Ścieżka nawigacji

  • EUROPA
  • Jak działa UE
  • Krajów członkowskich
  • ...
  • Kraje kandydujące
  • Była Jugosłowiańska Republika Macedonii

Kraje kandydujące

Była Jugosłowiańska Republika MacedoniiByła Jugosłowiańska Republika Macedonii

Ustrój polityczny: republika

Stolica: Skopje

Powierzchnia: 25 433 km²

Liczba mieszkańców: 2,05 mln

Waluta: denar macedoński

 

Była Jugosłowiańska Republika Macedonii

Szczegółowa mapa – Kliknij na mapę

Po rozpadzie Jugosławii Była Jugosłowiańska Republika Macedonii uzyskała niepodległość w 1991 r. Ten górzysty kraj, położony w środkowej części Bałkanów, przecinają głębokie kotliny i doliny. Jezioro Ochrydzkie, przez którego wody przebiega granica z Albanią, należy do najstarszych jezior na świecie.

Dwie trzecie ludności to Macedończycy, największą mniejszością narodową są Albańczycy, a pozostałe, mniej liczne mniejszości to Turcy i Romowie.

Jednoizbowy parlament, Sobranie, liczy 120 członków wybieranych na czteroletnią kadencję. Posiadający ograniczone prawa prezydent jest wybierany w wyborach powszechnych na okres pięciu lat.

Do bogactw naturalnych kraju należą rudy żelaza, miedzi, ołowiu i cynku. Wyroby tekstylne są pierwszym co do wielkości produktem eksportowym i stanowią ponad połowę wywozów ogółem. Inne ważne sektory gospodarki to hutnictwo żelaza i stali, przemysł winiarski oraz produkcja warzyw.

Lokalne specjały kulinarne to wieprzowina z kminkiem i kapustą, nadziewane gołąbki oraz miejscowa wersja sałatki szopskiej (pomidory, ogórki i kozi ser), znanej na całych Bałkanach.

Przydatne linki

1. Portal krajowej administracji publicznej

Oficjalna strona internetowa rządu Macedonii prowadzi do stron pozostałych instytucji publicznych kraju i zawiera aktualności, przemówienia oraz protokoły posiedzeń rządu

2. Najważniejsze informacje o kraju

ExploringMacedonia.com to portal turystyczny Macedonii. Na stronie znajduje się szczegółowy opis dziedzictwa przyrody tego kraju, jak również jego dorobku artystycznego i kulturowego . Można tam znaleźć informacje dla turystów dotyczące między innymi zakwaterowania, podróży poza utartymi szlakami oraz wydarzeń kulturalnych.

Była Jugosłowiańska Republika Macedonii

Jak ulepszyć ten portal?

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

TakNie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Nie znajdujesz potrzebnych informacji? Zajrzyj do indeksu „Od A do ZAABCĊDEĘFGHIJKLŁMNŃOÓPRSŚTUWYZŻŹ