Navigačný riadok

Kandidátske krajiny

Bývalá juhoslovanská republika MacedónskoBývalá juhoslovanská republika Macedónsko

Politický systém: republika

Hlavné mesto: Skopje

Celková rozloha: 25 433 km²

Obyvateľstvo: 2,05 milióna

Mena: dinár

 

Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko

Podrobná mapa - kliknite na mapu

Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko sa osamostatnila v roku 1991 po rozpade Juhoslávie. Táto vnútrozemská krajina na strednom Balkáne je prevažne hornatá s hlbokými kotlinami a údoliami. Jazero Ohrid na západnej hranici s Albánskom je jedným z najstarších jazier na svete.

Dve tretiny obyvateľstva tvoria etnickí Macedónci, v krajine žije aj početná albánska menšina, menej je tu Turkov a Rómov.

Jednokomorový parlament Sobranie má 120 členov volených na obdobie štyroch rokov. Prezident má obmedzené právomoci a je volený priamo v ľudovom hlasovaní na päť rokov.

Krajina má surovinové zdroje vrátane železnej rudy, medi, olova a zinku. Hlavným obchodným artiklom je textil, ktorý predstavuje vyše polovicu celkového vývozu. K ďalším dôležitým vývozným artiklom patria železo, oceľ, víno a zelenina.

V macedónskej kuchyni nájdeme špeciality, napríklad bravčovinu na rasci s kapustou, plneného holuba a miestnu verziu šopského šalátu (z paradajok, uhoriek a ovčieho syra), ktorý je rozšírený na celom Balkáne.

Užitočné odkazy

1. Portál verejnej správy

Oficiálna stránka macedónskej vlády slúži ako brána k webovým stránkam všetkých macedónskych verejných inštitúcií. V časti „Public relations“ možno nájsť najnovšie udalosti, prejavy a správy zo zasadnutí vlády.

2. Prezentácia krajiny

ExploringMacedonia.com je macedónsky štátny portál pre cestovný ruch. Na tejto stránke nájdete podrobný opis prírodného dedičstva krajiny, ako aj jej umenie a kultúru. Okrem toho obsahuje široké spektrum informácií o cestovaní vrátane tipov na ubytovanie, nezvyčajné okružné cesty v teréne a kultúrne podujatia.

Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko

Pomôžte nám zlepšiť sa

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

ÁnoNie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Nenašli ste, čo hľadáte? Skúste Abecedný zoznamAÁÄBCČDĎDzEÉFGHChIÍJKLĹĽMNŇOÓÔPQRŔSŠTŤUÚVWXYÝZŽ