurecko

Politický systém: republika

Hlavní město: Ankara

Rozloha: 780 580 km²

Počet obyvatel: 71,5 milionu

Měna: turecká lira

 

Turecko

Podrobnou mapu zobrazíte klepnutím na mapu

Turecko se nachází na pomezí Evropy a Asie a je kulturně i etnicky velmi rozmanité. Jeho dějiny sahají od starověkých civilizací, jako byli Chetité, přes řecké a římské období (kdy zde hlásal křesťanskou víru Svatý Pavel) po Byzanc a otomanskou říši. Moderní Turecká republika byla založena v roce 1923 jako sekulární stát západního typu. Téměř 99% obyvatel jsou muslimové. V severovýchodní části země žije významná kurdská menšina.

V roce 330 n.l. se Konstantinopol (dnes Istanbul), která se nachází v oblasti úžiny Bospor mezi Černým a Středozemním mořem, stala hlavním městem Byzantské říše, východní části Říše římské.

K architektonickým skvostům Turecka patří Selimova a Sulejmanova mešita a světoznámý kostel Svaté Sofie, který se za vlády Ottomanů stal mešitou a nyní slouží jako muzeum. Jedním z hlavních turistických lákadel je rozsáhlé archeologické bohatství země. Otomanská říše ve svém vrcholném období ovládala východní a jižní Středomoří a Střední východ.

V turecké kuchyni se hojně využívá jehněčí maso, oblíbený je též jogurt z kozího mléka, velmi často ochucený okurkou, česnekem nebo mátou. V Turecku existuje i dlouhá tradice pití kávy a kavárny jsou oblíbeným místem setkávání.

K nejznámějším Turkům patří zakladatel moderního Turecka Mustafa Kemal Atatürk a nositel Nobelovy cenu za literatury Orhan Pamuk.

Užitečné odkazy

1. Portál veřejné správy

Oficiální internetové stránky ministerstva zahraničních věcí poskytují informace o hlavních otázkách zahraniční politiky a najdete zde ucelený přehled o vztazích Turecka s Kyprem a s Evropskou unií. Jsou zde také zveřejňovány tiskové zprávy a projevy předsedy vlády, dále obsáhlý přehled tisku a také odkazy na stránky hlavních tureckých sdělovacích prostředků. Na stránkách rovněž naleznete kontakty na turecká velvyslanectví v zahraničí a zahraniční diplomatické mise v Ankaře, jakož i konzulární informace.

2. Prezentace země

Oficiální internetové stránky ministerstva kultury a cestovního ruchu obsahují podrobné informace o umění, kultuře, dějinách země a také zeměpisné informace. Zvláštní část je věnována cestovnímu ruchu, přičemž důraz je kladen na hlavní turecké kulturní a turistické zajímavosti. Stránky rovněž obsahují část s novinkami a informacemi o plánovaných akcích. Užitečné odkazy nasměrují návštěvníky na turecké instituce a ministerstva.

Turecko

Máte nápad, jak tyto stránky vylepšit?

Nalezli jste informace, které jste hledali?

AnoNe

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Nemůžete najít, co hledáte? Zkuste rejstřík A–Z.AÁBCČDĎEÉEFGHIÍJKLMNŇOÓPRŘSŠTŤUÚUŮVWXYZŽ